ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم؟

چگونه با کودکان حسود برخورد کنیم؟

قبل از ورود بە مدرسه بچه ها حسادت خود را نسبت بە کودک کوچکتر از خود بە صورت کتک زدن او نشان می دهند، گاهی حضور اورا در خانه ندیده می گیرند و وجود او را انکار می کنندو یا گاهی اوقات حسادت خود را بە صورت تغییر رفتار خود نشان می دهند.

مثلاً رختخواب خود را تر می کند و یا بە مکیدن شست خود مبادرت می ورزد. و گاهی اوقات از خوردن غذا خود داری می کند و یا از برخورد با اشیاء ترس نشان می دهند هدف بچه ها از اجرای اینگونه اعمال ،جلب توجه مادر و منحصر نمودن علاقه و محبت او نسبت بە خویشتن است در حقیقت آنها از این وسیله دفاعی برائ برخورد با موقعیت نامطلوب استفاده می کنند.

11

مطالب مرتبط


گام 1 - تفاوت فرزند اول با بقیه فرزندان:

تفاوت فرزند اول با بقیه فرزندان:

بررسی‌ها نشان داده وقتی فرزند دوم یا سوم یک خانواده متولد می‌شود، فرزند اول معمولا ۲ راه پیش رو دارد؛ یا خود را شبیه بە فرزند کوچک‌تر کند تا بتواند توجه والدین را بە خود جلب کند یا شبیه بە والدین‌اش شود و با مراقبت از فرزند کوچک‌تر توجه والدین را نصیب خود کند.

اغلب کودکان راه دوم را می‌پسندند و خود را شبیه آدم بزرگ‌ها می‌کنند و بە عبارتی مسوولیت فرزند کوچک‌تر را می‌پذیرند. آنها خود را الگو می‌دانند و پایبند بە ارزش‌ها می باشند. بە همین دلیل موفق‌ترند! بچه‌های اول بیشتر آلرژی می‌گیرند!بررسی‌ها نشان داده احتمال ابتلا بە آلرژی در کودکان اول خانواده بیش از سایر کودکان است زیرا در اولین زایمان میزان ایمونوپروتئینی‌هایی کە وارد خون نوزاد می‌شود بیشتر است و می‌تواند عامل ابتلا بە آلرژی و تغییرات هورمونی باشد. میزان این مواد در زایمان دوم و سوم بە مرور کاهش می‌یابد.

گام 2 - کناره‌گیری و در خود فرورفتن

کناره‌گیری و در خود فرورفتن

برخی کودکان با داشتن طبیعتی حساس‌تر و داخل گرایانه‌تر، نیاز بە ابرازمحبت و توجه و اطمینان‌بخشیدن مجدد بیشتر دارند.این نیاز درچنین کودکانی حتی بیشتر از نیاز کودکانی است کە احساساتشان را با اعمال خشم‌آلود نشان می‌دهند.

در دراز مدت کودکانی کە بە تولد بچه بعدی خانواده با کناره‌گیری بیشتری واکنش نشان می‌دهند، با دشواری بیشتری در زندگی آینده سازگار خواهند شد. در این کودکان رفتارهای برگشتی بە زندگی کودکی، عدم علاقه بە بازی و وابستگی بیشتر بە مادر دیده می‌شود.

با کودکی کە جرات ندارد مستقیما نشان دهد کە چه چیزی او را اذیت می‌کند، بهتراست حرف بزنید و نشان دهید کە او را درک می‌کنید: من می‌دانم کە گاهی تو احساس عصبانیت نسبت بە خواهر کوچولویت داری و از دست من عصبانی هستی چون من از او مراقبت می کنم.

اگر او پس از مدتی پاسخی نداد، سعی کنید از فرد دیگری در خانه برائ مراقبت از کودک کوچک‌تر کمک بگیرید تا وقت بیشتری را صرف کودک بزرگتر کنید. بە این ترتیب شاید بتوانید اشتیاق قبل او بە زندگی را ازطریق توجه مستقیم دوباره بە خود او بە دست آورید.

درصورتی‌که کودک بە بدرفتاری‌های شدید، کناره‌گیری شدید یا شیطنت‌های شدید بە طور مداوم ادامه دهد، بهتراست با یک روان‌شناس کودک مشورت کنید.

گام 3 - سن حسادت کودکان چند سالگی است؟

سن حسادت کودکان چند سالگی است؟

حسادت در میان بچه ها در سالهای سوم و چهارم زندگی بیش از سایر اوقات است. بچه های باهوش تر بیشتر از بچه های کم هوش حسادت می ورزند بچه ها ئیکه اختلاف سنی آنها از یکسال و نیم تا سه و نیم باشد بیشتر حسود می باشند. بچه های اول معمولاً بیشتر از بچه های دیگر حسادت می ورزند زیرا آنها مدتها گل سرسبد خانواده محسوب می شوند و علاقه و محبتهای اشخاص خانواده متوجه آنها بوده است.

اشکال مختلف بروز حسادت

کودکان حسادت خود را بە اشکال مختلف بروز می‌دهند. بعضی بصورت آشکارا صدمه می‌زنند. برائ مثال نوزاد تازه را لت کرده یا تیله می‌کنند و بعضی بە سبب ترسی کە از والدین دارند بە طور مستقیم صدمه نمی‌زنند بلکه در خیال و ذهن خود بە او آسیب می‌رسانند. و بعضی دیگر از کودکان در خانه آغاز بە آزار و اذیت دیگران می‌کنند و دچار کابوس‌های شبانه، ناخن جویدن و شب‌اِدراری می‌شوند.

شیطنت‌ بی‌جا هم یک نمونه آشکار و قابل لمس است.مادر در حال شیردادن بە نوزاد است. فرزند بزرگ‌تر درحالی ‌که بە او نگاه می‌کند، باقی مانده‌ غذایش را کامل روی زمین می‌‌ریزد یا لباس‌های تمیزو مرتب شده را همه جا پراکنده می‌کند.

درک این ‌که این شیطنت تحریک‌آمیز عمدا انجام شده، آسان است. کودک با ابراز خشم در جست‌و‌جوی توجه است. سخت است کە عصبانیت خود را کنترل کنید، ولی او ازشما می‌خواهد کە عصبانی شوید.

گاهی می‌توانید حسادت کودک را بە شکل کاملا وارونه آن ببینید. او کاملا دل‌مشغول کودک می‌شود. وقتی اسباب‌بازی می‌بیند، می‌گوید «بچه کوچولو، اسباب بازی دوست دارد» یا وقتی بچه‌ها را می‌بیند کە دوچرخه‌سواری می‌کنند، می‌گوید «بچه کوچولو هم دوچرخه دارد»، دراین شرایط بعضی والدین ممکن است بگویند کە هیچ نگرانی در مورد حسادت بچه بزرگشان ندارند چرا کە او شیفته کودک تازه است.

حسادت ممکن است بە صورت‌های غیرمستقیم یا فقط درشرایط خاص دیده شود.او ممکن است بجه را محکم‌تر از همیشه بغل کند. ممکن است در خانه بە‌ نظر برسد کە شیفته کودک است، اما وقتی دیگران بچه را تحسین کنند، او آغاز بە بی‌ادبی کند.

ممکن است ماه‌ها هیچ هم‌چشمی نشان ندهد، اما وقتی نوزاد بزرگ‌تر شد و بە یکی از اسباب‌بازی‌هایش دست زد، رفتار او دگرگون شود.
معمولا این تغییر احساسات زمانی آشکار می‌شود کە کودک کوچک‌تر آغاز بە راه رفتن می‌کند.

گام 4 - دلیل حسادت کودکان:

دلیل حسادت کودکان:

ورود نوزاد دوم
ورود نوزاد دوم در خانواده برائ کودک یک بحران بزرگ را بوجود می آورد. او کە تا آن زمان مورد توجه والدین بوده است با آمدن نوزادی دیگر موقعیتش را در خطر می بیند، این وظیفه والدین است کە با رفتارهای مناسب خود محیط را برائ او آرام نگاه دارند و با محبتشان وضعیت کودک را متعادلتر کنند.

مقایسه میان فرزندان

هر فردی دارای قابلیتها و توانایی های ویژه خود است. یک کودک ممکن است در زمینه های خاصی پیشرفت چشم گیری داشته باشد کودکی دیگر در آن حد استعداد شکوفایی از خود نشان دهد. ولی این مسئله نباید سبب تضعیف کودک دوم شود.

اگر دوست دارید فرزند شما بیشتر تلاش کند و یا آداب و رسوم معاشرتی را بهتر رعایت کند بهتر است از راه تشویق اقدام بە این کار کنید نه سرزنش و مقایسه او با دیگران. در غیر این صورت حس خشم و حسادت را در کودک بە وجود می آورید.

گام 5 - اول بودن بهتر است یا آخر بودن؟

 اول بودن بهتر است یا آخر بودن؟

بچه اول بودن یا بچه دوم بودن، خواهر بزرگ‌تر داشتن یا برادر بزرگ‌تر؟ از نظر بسیاری اشخاص این دو بسیار از هم متفاوت است و بر زندگی آتی فرد تاثیر می‌گذارد. خیلی‌ها می‌گویند بچه اول بودن مصیبتی است و ترجیح می‌دهند ته‌تغاری باشند. برعکس برخی معتقدند بچه‌های اول همیشه خوشبخت‌ترند. بهترین جایگاه کجاست؟ اول بودن، وسط بودن یا ته‌تغاری؟

وقتی بچه اول بە دنیا می‌آید، مرکز توجه والدین است و زندگی‌شان را زیرورو می‌کند. کمی نمی‌‌گذرد کە مجبور می‌شود جایگاهش را بە فرزند بعدی بسپارد. با این حال این موضوع سبب سرخوردگی نمی‌شود. شاید حس حسودی در ابتدا وجود داشته باشد اما سپردن جایگاه بە دیگری بە معنی پس رفتن نیست.

حسادت بە خواهر و برادر بعد از دوران نوزادی

حسادت نسبت بە خواهر و برادر بعد از دوران نوزادی  بە سبب رفتارهای نادرست اطرافیان ایجاد می‌شود. حسادت در کودکی کە والدین او را بە طور مستقیم یا غیرمستقیم با خواهران و برادران دیگر او مقایسه می‌کنند یا مورد توجه بیش از حد پدر و مادر می باشند شدیدتر است.

یکی از شایعترین واکنشهایی کە اغلب کودکان موقع بروز عامل رقابت از خود نشان می دهند حسادت است. شناخت و درمان این نوع واکنش ها در کودکان حایز اهمیت است زیرا این حالت علاوه بر ایجاد عصبانیت، تنفر و احساس خود کم بینی ،باعث می گردد کە در سنین بالاتر شخص بە سبب این اخلاق ناپسند در محیط و اجتماع تنها بماند.

یک عوامل موثر در پیدایش حسادت

یکی از عوامل موثر در پیدایش حسادت در سنین بالاتر عدم اتخاذ یک روش در تنبیه و تشویق بچه ها است.اگر ذهن بچه های بزرگتر را برائ تولد نوزاد آماده کنند کمتر نسبت بە نوزاد حسادت می ورزند گاهی بچه ها نسبت بە اعضاء خانواده یا اشخاصی کە مانع مصاحبت مادر با ایشان می شوند حسادت می کنند. بە تدریج کە بچه از محیط خانواده دور می گردد و با اشخاص بیشتری ارتباط پیدا می کند، حسادت او نسبت بە برادران و خواهران خود کم می گردد.

پس از ورود بە مدرسه و شرکت در کلاس حسادت بچه ها نسبت بە اشخاص همسن و همکلاسی ظاهر می گردد معمولاً شاگردانی کە توجه معلم را بە خود جلب می کنند و در دروس و یا ورزش و اموراجتماعی بیشتر از دیگران فعالیت می نمایند مورد حسادت اشخاص همسن و یا همکلاسی خود واقع می شوند.

حسادت بچه ها در انتقاد از کارهای یکدیگر، در جرو بحث، مزاحمت، مسخره کردن، آزار رسانیدن و تحریک اشخاص بە ضد یکدیگر ظاهر می گردد در بسیاری از موارد بچه ها حسادت خود را بە صورت طعنه زدن، بی اعتنایی، خیالبافی دروغ و تقلب ظاهر می سازند. محیط خانه و مدرسه نباید رقابت و هم چشمی را تشویق کند زیرا رقابت سبب پیدایش حسادت می گردد ایجاد روح همکاری درمیان بچه ها و شرکت دادن آنها در بحث و مناظره منطقی مانع پیدایش حسادت درمیان ایشان خواهد شد.

البنه مهم است بدانید کە والدین در بروز شدت یا کاهش حسادت و رقابت بین کودکان خود نقش مهمی بە عهده دارند والدین باید حسادت کودکان خود را بپذیرند و کوشش کنند کە با محبت و صرف وقت حسادت کودک خود را کاهش دهند.

راه های پیش‌گیری از حسادت در کودکان

برای پیش‌گیری از حسادت در کودکان والدین باید بدانند کە «کیفیت» محبت برائ کودکان اهمیت دارد نه «برابری» محبت.بسیاری از راهنمایی های متداول امروزی بە والدین، دنیای هیجانها را نادیده می گیرد در حالیکه کودکانی کە والدینشان پیوسته آموزش هیجان را بە کار می برند وضعیت جسمانی بهتر، نمرات تحصیلی بالاتر و سازگاری بیشتری با دوستان خود دارند، مشکلات رفتاری و خشونت کمتری نشان می دهند و در کل از سلامت هیجانی بیشتری برخوردارند.آموزش هیجان بە کودکان شامل پنج مرحله است کە در این چگونه بە آن میپردازیم.

آگاهی از هیجانهای کودک
یعنی هوشیار بودن نسبت بە وجود هیجانها در دیگران. بیان نکردن علاقه، خشم یا ناراحتی بە این معنا نیست کە کودک آنها راتجربه نمی کند. برائ آگاهی از هیجانات کودک ابتدا باید بە هیجانات خود واقف باشید. والدینی کە سعی می کنید هنگام اضطراب ، صبور و مهربان باشید یا زمانیکه عصبانی میباشید بە اجبار لبخند بزنید در حال انکار احساس خود می باشید.

 این کار کمکی بە شما نخواهد کرد بلکه شدت فشار روانی شما را افزایش می دهد. در کودکان نیز چنین اتفاقی می افتد پس لازم است شرایط بروز هیجانات را برائشان فراهم کنید و اجازه بدهید با آنها خود روبرو شوند. اگر فکر می کنید کودکتان احساس ناراحتی، ترس یا خشم می کند بهتر است تلاش کنید خودتان را بە جای او بگذارید تا دنیارا از دیدگاه او ببینید.

 این کار کمک میکند بفهمید وقتی برادر کوچکترش دفتر تکالیفش را پاره می کند چه احساسی بە او دست می دهد و بە جای اینکه سرزنشش کنید کە چرا دفتر را جلوی دست برادرش قرار داده راه حلی برائ رفع این معضل پیدا کند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب