ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با هنر و تاریخچه موج بافی آشنا شویم؟؟

چگونه با هنر و تاریخچه موج بافی آشنا شویم؟؟

mojbafe1

موج بافی

مطالب مرتبط


گام 1 - تاریخچه

تاریخچه

موج بافی ابتدا در منطقه اورامانات صورت میگرفته است.هنر موج بافی که روزگاری جزو کالاهای اصلی هر خانواده ای در کرمانشاه بود روز به روز در ورطه فراموشی قرار گرفته است.موج بافی از جمله صدها هنروصنایع دستی مردمان مناطق غربی ایران است که از قدمتی دیرینه برخوردار بوده وسالیان سال با مردم عشایر و روستایی و شهری استان کرمانشاه همراه و همسفر بوده است.هنر موج بافی روزگاری نه چندان دور در کرمانشاه از رونق خوبی برخورداربوده است. ولی با ورود اجناس خارجی به خصوص پارچه و الیاف چینی این هنر زیبا در ورطه فراموشی قرار گرفته است. از موج معمولا برای رختخواب پیچ، پتو،پشتی،رویه کرسی و سجاده استفاده می کردند.

گام 2 - انواع گونه‌ها

انواع گونه‌ها

موج‌بافی به طور کلی به ۲ دسته مورد استفاده می‌شود:

    بافت جانمازی یا سجاده
    رختخواب پیچ

بافندگان این دست بافته آن را به ۴۰ تیکه که به عنوان روانداز یا روتختی استفاده می‌شود، می‌بافند. در سطرها ی بعدی در بارهٔ رختخواب پیچ توضیح کامل داده می‌شود.

پس بهتر که هر دست رختخواب اعم از تشک و لحاف را درون یک بقچه جای دهند، و به یک دیوار از خانه تکیه دهند که متکا یا رو متکاسفید .گل دوزیشده در رویش قرار داده شود که کلی بر زیبایی مهمان خانه می‌افزاید. و نشانگراین مطلب که کدباتو خوش سلیقه‌ای در خانه مشغول به کار است. موج بافی در ابتدا کاملا ساده بافته می شده است، اما با گذشت زمان چون به بافت ظریفی احتیاج داشته‌اند، دستگاه‌های آن پیچیده تر شد و این دستگاه‌ها مخصوص منطقه‌های یک جا نشینی هست.

گام 3 - نقش‌های موج‌بافی

نقش‌های موج‌بافی

    کشکول- حوض- گل- چونکه-چخماق-  پنچه- کله کبکی-  گله گله- مزلیخ-
    کی یل- چار خانه- سه حوضی

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب