ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با کودکان خجالتی وکمرو رفتارصحیح داشته باشیم؟

چگونه با کودکان خجالتی وکمرو رفتارصحیح داشته باشیم؟

نظام‌های آموزشی نقش بسیار تعیین کننده در رفع خجالتی کودکان دارد. در مدارسی که دانش آموزان را مداوم وادار به سکوت و اطاعت و تسلیم می کنند، مانع رشد اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان می شوند و برعکس چون مدرسه و دانشگاه یک محیط اجتماعی است چنانچه از شرایط مطلوب تربیتی برخوردار باشد بهترین مکان برای از بین رفتن کم رویی و رشد اعتماد به نفس است. چون افراد می توانند با هم تعامل داشته باشند و مهارت اجتماعی را در خودشان پرورش دهند و فضای مناسبی برای رشد اعتماد به نفس مهیا سازند. از بهترین شیوه کاهش کم رویی رشد اعتماد به نفس از یک طرف و فراهم کردن فضا برای رابطه اجتماعی و  انسانی و تعاملاتی است که باعث احساس موفقیت در فرد شود زیرا احساس عدم موفقیت و کمبود تعاملات اجتماعی در کنار هم باعث احساس کم رویی می شود که خود ریشه ناراحتی روانی و فردی زیادی می‌شود.

khejalati2

مطالب مرتبط


گام 1 - شناخت کودکان خجالتی:

شناخت کودکان خجالتی:

كودك خجالتي در موقعيت هاي ناآشنا و هنگام تعامل و گفت وگو با ديگران مضطرب مي شود. يك كودك خجالتي، زماني كه تصور كند مورد توجه اطرافيانش قرار گرفته است، بي  نهايت ناراحت و پريشان مي شود. يك كودك خجالتي ترجيح مي دهد شاهد بازي كودكان ديگر باشد، ولي خود به بازي آنها نپيوندد.

بيشتر كودكان در شرايط مختلف قدري احساس خجالت و كمرويي مي كنند، اما كودكاني كه اين مشكل را به صورت حاد دارند، در تمام اوقات زندگي شان احساس خجالت و شرمساري مي كنند. اين احساس نه تنها مي تواند بر رشد اجتماعي كودك تاثيري منفي به جا گذارد، بلكه مي تواند موجب كاهش عملكرد تحصيلي و افت آموزش و يادگيري او شود. كودك خجالتي ممكن است: از جمع سايرين دوري گزيند و تمايلي براي يادگيري مهارت هاي اجتماعي نشان ندهد، دوستان كمي داشته باشد، از شركت در محافلي كه تعاملات اجتماعي زيادي به همراه دارد (مثل اجراي نمايشنامه، خواندن سرود، نواختن موسيقي و…) امتناع كند، از تمام استعدادها و توانايي هايش از ترس اين كه مورد قضاوت و داوري قرار گيرد، استفاده نكند، احساس اضطراب شديد داشته باشد، علائم جسماني خاصي مثل لكنت زبان، بريده بريده حرف زدن و…. از خود نشان دهد.

گام 2 - علل خجالتی و كمرويي در كودكان:

علل خجالتی و كمرويي در كودكان:

برخي از علل كمرويي كودكان ممكن است ناشي از يك علت و يا آميزه اي از چند علت زير باشند:

ژنتيك : برخي تحقيقات نشان مي دهند كه ممكن است كمرويي و احساس خجالت ارثي باشد.

عوامل شخصيتي : نوزادان حساس و تحريك پذير ممكن است در آينده خجول و كمرو شوند.

رفتارهاي آموخته شده : كودكان از طريق مشاهده رفتار ديگران، شيوه تعامل با اجتماع را ياد مي گيرند. آنها بيشتر رفتارها و عكس العمل هاي والدين شان را الگو قرار مي دهند. والدين خجالتي و كمرو، كودكاني خجول بار مي آورند.

روابط خانوادگي : كودكاني كه روابط و ارتباطات خانوادگي _ اجتماعي كمي دارند، از حضور در اجتماعات امتناع مي ورزند. از طرف ديگر، والدين حمايت گر ممكن است با رفتارهاي افراط آميز خود،  ترس حضور در موقعيت هاي جديد را در دل فرزندان شان به وجود آورند.

فقدان تعاملات اجتماعي : كودكاني كه از جمع و اجتماع دور نگه داشته شده اند، ممكن است از بودن در بين سايرين احساس ناراحتي و فشار كنند. آنها فاقد مهارت هاي اجتماعي مطلوب هستند و چون نمي دانند در جمع چه بايد بكنند، لذا ترجيح مي دهند در گوشه اي تنها و ساكت بنشينند.

ترس از شكست : كودكاني كه دچار شكست هاي پي در پي شده اند، ممكن است از ترس شكست هاي بعدي، انزوا و دوري گزيدن از جمع را برگزينند.

توجه بيش از اندازه : والديني كه مرتب درباره گفته ها و نظرات ديگران راجع به كودك صحبت مي كنند، ممكن است ترس از ابراز وجود را در دل فرزندشان به وجود آورند. اين كودكان تصور مي كنند كه مدام زير ذره بين هستند و هر حرفي بزنند و هر كاري كه انجام بدهند، موشكافانه تجزيه و تحليل خواهد شد. به همين دليل ترجيح مي دهند، هيچ صحبتي نكنند.

گام 3 - آیا خجالتی بودن کودکان طبیعی است؟

آیا خجالتی بودن کودکان طبیعی است؟

زمانی که والدین خجالتی بودن فرزند خود را کشف می کنند نمی دانند که این قضیه امری طبیعی است و یا اینکه باید نگران آن باشند. به عنوان مثال در جامعه کودک به والدین خود می چسبد، به سختی صحبت می کند، میلی به ارتباط و تعامل با دیگران ندارد و در گروه هم سن و سالان خود تنها بازی می کند.کمرو و خجالتی بودن اگر موقتی باشد جایی برای نگرانی ندارد. برخی از کودکان در اصطلاح دیر جوش هستند ولی وقتی با کسی ارتباط برقرار می کنند تعاملات خوبی دارند.

برخی از کودکان پس از گذراندن دوره ابتدایی دیگر کمرو نیستند. با این حال کودکانی وجود دارند که کمرویی آن ها ادامه دار است.

کودکان معمولا از بزرگسالان مخصوصا مردان خجالت می کشند و این امری طبیعی است اما اگر کودکی از کودکان دیگر خجالت بکشد این مساله غیر طبیعی است.

گام 4 - پیشنهادهایی برای والدین کودکان خجالتی:

پیشنهادهایی برای والدین کودکان خجالتی:

حتما از سه سالگی به بعد کودک را به مهدکودک بفرستید. در این محیط مسیر برای تعامل و آموزش باز می‌شود و به مرور کودک در محیط‌های اجتماعی، توانایی ارتباط برقرارکردن را یاد می‌گیرد.

به کودکتان بر چسب خجالتی نزنید:وقتی که برچسب خجالتی بودن یا غیر اجتماعی به یک کودک زده می شود به تدریج او با خودش فکر می کند که واقعا خجالتی و غیر اجتماعی است و این خود تبدیل به یک پیشگویی خود کام بخش می گردد که طی آن رفتار انزوا طلبانه وخجالتی بودن را یاد خواهند گرفت.

احساس همدلی و همدردی با کودکتان داشته باشید :وقتی کودکتان از روبه رو شدن و تعامل با دیگران احساس ترس دارد با او همدلی کنید. وقتی شما با او همدلی می کنید او شروع به شناخت احساسات و هیجاناتش و آنچه باعث بروز آنها شده می کند. بنابراین قادر می شوند که این احساسات را کنترل کند و بر ترسش غلبه کند. شما با این کار در حقیقت محیطی مطمئن در اختیار آنها قرار می دهید تا خود را بی قید و بند مطرح کنند و خود واقعی شان را بروز دهند.

فواید و مضرات رفتار برون گرا را شرح دهید: اگر فرزندتان تلاش می کند که دوستی پیدا کند و کمتر موفق می شود این زمانی خوب است برای آنکه فواید رفتار برون گرا و اجتماعی را برایش شرح دهید تا اگر در اولین تلاشش برای برونگرایی به شکست رسید همه چیز را رها نکند و انگیزه تلاش مجدد داشته باشد. از مزایای مهم رفتارهای اجتماعی مانند توانایی یافتن دوستان جدید، داشتن ساعات خوش و خرم بیشتر با سایر کودکان، داشتن قدرت و موفقیت بیشتر در مدرسه و ... برایشان صحبت کنید.

به کودکتان جایزه دهید :هر وقت ملاحظه کردید کودکتان کارهایش را بی پروا، جسورانه و برون گرایانه انجام میدهد او را از این موضوع مطلع کنید و برایش جایزه ای بگیرید. تشویق شدن و جایزه گرفتن می تواند یک محرک عالی برای تشویق کودکان به برون گرا بودن باشد. انجام کارهای مختلفی مانند تعریف و تمجید از کودک و یا انجام فعالیتها و سرگرمی هایی که کودکتان به شدت به آنها علاقمند است همگی می تواند به کودک شما در فایق امدن بر احساس کم رویی و درونگرا بودن و یافتن دوستان جدید کمک فراوانی کند.

khejalati5

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب