ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه با منابع آبیاری کشاورزی آشنا شویم؟

چگونه با منابع آبیاری کشاورزی آشنا شویم؟

آب مایه حیات می باشد و حیات موجودات به آن وابسته می باشد. کشاورزی زراعت نیز به آب وابسته می باشد و برای حیات گیاه نیاز مبرمی به آب دارد چرا تضمین کننده ی حیات گیاه می باشد. آب های سطحی و آب های زیرزمینی منابع اصلی تأمین آب کشاورزی محسوب می شوند. در حقیقت، منشأ اصلی این  بها نزولات آسمانی (باران، برف، تگرگ و مه) هستند.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - آب هاي سطحي

آب هاي سطحي

آب هايي هستند كه در رودخانه ها جريان دارند. رودخانه ها به سه دسته تقسيم مي شوند که به بررسی آن ها می پردازیم.

رودخانه هاي دايم: در اين رودخان هها، آب در تمام ايام سال كم و بيش جريان دارد. منشأ رودخانه هاي دايم، آب چشمه و يا آب حاصل از ذوب برف هاي دايم ارتفاعات است. رودخانه هاي دايم كشور ما معدودند. بر روي اغلب اين رودخانه ها و يا انشعابات آن سدهاي مخزني بزرگي ساخته شده و يا در دست مطالعه يا ساختمان مي باشند. از اين طريق با مهار آب هاي سطحي، آب لازم براي به زيركشت بردن زمي نهايي كه به دليل محدوديت آب، قابليت كشاورزي دارند فراهم گردد

آب هاي سطحي

رودخان ههاي فصلي (نيمه دايم): جريان آب اين رودخانه ها ممكن است چند ماه از سال برقرار و سپس قطع شود. معمولاً با شروع بارندگي هاي زمستانه، جريان آب در اين رودخانه ها شروع و با پايان يافتن ذوب برف هاي قلل مرتفع (آخر تيرماه)، قطع م يشود. از نظر منابع آب آبياري از اين رودخانه ها اغلب در آبياري كشت هاي بهاره استفاده ميشود.

آب هاي سطحي

رودخان ههاي موقت: رودخانه هايي هستند كه پس از بارندگي هاي شديد، به دليل نفوذناپذيري زمين و نبود پوشش گياهي كافي در منطقه آب به صورت سيلاب در آن ها جريان يافته، پس از قطع بارندگي جريان آن قطع م يشود. از اين نوع رودخانه در اكثر مناطق كشور كه اقليم خشك و نيمه خشك دارند مشاهده م يشود آب اين رودخانه ها مواد جامد و معلق زيادي دارند. با ايجاد ديواره هاي خاكي (بندسار) يا احداث كانال هايي عمود بر جهت جريان اين گونه رودخانه ها و هدايت سيلاب ها به درون آن ها، از هدر رفت چنين آ بهايي جلوگيري به عمل مي آيد.

گام 2 - آبهاي زيرزميني

آبهاي زيرزميني

آب هاي زيرزميني آب هايي هستند كه در اثر نفوذ در سفره هاي سطحي و يا عمقي ذخيره شده، به صورت چشمه و يا حفر قنات و چاه، از زمين استخراج مي شوند و به مصرف كشاورزي مي رسند. منشأ اصلي آب هاي زيرزميني، نزولات آسماني است.

چشمه: زماني كه آب زيرزميني بطور طبيعي از سطح زمين خارج و جرياني كم و بيش مداوم داشته باشد. چشمه تشكيل ميگردد.

آبهاي زيرزميني

 قنات، يكي از دس تآوردهاي مهم انسان و از يافته هاي بزرگ ايرانيان قديم در بهره برداري از آب هاي زيرزميني است. قنات، عبارت از يك مجراي افقي زيرزميني (كوره) در مناطق شيب دار يا دامنه ها است كه شيب خيلي كم در زمين به طور افقي حفر م يگردد تا به يك يا چند سفره آب زيرزميني برخورد نمايد آب اين سفره ها در جهت شيب كف كوره تحت تأثير نيروي ثقل زمين جريان يافته، پس از طي تمام طول كوره، از زمين خارج ميشود.

آبهاي زيرزميني

چاه، سوراخي است كه در داخل زمين تا رسيدن به سفره هاي آب زيرزميني حفر مي گردد. انواع چاه ها عبارت اند از:

چاه سطحي يا كم عمق: چاهي است كه معمولاً با دست و در زمين هاي آبرفتي حفرميشوند. اين چاه ها، اغلب دهانه يا قطري در حدود يك متر دارند.

چاه نيمه عميق: چاه نيمه عميق، معمولاً تا اولين سفره آب يا لايه آب دار زمين حفر ميگردد.

چاه عميق: چاهي است كه با ماشين هاي حفاري حفر م يگردد. اين چاه ها معمولاً چندين لايه ي آب دار را قطع نموده و جدار آن ها را به منظور جلوگيري از ريزش ، لوله گذاري مي كنند. اين جدار لوله اي، حالت مشبك دارد تا بتواند به آساني آب ها را از اطراف به داخل چاه نفوذ دهد.

 

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 528 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - جمعه, 29 دسامبر 17, 4:48 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب