ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

هشت − 5 =

بستن
بستن

چگونه با کارکرد برگ در گیاهان آشنا شویم؟

چگونه با کارکرد برگ در گیاهان آشنا شویم؟

یک گیاه از قسمت ها و اندامک های زیادی تشکیل شده است که همگی آن ها با ارتباط با یکدیگر حیات گیاه را برقرار می کنند. در این مقاله قصد داریم یکی از قسمت های مهم گیاه یعنی برگ را با یکدیگر بررسی نموده و کارکرد این قسمت را بررسی کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - اجزا برگ

اجزا برگ

برگ ها در اثر رشد و ن و جوانه هاي انتهايي و جانبي ساقه تولید مي شوند و در مقايسه با ساقه و ريشه رشد محدودي دارند. برگ از سه قسمت اص ي پهنك و دمبرگ و نيام تكيل شده است. ممكن است برگ برخي از گياهان فاقد يك يا دو قسمت اصلي بوده و يا تغيير شكل يافته و به صورت خار، پيچ و يا ... باشند. علاوه بر قسمت هاي اصلي، برخي از برگها داراي ضمائمي مانند گوشوارك و زبانك مي باشند. پهنك برگ داراي شبكه گسترده رگبرگها مي باشد. رگبرگ ها، مجاري انتقال مواد غذايي هستند كه از طريق دمبرگ وارد پهنك شده اند.

گام 2 - وظایف برگ

وظایف برگ

فرايندهاي تعريق، تعرق و تبادل گازها و تا حدي ذخيره مواد غذايي در برگ ها انجام ميشود. برگ ها با تعریق خود باعث تنظیم دمای گیاه شده و به حیات گیاه کمک می کنند.

گام 3 - انواع برگ

انواع برگ

برگ ها به دو دسته ساده و مركب تقسيم ميشوند. در برگ هاي ساده، پهنك تقسيم نشده، در حالي كه در برگ هاي مركب پهنك به چند بخش مجزا بنام، برگچه، تقسيم ميشود. تعداد، شكل و اندازه برگ ها، زاويه برگ ها با ساقه اصلي، نحوه استقرار يا آرايش برگ ها روي ساقه نقش مهمي در راندمان توليد يك گياه دارند از آنجايي كه برگ ها محل اصلي فتوسنتز هستند بايد در اجراي عمليات كشاورزي سعي در حفظ برگ ها يا كاهش خسارات به آنها شد.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 4,519 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - چهارشنبه, 14 فوریه 18, 9:59 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب