ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با پیشینه ی تجارت الکترونیک (EDI) آشنا شویم؟

چگونه با پیشینه ی تجارت الکترونیک (EDI) آشنا شویم؟

برای آشنایی با پیشینه ی تجارت الکترونیک ابتدا مروری بر فرایند های تجاری خواهیم  داشت . همان  گونه  که می دانیم  در فرایندهای تجاری با توجه به مراحل مختلف حجم قابل توجهی  از اطلاعات بین طرفین معامله  مبادله می گردد.  از مرحله  کسب اطلاعات اولیه ، منبع یابی ، خرید،فروش کالا وخدمات پس ازفروش،اسناد بسیاری رد و بدل  می گردند.

مطالب مرتبط


گام 1 - تجارت الکترونیک وسنتی

تجارت الکترونیک وسنتی

در تجارت سنتی ،انتقال اطلاعات از طریق اسناد کاغذی انجام می پذیرد که علاوه بر هزینه های بیشتر،تاخیر،اشتباهات انسانی ، پراکندگی ، دوباره کاری و غیره را دربرداشته است و به عنوان یکی از معضلات کار تجارت سنتی محسوب می گردد. از این رو در سطح کشورها و مراجع بین الملل در جهت زدودن روش های مبتنی بر کاغذ ، روش های نوینی با توجه به پیشرفت علوم رایانه ای و مخابراتی ابداع گردیده است که زمینه ی تجارت الکترونیک ، انتقال اطلاعات تجاری بدون کاغذ و انجام فعالیت های تجاری به طور مستقیم از طریق رایانه ها ، از دست آوردهای آن می باشد در راستای رسیدن به اهداف مذکور ، پیشینه ی تجارت الکترونیک محور اصلی و یا به عبارتی ستون فقرات تجارت الکترونیکی محسوب می گردد.

گام 2 - پیشینه تجارت الکترونیکی(EDI)

پیشینه تجارت الکترونیکی(EDI)

EDI به معنای مبادله ی الکترونیکی داده ها می باشدکه در سال های گذشته مورد توجه قرار گرفته بود. EDI در واقع پیشینه تجارت  الکترونیکی یا e-commerce می باشد ولی  امروزه  بجای راه حل های گران EDI که تنها توسط شرکت های بزرگ قابل پیاده سازی بود،تجارت الکترونیک به کمک شبکه های اینترنت  به راحتی قابل پیاده سازی و بهره برداری می باشد. خوشبختانه فعالیت های تجاری و فرایند های مربوط به ان به عنوان استاندارد های  تجاری در EDI معرفی گردیده اند که خود کمک بسیاری به ایجاد  سیستم های کاربردی تجارت  الکترونیکی می نماید،از این رو مراجع مختلف EDI را می توان  به عنوان  مستندات طراحی  سیستم های  e-commerce  مورد استفاده قرار داد.

گام 3 - اهداف EDI

اهداف EDI

در واقع EDI ابزاری الکترونیکی برای شر کت ها محسوب می شود تا بتواند مستندات تجاری خود را در بستری الکترونیکی رد وبدل نمایند. بدین ترتیب انتقال مستنداتی  نظیر سفارشات خرید و صورتحساب ها از طریق  خطوط تلفن به کمک پست الکترونیکی ،فاکس تلکس در فرایند های  EDI ارسال مستندات کاغذی را حذف نموده است اصلی ترین هدف بکارگیری EDI  ،فراهم نمودن محیط اداری بدون کاغذ و مهم ترین ویژگی EDI در مقایسه با سایر ابزارهای الکترونیکی،استفاده از مستندات  استاندارد  می باشد.

گام 4 - پیاده سازی EDI

پیاده سازی EDI

شرکت هایی که مستندات خود را از طریق EDI مبادله می نمایند ، اصطلاحا شرکای تجاری (Trading partners)نامیده می شود. پیاده سازی EDI نیازمند بکارگیری رویه های تجاری مشترکی توسط شرکای تجاری می باشد. شرکایی که می یابد  بر اساس استاندارد ،سیستم های ارتباطی  و موارد  حقوقی وفرایند های بازرسی استانداردی را مورد استفاده  قرار دهند.  

البته از اشکالات پیاده سازی و توسعه EDI  ،هزینه زیاد  پیاده سازی ان می باشد  زیرا  تنها شرکت های بزرگ قادر به پیاده سازی  و بهره وری  از ان میباشندو از سوی دیگر استراژدی  تدارکات  مبتنی بر JIT در کارخانجات تولیدی ، کاهش هزینه های اداری ،پردازش  دقیق اطلاعات و حصول  اطمینان  از صحت داده ها  از  جاذبه  های بکارگیری EDI تلقی می گردند.

گام 5 - استراتژی EDI

استراتژی EDI

افزون بر ان ، EDI به عنوان ابزاری استراتژیک ، توانسته است  برخی از تعاملات  تجاری را حذف  رویه های  تجاری مشخص ، تجارت الکترونیکی را مهندسی مجددنموده  و ارتباطات  مشتری  و فروشنده را بهبود بخشد. 

امروزع چالش اصلی شرکت هایی که EDI را پیاده سازی نموده اند ، حفط سرمایه گذاری  انجام شده  می باشد.با فراگیر شدن  اینترنت و همگانی  شدن تجارت الکترونیکی  و عدم نیاز به سرمایه گذاری  زیاد در پیاده سازی تجارت الکترونیکی برای شرکت ها سازمانهای کوچک  و متوسط ،استفاده کنندگان EDI بر ان شده اند تا با اجرای  فرایند مهندسی مجدد  براساس ساختار های  موجود ، گردش فرایند های  تجاری خود را  به سمت  تجارت  الکترونیک  هدایت نمابند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب