ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 × 5 =

بستن
بستن

چگونه بذر را برای کاشتن آماده نماییم؟

چگونه بذر را برای کاشتن آماده نماییم؟

برای تسهیل در امر جوانه زنی بذر و به منظور محافظت از بذر و جوانه آن در برابر بیماری و آفات و تسریع در رشد جوانه، بذر بسیاری از گیاهان زراعی و باغی را باید قبل از کاشت به روش های مختلف آماده نمود. مهم ترین این روش ها در این مقاله بررسی می شوند.

مطالب مرتبط


گام 1 - ضدعفوني بذر

ضدعفوني بذر

 يكي از عوامل بيماري زا درگياهان قارچ ها هستند كه با ايجاد بيماري هاي گوناگون باعث كاهش محصول مي شوند. براي جلوگيري از خسارت اين عوامل، بذرها را قبل از كاشت ضدعفوني مي نمايند. اين عمل با مخلوط كردن بذر با سموم شيميايي صورت ميگيرد. سموم ضدعفوني بذر به شكل هاي مختلف فيزيكي مانند پودر قابل اختلاط با آب، مايع يا گرد وجود دارند. پودر قابل اختلاط با آب، يا سم مايع را با مقدار معيني آب مخلوط مي كنند و به طور يكنواخت با رعايت نكات ايمني روي بذر مي پاشند. سپس بلافاصله بذر را مي كارند. براي آغشته كردن يكنواخت بذور با سموم گردي سم را به نسبت توصيه شده در يك بشكه گردان به بذر اضافه و آن را مي چرخانند براي تسهيل در امر جوانه زني بذر و به منظور محافظت از بذر و جوانه آن در برابر بيماري و آفات و تسريع در رشد جوانه، بذر بسياري از گياهان زراعي و باغي را بايد قبل از كاشت به روش هاي مختلف آماده نمود.

گام 2 - چینه سرمايي بذر )استراتیفیكاسیون كردن(

چینه سرمايي بذر )استراتیفیكاسیون كردن(

اگر بذر را براي مدت معيني در سرماي مرطوب قرار دهند نسبت به آب و هوا نفوذپذير مي شود. اين عمل را «چينه سرمايي بذر » مي نامند. به اين منظور لايه هاي متناوبي از بذر و ماسه يا خاک مرطوب را در گلدان ها قرار ميدهند و در زمستان در هوای آزاد مي گذارند. دماي سرمادهي بين صفر تا 10 درجه زير صفر است. در بيشتر بذرها مدت لازم براي چينه سرمايي، حدود 4- 1 ماه مي باشد. در طول دوره استراتيفيه كردن، بايد محيط هميشه مرطوب باشد. پس از اتمام اين دوره، مخلوط ماسه و بذرها را از الک هاي مخصوص عبور مي دهند تاماسه از الک عبور كند و بذرها در داخل الک باقي بماند. بذرها را پيش از آن كه خشك شوند مي كارند تا از آسيب پذيري در امان باشند.

گام 3 - خیساندن بذر

خیساندن بذر

بعضي از بذرها را مي توان به مدت 12 تا 24 ساعت در آب گرم (100 – 77 درجه سانتي گراد)خيس نمود. اين روش، جوانه زني بذرهايي را كه به كندي جوانه مي زنند تسريع مي نمايد.بعضي از بذرها را مي توان به مدت 12 تا 24 ساعت در آب گرم (100 – 77 درجه سانتي گراد)خيس نمود. اين روش، جوانه زني بذرهايي را كه به كندي جوانه مي زنند تسريع مي نمايد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 2,679 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - شنبه, 03 فوریه 18, 4:15 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب