ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه بذر درخت افرا را در خانه بکاریم؟

چگونه بذر درخت افرا را در خانه بکاریم؟

تعداد گونه های زیادی از درخت افرا وجود دارد و همه انها را نمیتوان به یک شیوه خاص کاشت. بعضی از گونه ها را به راحتی میتوان کاشت به خصوص انهایی که بذر هایشان در بهار و ابتدای تابستان میرسند و ریزش میکنند.بقیه گونه ها سخت تر جوانه میزنند و حتی باغبان های با تجربه فقط میتوانند جوانه زنی ۳۰ تا ۵۰ درصدی را تجربه کنند. اگر امکان دارد گونه افرای خودرا قبل از شروع به کاشت مشخص کنید در غیر این صورت از روش تیمار سرمایی استفاده کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - مراحل کاشت بذر

مراحل کاشت بذر
  • تیمار سرمایی: این روش برای بیشتر افراها کاربرد دارد. افرای قندی، افرای پهن برگ، افرای ژاپنی و بعضی از افراهای قرمز در طول مدت زمستان در خواب باشند و زمانیکه دمای هوا افزایش می یابد شروع به جوانه زنی میکنند.تیمار سرمایی در این گونه ها موجب درصد بالایی از جوانه زنی میشود.

     همه این گونه ها بذرهایشان در پاییز یا اوایل زمستان از درخت می افتند.

   اگر میخواهید از این روش در هوای ازاد استفاده کنید حدود 90 تا 120 روز سرما مورد نیاز است.میتوانید 90 تا 20 روز قبل از اخرین یخبندان شروع به کار کنید.

مراحل کاشت بذر
  • یک زیپ کیپ را از کوکو پیت پر کنید زیپ کیپ را با کوکوپیت یا کاغذ جوانه زنی پر کنید برای نتیجه گیری بهتر از مواد استریل و دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا مانع از انتشار قارچ ها شود.
مراحل کاشت بذر

مقداری اب اضافه کنید مقداری اب به بستر کاشت کوکوپیت اضافه کنید توجه داشته باشید که بستر فقط مرطوب باشد و اب اضافی ان را خارج کنید.

مراحل کاشت بذر

مقدار کمی قارچ کش استفاده کنید قارچ کش مانع از کپک زدن و خراب شدن بذر ها میشود ولی همیشه ضروری نیست بعضی از تولید کنندگان بذر ها را در محلول رقیق شده سفید کننده (سدیم کلراید) برای مدت کوتاهی قرار میدهند.

مراحل کاشت بذر
  • بذر ها درون زیپ کیپ قرار داده و درب ان را ببندید در هر زیپ کیپ 20 تا30 عدد بذر قرار داده و سعی کنید هوای داخل ان را خارج کنید سپس در ان را ببندید.
مراحل کاشت بذر
  • در یخچال نگه دارید اکنون زمان اعمال تیمار سرمایی یا قراردادن انها در دمایی است که باعث تحریک جوانه زنی میشود دمای ایده ال برای بیشترگونه ها معمولا 1 تا 5 درجه سانتی گراد است معمولا کشوهای یخچال همین مقدار دما را دارند.

بهتر است که جهت تایید مقدار درجه حرارت از یک دماسنج استفاده کنید بعضی از بذر ها ممکن است درصورتی که دما چند درجه جابجا شود جوانه نزنند.اگر امکان دارد بذر افرای نروژی را در دمای 5 درجه سانتی گراد و افرای قرمز را در دمای3 درجه سانتی گراد قرار دهید بقیه گونه ها حساسیت زیادی ندارند.

مراحل کاشت بذر
  • بیشتر گونه ها 90 تا 120 روز طول میکشد تا جوانه بزنند اما افرای پهن برگ و افرای نروژی و تعداد دیگری از گونه ها حدودا 40 روزه جوانه میزنند هر هفته زیپ کیپ را بررسی کنید و در صورت لزوم اندکی اب اضافه کنید.

اگر متوجه نقاط سیاه رنگ یا کپک شدید ان قسمت از زیپ کیپ را خارج کنید و اگر نیاز بود اندکی قارچ کش اضافه کنید.اگر بذر ها شروع به جوانه زنی کرده بودند انها را را از زیپ کیپ خارج کنید و در خاک بکارید.

مراحل کاشت بذر
  • هنگامی که بذر ها شروع به جوانه زنی کردند انها را از یخچال خارج کنید و در عمق یک سانتی متری از خاک بکارید بیشتر افراها به خوبی در جایی که سایه کمتر است رشد میکنند.

برای افزایش شانس زنده ماندن،بذر ها را در سینی کشت بکارید سینی کشت را با مخلوط کوکوپیت،پیت ماس و ماسه بادی پرکنید زمانیکه برگ های ثانویه شروع به رشد کردند انها را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب