ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دو + 3 =

بستن
بستن

چگونه بذرکاری نماییم؟

چگونه بذرکاری نماییم؟

عواملی نظیر مقدار آب، وسایل کاشت، جنس زمین، نوع گیاه و اقلیم منطقه در تعیین روش کاشت مؤثر است. به طور کلّی، روش های کاشت از نظر پخش بذر، آبیاری و رطوبت خا ک می تواند به شیوه های مختلف انجام شود روش کاشت از نظر نحوه توزیع و پخش بذور عبارتند از:

 • بذرپاشی 
 • بذرریزی 
 • بذرکاری

مطالب مرتبط


گام 1 - روش بذرپاشي يا كاشت

روش بذرپاشي يا كاشت

در اين روش، بذر را روي خاك مي پاشند و با وسايلي مانند دندانه، ديسك و ماله و در زمي نهاي كوچك با شن كش و ... زير خاك مي كنند. پخش بذر ممكن است به صورت دستي و يا با انواع دستگا ههاي بذرپاش انجام بگيرد در روش دستپاش سعي مي شود بذر را با دست و حتي الامكان به طور يكنواخت، روي خاك بپاشند. انجام اين كار، به تمرين و دقت نياز دارد. در روش مذكور، به هر صورت در موقع زير خاك كردن بذر فواصل دانه ها از يكديگر به هم ميخورد و بعضي بذرها در عمق مناسب قرار نمي گيرند. تعدادي از آن ها نيز طعمه پرندگان مي شوند در نتيجه بذر زيادتري مصرف گرديده، مراقبت هاي در حين رشد نيز مشكل ميشود. در ضمن، سبزشدن و رشد بوته ها هم زمان و يكنواخت نيست و در هنگام برداشت نيزاشكالات متعددي بروز مي كند. به همين دليل در زراعت هاي وسيع اين روش متداول نيست. كاشت سبزي هاي برگي و كشت گياهان در خزانه از اين طريق انجام ميشود.

گام 2 - روش بذرريزي يا خطى كارى

روش بذرريزي يا خطى كارى

 در اين روش، بذرها با دست و يا با ماشين هاي بذرريز (خطي كارها) روي خطوط موازي كاشته مي شوند. درنتيجه بذرها يكنواخت شده، در عمق معيّني از خاك قرار مي گيرند. در اين نوع كشت، نسبت به كشت درهم، مقدار بذر كمتري مصرف شده، عمليات داشت (وجين، سله شكني، سمپاشي، خاك دادن پاي بوته) با دست و يا با ادوات كشاورزي به سهولت و با هزينه كمتري انجام م يگيرد. آبياري بذرهاي كاشته شده با اين روش، مي تواند با ايجاد جوي هاي كوچكي در بين خطوط كشت و به صورت نشتي، صورت پذيرد. در اين روش هرچند ميزان ريزش در واحد طول قابل تنظيم است ولي فاصله بذور از يكديگر معين و ثابت نمي باشد. گياهان علوفه اي، غلات دانه ريز، سبزيجات برگي را مي توان با اين روش كشت نمود.

گام 3 - روش بذركاري يا ردي فكاري

روش بذركاري يا ردي فكاري

در روش كاشت رديفي، فاصله رديف ها از همديگر و فاصله بذور در روي هر رديف، كاملاً مشخص و معين است در حاليكه در كاشت خطي فاصله بذور روي خط رعايت نم يشود. گياهاني نظير آفتابگردان، چغندرقند، سيب زميني، ذرت، سويا، كاهو، كلم، گوجه فرنگي و ... به شيوه رديفي كشت مي شوند

 

گام 4 - روش كپه اي

روش كپه اي

روشي از كشت رديفي است كه در آن گودال هايي به فواصل معين و به عمق متناسب با اندازه بذر در زمين ايجاد كرده، در هر گودال 2 تا 3 عدد بذر قرار ميدهند. پس از سبز شدن بذور، قوي ترين بوته را نگه داشته، بقيه را حذف مي كنند. كپه كاري را اغلب با دست انجام ميدهند. روش بذركاري كپه اي در كشت خيار، هندوانه، خربزه و به طور كلي جاليز به كار ميرود. آبياري اين روش معمولاًبه صورت نشتي از طريق جوي و پشته هاي ايجاد شده انجام ميشود.

اطلاعات مطلب

 • کشاورزی
 • 913 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : kh hatefi - دوشنبه, 22 ژانویه 18, 5:29 ب.ظ
 • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

 1. نعمت ولی الهی - 2019/05/29 - 12:20 ق.ظ
 2. رضا مقیمی آذر - 2019/05/29 - 12:31 ق.ظ
 3. محسن - 2019/05/29 - 10:23 ق.ظ
  • blank
   دانشمند پاسخگو - 2019/05/29 - 1:45 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب