ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با ماسک های مناسب، زیبایی پوستمان را حفظ کنیم؟

چگونه با ماسک های مناسب، زیبایی پوستمان را حفظ کنیم؟

با سلام و احترام خدمت شما عزیزان ویکی چجور

کافور ،گوگرد، ماست، مخمر ، گیاهان علفی و عصاره سبزیجات همگی در درمان پوست های بیمار مفید اند هرچند گاه که می توانید حتی هر روز از ماسک استفاده کنید تا پوست صروت تان کاملا تمیز گردد دستورالعمل های ارائه  شده همگی در جوان سازی و تمیز کردن مناسب اند.

در ادامه با معرفی ماسک هایی برای پوست تان و زیباسازی آن بیشتر آشنا خواهیم شد لطفا تا آخر این پست ما را همراهی کنید .

مطالب مرتبط


گام 1 - چند ماسک تازه برای پوست های خشک

چند ماسک تازه برای پوست های خشک

هلوی رسیده را له کرده و به پوست صورت بمالید. این ماسک تقویتی و آب رسان است.

یک قاشق خامه را در آب خیار حل کرده ،روی پوست بمالید و نیم ساعت صبر کنید سپس آن را با آبی ولرم بشویید این ماسک نیز آب رسان است و خشکی پوست را برطرف می کند .

دو قاشق غذاخوری عسل را در یک زرده تخم مرغ مخلوط کرده و نیم ساعت روی پوست بذارید بجز اطراف چشم ها و سپس با آب ولرم شست و شو دهید .

یک زرده تخم مرغ را خوب بزنید و با آب هویج مخلوط کنید و روی صورت و گردن بمالید پس از نیم ساعت با آب ولرم محل مورد نظر را بشویید .

کاسنی را بکوبید و آب آن را بگیرید بعد با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و روی صورت بمالید پس از یک رب ساعت صورتتان را با آب معمولی بشویید این ماسک غدد صورت را تحریک کرده و عروق پوست را زیاد می کند و برای مبتلایان به امراض پوستی و اگزما نیز مفید است .

چند ماسک تازه برای پوست های خشک

چند ماسک طبیعی برای پوست های چرب:

آب برنج را به هنگام آبکش کردن شیشه در بسته نگهداری کنید و روزی یک مرتبه به روی پوست بمالید .آب برنج بهترین  لوسیون برای پوست های چرب و بستن منافذ است .البته مصرف آب برنج برای پوست های حساس منع شده است .

کمی آب گوجه فرنگی و آب کرفس تازه را با هم مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت روی پوست بگذارید این لوسیون برای از بین بردنن چربی پوست استفاده می شود و برای پوست های جوشدار بسیار مفید است .

1 . ماسک سفیده تخم مرغ :

یک سفیده تخم مرغ  و یک قاشق چایخوری ابلیمو را مخلوط کرده روی صورت مالیده دو تکه پنبه اغشته کرده روی چشم ها قرار دهید ومدت 20 تا 30 دقیقه به پشت دراز کشیده و صورت را با اب سرد می شوییم و بعد از یک تونیک یا کرم مقوی مناسب صورت چرب استفاده کرده و ماساژ می دهیم .

2 . ماسک کاسنی و کاهو و نعنا :

تهیه این 3 نوع با هم فرق ندارد هر کدام را خواسته باشید انتخاب نموده ،خوب کوبیده اب ان را گرفته با سفیده تخم مرغ مخلوط کرده به صورت می مالیم و بعد از 20 دقیقه با اب نیمگرم می شوییم .

3 . ماسک هلو :

هلو را کرک دار انتخاب نموده ان را نرم کرده روی صورت مالیده و پس از 20 دقیقه با اب سرد می شوییم .این ماسک فوق العاده پوست صورت را لطیف و خوشرنگ می کند .

4 . ماسک سیب زمینی :

سیب زمینی پشندی را که نشاسته کمتری دارد رنده کرده با لعاب اسپرزه مخلوط نموده به صورت می مالیم با سیب زمینی پخته هم می توان انجام داد به این صورت که سیب زمینی پخته را کوبیده با شیر مخلوط کرده بصورت می مالیم و بعد از 20 دقیقه با اب نیم گرم می شوییم ولی سیب زمینی پخته اثرش بیشتر است .

5 . ماسک سفیده تخم مرغ برای صورت های چرب و کمی چروکدار :

سفیده تخم مرغ را خوب زده تا سفید شود . چند قطره ابلیمو اضافه نموده به صورت مالیده بعد با اب نیم گرم که قدری جوش شیرین اضافه کرده ایم صورت را می شوییم ولی اگر پوست صورت خشک شکننده است از این دستور پیروی نمی کنیم .

چند ماسک تازه برای پوست های خشک

ماسک پوست زبر و خشن :

1 . ماسک خیار :

اگر پوست صورتتان زبر و خشن است ماسکی که با خیار تهیه شده بهتر از سایر ماسک ها به پوست لطافت می بخشدبه این صورت که باید خیار را به صورت حلقه های نازک دراورده ،هر چه حلقه ها نازکتر باشد بهتر روی پوست قرار می گیرد .بهتر است حلقه ها را کنار هم روی پوست قرار دهید اگر این ماسک خود به خود روی صورت قرار نگیرد می توانید با یک تنظیف صورت را پوشانده بطوریکه قشمت چشم و بینی باز بماند .

2 . ماسک آب خیار و کرم :

ماسک آب خیار نیز مفید است ولی کمتر از ماسک خود خیار به خوشرنگی و لطافت و درخشندگی پوست صورت کمک می کند .

چند ماسک تازه برای پوست های خشک

یک ماسک زیبایی فوری برای قبل از مهمانی :

به مقدار مساوی ماءالشعیر و گلاب و به اندازه یک چهارم انها اب لیمو را با هم مخلوط کرده با پنبه روی پوست صورت بمالید و بگذارید خشک شود سپس صورت را با اب ولرم شسته ارایش کنید.ماسک برای چند ساعت چروک ها را از بین برده و پوست را لطیف و براق می کند .

ماسک جوانه گندم :

جوانه گندم را کاملا له کنید و با ماسک یا شیر و یا اب سیب یا هویج مخلوط کرده به روی پوست بمالید و صبر کنید تا خشک شود سپس ان را با اب ولرم بشویید و با حوله نخی اب روی پوست را بگیرید.پوستتان بسیار براق و لطیف خواهد شد .

ماسک درخشان شدن پوست صورتتان ، رنگ تیره و خفه چهره تان را از بین برود باید بدانید که لیمو ترش به پوست صورت لطافت و ویتامین کامل می رساند .همچنین انها که پوستی چرب دارند و مبتلا به جوش صورت هستند معمولا پس از استفاده از لیمو ترش دیگر از جوش ها اثری نمی بینند .

لیمو ترش پوست صورت را سفید کرده و رنگ تیره و زرد را از بین می برد و همچنین کک مک را کمرنگ می کند دوبار در هفته یک لیمو ترش را حلقه کرده و روی پیشانی و گونه و چانه قرار دهید (مواظب باشید که اب لیمو ترش به چشمانتان نرود)

ماسک سفیده و زرده تخم مرغ :

یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون به صورت مایونز کرده بر روی صورت بگذارید .پس از اینکه خشک شد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید تا سفید برفی شود ، چند قطره اب اکسیژنه به آن افزوده و به صورت بگذارید و مدت یک ساعت ان را به پوست حفظ کنید سپس صورت را با اب نیم گرم بشویید و طراوت ان را ببینید .

ماسک تخم مرغ :

تخم مرغ نبسته ای را که در شکم مرغ است در مقداری کرم تقویت مخلوط کرده و یا نطفه یک تخم مرغ نبسته را در کرم تقویت مخلوط کرده بصورت بمالید .این دستور را ده روز بصورت مداوم انحام دهید .روز دهم خودتان از تغییر صورت خود تعجب خواهید کرد .این ماسک برای انهایی که در ییلاق زندگی می کنند و یا مرغ دارند بیشتر قابل اجرا است ولی روی هم رفته بهترین ماسک برای جوان کردن صورت است. 

گام 2 - ماسک برای انواع مختلف پوست ها

ماسک برای انواع مختلف پوست ها

ماسک برای کک و مک :

ماسک توت فرنگی و خامه : صورت را با آب اکسیژنه ضعیف مرطوب کنید بعد روغن زیتون روی آن بمالید و یا مقداری توت فرنگی را رنده کرده به همان میزان به آن خامه بزنید(شیر یا روغن بادام می تواند جای خامه را بگیرد) این ماسک را می توانید 20 دقیقه روی پوست حفظ کنید و بعد صورت را بشویید .

ماسک برای انواع مختلف پوست ها

ماسک برای صورت های جوش دار :

1 . ماسک گل ختمی : یک قاشق گل ختمی و یک قاشق گل بابونه را در یک لیوان اب ریخته می جوشانیم و از یک پارچه تمیز رد کرده و چند تکه پنبه در ان خیس کرده ،20دقیقه روی صورت گذاشته با اب نیم گرم می شوییم .

2 . ماسک نشاسته : یک قاشق مربا خوری نشاسته را در کمی آب نیمه گرم مخلوط کرده و روی چراغ گذاشته و یک قل بزندو حالت فرنی پیدا کند ، بعد نیم گرم روی تمام صورت قرار داده 20 دقیقه بعد می شوییم .

ماسک برای انواع مختلف پوست ها

ماسک برای صورت های چروک دار :

1 . ماسک تنتورین ژوان : هر روز صورت را با شیر تازه بشویید اگر خواستید چند قطره با اب لیمو ترش هم اضافه کنید و در اینصورت یک بار در هفته به صورت صابون بزنید و با اب نیمگرم چند قطره تنتورین ژوان به اخرین آبی که صورت را با آن می شویید اضافه کنید ،نتیجه بهتر می گیرید

2 . ماسک صمغی  : یک مثقال صمغ عربی را با اب میوه مخلوط نموده یه صورت خود مالیده بعد از 20 دقیقه استراحت می شویم.

3 . ماسک گوشت خام : دو سیر گوشت خام گاو را که هیچ چربی نداشته باشد (گوشت سرخ باشد نه جوان ) دو یا سه بار خوب چرخ نموده بعد روی چند تکه پارچه سفید تمیز گذاشته و بر روی صورت می اندازیم مدت 30 دقیقه استراحت کرده بعد با اب نیمگرم می شوییم 5 الی 6 هفته از این ماسک برای صورت چروکدار استفاده می کنیم .

ماسک برای انواع مختلف پوست ها

ماسک رفع خستگی صورت :

1 . ماسک زرده تخم مرغ : یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون بصورت مایونز دراورده به مدت 20 دقیقه به روی صورت می گذاریم بعد با اب سرد می شوییم .

2 . ماسک آبلیمو : یک زرده تخم مرغ تازه را با چند قطره اب لیمو مخلوط کرده بصورت ماسک از ان استفاده  کنید .

3 . ماسک لانولین : یک زرده تخم مرغ را با یک قاشق مربا خوری روغن بادام با لانولین مخلوط کرده به صورت بزنید .

4 . ماسک عسل : یک زرده تخم مرغ را با 4 قاشق مربا خوری عسل مخلوط کرده به صورت بزنید این ماسک را باید با اب نیمگرم که چند قطره گلاب به ان افزوده اید پاک کنید .

5 . ماسک پیه : کمی پیه در ظرفی ریخته و ان را در ظرف ابجوش دیگری قرار داده و روی اتش بگذارید پس از اینکه پیه اب شد ان را صاف کرده با ان یک دوم قاشق مربا خوری تنتورین ژوان اضافه کرده بعد ان را با دستمال کاغذی پاک کنید .سپس صورت را بشویید .

  1. ماسک هویج : مقداری هویج خام را رنده کرده بر روی صورت گذاشته بعد از نیم ساعت بشویید می توانید به این ماسک کمی لانوین خالص نیز بیفزایید این ماسک چون هویج دارد کمی پوست صورت را جمع می کند و چین و چروک را از بین می برد .

7 . ماسک گل شقایق : یک مشت گلبرگ شقایق را در ظرفی ریخته و یک لیوان اب به ان اضافه نموده ان را دم می کنیم هر شب و صبح از این لوسیون به پوست صورت بمالید ،این لوسیون تقریبا برای همه پوست ها ، بخصوص پوست خشک بی اندازه مفید است .

8 . ماسک گل سرخ : مقداری گلبرگ گل سرخ را در یک ظرف ریخته ،مقداری دم کنید . بعد از صافی رد کرده چند تکه پنبه را در این خیس کرده روی صورت 20 دقیقه بذارید بعد بشویید . از گل سرخ بخار ان هم می توانید استفاده کنید . مقداری گلبرگ گل سرخ را در یک صافی توری اهنی بریزید و ان را روی ظرف ابجوش روی اتش بگذارید به طوری که برگ ها را در اب بریزید و با بخاری که از ان اب برمی خیزد و از روی برگ گلها رد می شود صورت را بخور دهید .

 

گام 3 - ماسک های پر طرفدار

ماسک های پر طرفدار

ماست :

یک راه درمان اکنه در خاورمیانه که خیلی به ان توجه می کنند مصرف ماسک ماست ساده در هر روز می باشد ان را به مدت 10 دقیقه با حالت خود بگذارید و سپس بشویید آنزیمهای ماست بر روی باکتری ها عمل می کنند و ان ها را از صحنه پاک می کنند با تجویز این درمان ساده نتایج شگفت انگیزی بدست امده است .

کف دریا غنی از نمک های معدنی وید است ، بخاطر اثر التیام بخش ان بر روی پوست معروف است . در آلمان به وفور از ان استفاده می شود. این دستورالعمل را پیشنهاد می کنیم :

پودر کف دریا 1 قاشق غذاخوری

ماست 1 قاشق غذاخوری

مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و خمیر نرمی بسازید .یک روز درمیان مصرف کنید پوست شما بزودی پاک و عاری از لکه و اسیب خواهد شد .

بومادران

اغلب از ضمادهای داغ استفاده می شود تا لکه ها و کورک ها را در یک نقطه جمع کند . از کافور ،بابونه و تره فرنگی یا مادران استفاده کنید . بومادران یک گیاه ضد عفونی کننده است و می توانید از ان برای التیام لکه ها و کورکها استفاده کنید .برگ گیاه بومادران برای جلوگیری از خونریزی ناشی از بریدگی های پوست بجویید .

ماسک های پر طرفدار

تمشک :

تمشک 1 قاشق غذاخوری

ماست 1 قاشق غذاخوری

ارد جو دوسر 1قاشق چایخوری

تمشک ها را خورد کنید و سپس صاف کنید .انگاه با ماست و ارد جو دوسر مخلوط کنید تا به یک خمیر نرم دست یابید .ان را مصرف کنید و پس از حدود 20 دقیقه بشویید .بوی ان نه تنها رایحه ای خوش دارد بلکه ماسکی است با قدرت تمیز کنندگی و درمانی بسیار بالا . تمشک حاوی مقادیر زیادی ویتامین C  است که این ویتامین برای التیام سریع از راه پوست نیز جذب می گردد بنابراین در درمان پوستی که اوضاع وخیمی دارد بسیار ارزشمند است حتی اگر از پوست بد و خراب رنج می برید ارزش ان را دارد که این ماسک را امتحان کنید . این ماسک به پوست احساس تمیزی و نرمی می دهد .

کافور :

کافور دارای اثر التیامی تسکینی و سفت کنندگی بر روی پوست است و به طور گسترده برای درمان لک ها استفاده می شود حتما از کافور استفاده کنید نه گلوله نفتالینی ( که حاوی مواد مصنوعی برای پوست مضر است ).

مواد لازم :

روغن کافور 2 قطره

ارد جو دو سر ½ قاشق چایخوری

عرق گل پرتقال 1 قاشق چایخوری

مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و مصرف نمایید پوست شما با گرفتن سلامتی می درخشد به جای کریستال ها می توانید از دو تا سه قطره روغن کافور نیز استفاده کنید .جامعه مشهور زیبایی شناسان همیشه به مراجعین توصیه می کنند که به اب شستشو و اب جاری شستشو چند قطره روغن کافور اضافه کنید این موضوع برای سفت کردن و جوان سازی پوست بسیار مفید است و منافذ بزرگ پوست را تقلیل می دهد .روغن کافور همچنین در ماسکها کاربرد دارد و برای اثر جمع کنندگی و جوان سازی ان وفقط به دو قطره نیاز است .

مواد لازم :

گوجه فرنگی رنده شده 1 قاشق سوپ خوری

عسل 1 قاشق چای خوری روغن کافور 2 قطره

تونیک پوستی جمع کننده دیگر نیز با استفاده از روغن کافور ساخته می شود .

گلیسیرین 1 قاشق غذاخوری پودر بوراکس ½ قاشق غذاخوری

آب مقطر 1 فنجان

روغن کافور 2 تا 3 قطره

همه این مواد را در یک بطری بزرگ بریزید و خوب تکان دهید هر روز مصرف کنید تا پوست سالمی داشته باشید .

ماسک های پر طرفدار

ماسک سفیده تخم مرغ  

سفیده تخم مرغ در تنگ کردن منافذ پوست بسیار موثر است از سفیده تخم مرغ به تنهایی یا با اب لیمو ترش و یا جوشانده بومادران می توانید ماسک خوب و مناسبی بسازید ماسک سفیده تخم مرغ و خیار نیز در تنگ کردن منافذ باز پوست تاثیر دارد.

مواد لازم :

خیار پوست گرفته 1 عدد

سفیده تخم مرغ 2 عدد

اب لیمو ترش 1 قاشق چایخوری

الکل اتیلیک 2 قاشق غذاخوری

عصاره نعناع صحرایی ¼ قاشق چایخوری

این مواد را کاملا مخلوط کنید و در یخچال بگذارید روز بعد ماسک را روی پوست بگذارید و پس از 15 دقیقه با اب نیمگرم بشویید.

برای اثر بخشی بیشتر می توانید مقدار خیلی کمی زاج سفید به ان بیفزایید.

ماسک های پر طرفدار

ماسک گوجه فرنگی :

گوجه فرنگی بدلیل داشتن ویتامین C و پتاسیم به مقدار زیاد در تنگ کردن منافذ باز پوست موثر است .گوجه فرنگی به تنهایی و یا همراه با ماست ، ماسک خوبی برای پوستهای چرب با منافذ باز است .

گوجه فرنگی را حلقه حلقه کنید و روی پوست بگذارید پس از 10 دقیقه با اب نیمگرم بشویید .

ماسک گوجه فرنگی و ماست را نیز می توانید به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با اب نیمگرم بشویید.

صمغ عربی : 

یکی از مواد موثر در تنگ کردن منافذ باز پوست است .برای تهیه ماسک از صمغ غربی این ماده را با دو برابر اب گرم مخلوط کنید .سپس یک قاشق چایخوری از ان را در 25 گرم اب بریزید و یک سفیده تخم مرغ زده شده به ان اضافه کنید .ما سک را به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید سپس با اب نیمگرم بشویید .

گام 4 - ویتامین ها

ویتامین ها

همه ما می دانیم که برای داشتن پوستی ایده ال می بایست نکاتی را رعایت نماییم یکی از این نکات توجه به مصرف ویتامین ها می باشد

چه وقت بهترین موقع برای مصرف ویتامین ها می باشد صبح یا شب؟

صبحانه بهترین وقت برای مصرف ویتامین می باشد مصرف ویتامین ها به صورت قرص یا کپسول بهتر است همراه با لیوان شیر کم چرب یا اب گوجه فرنگی باشد .مصرف ویتامین C بهتر است قبل از خواب باشد در صورتیکه شما سیگار می کشید حتما ویتامین C بیشتری مصرف نمایید.

پوست خشک احتیاج به ویتامین A دارد .هرگز ویتامین E و اهن را با هم مصرف نکنید زیرا نمک اهن ، ویتامین E را از بین می برد .

ویتامین E را با صبحانه و مواد اهن دار بعد از شام مصرف کنید در صورتیکه پوست شما جوش دارد از مصرف اهن خودداری کنید توجه داشته باشید که ویتامین ها به مقدار بسیار کم موثراند و باعث رشد و حفظ تعادل سلول می گردند و مصرف غیر معقول انها ممکن است ضرر داشته باشد . مثل ویتامین A  که مصرف ان در زیبایی به مقدار زیاد ممنوع است .

در کرم های زیبایی از موادی که حاوی ویتامین ها هستند استفاده می کنند مانند روغن های گیاهی و حیوانی ،مخمر ها و اب میوه ها .

در چه مواردی می توانیم ویتامین ها و مواد کافی را پیدا کنیم ؟

ویتامین A  برای پوست ،مو و ناخن ها ، دندان ها ،چشم و دیگر اعضا بدن مفید است . در یک عدد هویج بزرگ مقدار 5000 واحد یافت می شود .

ویتامین ها

ویتامین  B1

یکی از ویتامین های حیاتی و ضروری می باشد .برای بهبود ماهیچه ،پوست و مو مفید است .در مایه خمیر ترش ،مخمر ،ابجو ، جوانه گندم و تخم افتابگردان ،اسفناج ، هویج زرده تخم مرغ ، جگر مرغ ،شیر گاو نجوشیده ،سبوس برنج و سیب زمینی یافت می شود .

ویتامین B2

باعث پایین امدن میزان اسید های چرب می شود .این ویتامین ضد چربی مو و برای نرمی رگهای خونی ،ضد سلولیت و ضد اکنه است .منبع مهم ان در خمیر ترش است .همچنین این ویتامین را در مخمر ابجو ، شیر خشک ،گردو ،عسل ،اسفناج ، سفیده تخم مرغ ،خربزه و بلوط می توان پیدا کرد .نیاز روزانه 3 میلی گرم است .

ویتامین B3

برای تسریع گردش خون و پایین اوردن کلسترول مفید است . منابع مهم ان در تن ماهی ،جگر ،مرغ و برنج قهوه ای می باشد .

ویتامین B5

ضد خشکی بیش از اندازه و پوسته پوسته شدن پوست است .

ویتامین B6

برای از بین بردن خشکی مو و برای مغز مفید است و چاق کننده است .ان را در جوانه گندم براحتی می توان یافت .

ویتامین C

برای نوسازی سلول ، ضدالرژی و دافع سموم بدن است . میتوان ان را در نارنگی ،لیمو شیرین ، فلفل سبز شیرین ،توت فرنگی پیدا کرد .

ویتامین  D

به جذب کلسیم و فسفر کمک می کند( استخوان ها و دندان ها و بافت های کبد شما احتیاج زیادی به این ویتامین دارد ) شیر یکی از مواردی است که حاوی ویتامین D می باشد ، ضد ترک است .همچنین برای رفع چین و چروکهای پوست و سفید شدن مو ، جوش های صورت و خشکی پوست این ویتامین توصیه می شود.

ویتامین E ضد ریزش مو

ویتامینF  ضد چروک صورت و برای لاغری است

ویتامین H ضد عفونت جلدی پوست است

لطفا در زمان جوش یا کدر بودن پوست از خوردن ادویه ،سرخ کردنی ،تنقلات ،اجیل ،شیرینی خامه ای ، کالباس و مواد اهن دار پرهیز کنید .

برای اینکه کلیه مواد بهتر در پوست نفوذ کرده و جذب می شوند چند نکته را باید رعایت کرد :

قبل از هر چیز باید پوست را کاملا تمیز کرد

پوست را ماساژ دهید تا خون سریع تر گردش کند و منافذ گرفته شده پوست سریعا باز شود

همچنین بخار دادن باعث جذب بهتر مواد می شود.

گام 5 - راه های تنگ کردن منافذ پوست

راه های تنگ کردن منافذ پوست

برای تنگ کردن منافذ باز پوست می توانید از راه های زیر استفاده کنید :

  • به مقدار مساوی سرکه و اب داغ را در ظرفی بریزیدسپس بعد از سرد شدن با یک تکه پنبه ان را روی پوست بزنید پس از خشک شدن ان را با اب نیم گرم بشویید .
  • کاهو را در اب جوشان بریزید پس از ساعتی ان را از صافی بگذرانید و روی پوست بمالید .نوشیدن اب کاهو نیز مفید است و به اعصاب ارامش می بخشد اعصاب ارام نیز در بهبود وضع پوست دخالت زیادی دارد .
  • چند قطره عرق کافوری در اب سرد بریزید و به پوست بزنید .استفاده از این محلول در انستیتو زیبایی متداول است زیرا پوست را شاداب نیز می کند
  • بلغور جو دوسر و ذرت نیز مفید است . به نسبت مساوی بلغور جو دوسر و ذرت را با را با کمی اب داغ مخلوط کنید تا به شکل خمیر دراید پیش از انکه سرد شود روی پوست بگذارید پس از 1 ساعت با اب سرد بشویید.
  • پودر زاج سفید هم تنگ کننده منافذ پوست است مقدار کمی زاج سفید را با سفیده و گلاب مخلوط کنید و روی پوست بگذارید پس از 15 دقیقه پوست را با اب نیمگرم بشویید .اگر مقدار کمی زاج سفید را در اب داغ بریزید محلولی بدست می اوریم که در تنگ کردن منافذ پوست موثر است .

گیاهان کمک کننده :

همه ی گیاهان خاصیت تنگ کنندگی منافذ را دارند و می توان از انها بصورت بخور و ماسک کمک گرفت .

عرق کافوری ،افزون بر خاصیت تنگ کنندگی منافذ لطافت بخش پوست نیز هست و در بسیاری از موارد می توان از ان بهره گرفت .

ماسک بادام و منافذ باز پوست :

بادام لطافت بخش پوست و نیز شفافیت دهنده است . در گذشته ان را ماده زیبایی افرین می نامیدند و از صدها سال پیش تا امروز این عنوان را حفظ کرده است .بادام در تنگ کردن منافذ باز پوست نیز موثر است و اگر بصورت ماسک از ان استفاده شود نتیجه خوبی خواهد داشت .ماسک بادام را می توانید با مقداری بادام کوبیده ، چند قطره گلاب یا مقداری شیر و یا ماست تهیه کنید .اگر چند قطره تنتور ساده بنژوان به ان بیفزایید نتیجه بهتری خواهد گرفت .

ماسک ذرت - ماسک جو :

این ماسک ها در پاکسازی پوست اثر فراوانی دارد . برای تهیه ان ارد جو یا ارد ذرت را با کمی اب به شکل خمیر دراورید و ماده بدست امده را روی پوست بگذارید .

اگر منافذ پوستتان خیلی باز است کمی اب گوجه فرنگی یا خیار و یا یک عدد سفیده تخم مرغ به ان بیفزایید .

جلوگیری از پیری پوست از طریق لیفتینگ :

اسپری معجزه اسای آب معدنی: شما می توانید چشمه جوانی معجزه اسایی بسازید که در خانه خود از ان استفاده کنید و یا ان را با خود حمل کنید این چشمه جوانی یک اسپری اب معدنی ساده است .

طرز تهیه این اسپری :

1 . یک شیشه اسپری را ده دقیقه در اب جوشانده و ان را استرلیزه کنید . بسیار مهم است که اسپری از جنس شیشه باشد و نه فلز و مواد دیگر .

2 . یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک شیشه اب معدنی مخلوط کنید .

3 . شیشه اسپری خود را با ان مخلوط پر کرده و در ان را محکم ببندید .

پس از مصرف اسپری صورت خود را خشک نکنید . کرم مرطوب کننده مورد علاقه تان را به صورت نیمه خیس خود بمالید و روی ان کرم پروتئین بمالید حداقل سه بار در روز از این اسپری استفاده کنید می توانید این اسپری را همراه خود ببرید و چنانچه مایلید صبح و بعد از ظهر و شب روی ارایش خود بزنید .

کرم زدن صورت برای اغلب نرمش ها لازم است که صورتتان را با لایه ای از کرم بپوشانید .کرم دورلب را باید بیرون از وسط لب به طرف گوش بمالید و کرم دورچشم را باید به طرف داخل از پایین گوشه بیرونی چشم به طرف بینی بمالید.

دور چشم را درست تا زیر مژه بمالید .مقدار کرم روی پلک های بالایی باید کمتر از پلکهای پایینی باشد کرم را حتما به شقیقه ها نیز بمالید .هنگام کرم مالیدن به دور چشم دقت کنید زیرا ممکن است چشمانتان را بسوزاند .گردن را فراموش نکنید ، هنگامی که کرم را به گردن می مالید سرتان را جلو اورده و عضله های گردن را سفت کنید از گوشه ی استخوان ترقوه شروع کنید و سپس ان را به بالا و بیرون بمالید .نرمه گوش و زیر نرمه گوش نیز فراموش نشود .

کرم باید به اندازه کافی غنی باشد که پوست را کاملا نرم کند و وقتی به پوستتان دست می زنید پوست شما باید بسیار لیز باشد .در صورت لزوم می توانید هنگام ماساژ دستکش سفید نخی دستتان کنید . در این صورت راحتتر می توانید بر بافت های عضله ای گیر داشته باشید و از لیز خوردن که می تواند موجب کشش پوست شود جلوگیری کنید . وقتی نرمشی نیاز به پوشش فراوانی از کرم دارد بسیار مهم است که این کار را انجام دهید .

لیفتینگ صورت :

1 . سر خود را روی دستتان استراحت ندهید. خطوطی که در اثر این عمل ایجاد می شود منجر به چروکهای دائم می کردند .

2 . قوز نکنید ،صاف بنشینید و برای انکه گردنتان را جوان نگه دارید حالت درست بدن بسیار مهم است .

3 . غذای خود را فقط با یک طرف نجوید . چنانچه دچار اختلالاتی در دندان ها هستید به دندانپزشک مراجعه کنید .جویدن با یک طرف دهان موجب رشد عضله های ان طرف می شود .

4 . هنگامی که لبخند می زنید یا میخندید بینی خود را چین و چروک ندهید . روش صحیح خندیدن و لبخند زدن کش دادن دهان به طرف نرمه گوش است .

5 . نگذارید موقع خندیدن صورتتان چروک شود .

6 . هنگام خندیدن  یا لب خند زدن چشمان خود را جمع نکنید جمع کردن چشم ها موجب ایجاد چین و چروک در این ناحیه می شود .

7 . هنگام صحبت کردن با ایما و اشاره ابرو های خود را بالا نکشید .پیشانی و صورت خود را صاف نگهدارید تا پوستتان نرم بماند.

8 .بدون عینک به افتاب نگاه نکنید نگاه کردن به افتاب موجب ایجاد چین و چروک در دور چشم می شود .ان وقت ان چین و چروکها عمیق تر و عمیق تر شده و جزء دائمی صورت شما خواهند شد .

9 . از بالش متوسط و یا بزرگ استفاده نکنید .بالش کوچک و یا بالش مخصوص گردن که به شکل U  باشد از همه بهتر است .

در طول شب صورت شما عمیقا به داخل بالش فرو میرود و هنگامی که صبح بیدار می شوید پوست چروک می خورد پس از یکی دو ساعت این چروکها بالاخره از بین می رود جزئی از صورت شما خواهد شد .بالشی که استفاده می کنید باید پر نرم و خالص قو باشد .

10 . بدون دستکش در هوای سرد بیرون نروید و برای جلوگیری از چروکیدگی و ظهور علائم پیری بر روی دستها باید از انها در برابر اثرات ناخوشایند هوا محافظت کنید . به هنگام ظرف شستن از دستکش پلاستیکی و برای انجام کارهای دشوار از دستکش باغبانی استفاده کنید بخصوص اگر مواد پاک کننده یا حلال بکار می برید .

راه های تنگ کردن منافذ پوست

رژیم غذایی و پوست :  

نرمش به تنهایی نمی تواند نتایج موثری داشته باشد مگر انکه با دید کلی و جدیدی نسبت به زیبایی ترکیب شود این ممکن است شامل تغییراتی در رژیم غذایی فعالیت فیزیکی و روش تنفس شما باشد .رژیم غذایی الزاما به معنای وزن کم کردن نیست ،چین و چروک گاهی پس از کم کردن وزن ظاهر می شود در واقع بسیاری از مردم نیاز دارند که وزن اضافه کنند ومقوی ترین غذاها خالص ترین انها هستند یعنی انهایی که حاوی بیشترین مواد غذایی طبیعی هستند ،گوشت ، ماهی ، مرغ ، سبزیجات تازه و میوه همه باید اجزای اصلی رژیم غذایی روزانه شما باشند .

شما برای داشتن یک بدن انعطاف پذیر و زیبا و جوان نما که مکمل صورت زیبای شما خواهد بود به یک برنامه ورزشی و نوعی زندگی توام با فعالیت زیاد احتیاج خواهید داشت .

راه های تنگ کردن منافذ پوست

صابون :

تا صورتتان کاملا تمیز نباشد نمی توانید چهره ای زیبا داشته باشید .شستشو با اب و صابون توصیه می شود .برای شستشوی کامل تقریبا همه باید از صابون استفاده کنند ولی احتیاط کنید و صابونی را استفاده کنید که مناسب پوستتان است .چنانچه پوستتان خشک یا چرب  و یا مشکل افرین است حتما باید از صابونی استفاده کنید که مشکل پوستی شما را رفع کند . صابون هایی از قبیل Simple soap بسیار ملایمند و معمولا حتی با حساس ترین پوست سازگارند .چنین صابون هایی برای پوستهای معمولی و خشک بسیار مناسب هستند .

شستشوی صورت بدون صابون :

پوست برخی از افراد با صابون سازگار نیست .این اشخاص و در واقع هر کس دیگری می تواند از روغن پاک کننده معجزه اسا استفاده کنند .این روغن عالی را که می توانید خودتان در منزل تهیه کنید برتر از هر کرم یا لوسیون پاک کننده است که به فروش می رسد.

روغن های مورد نیاز برای طرز تهیه :

30گرم روغن افتابگردان

30گرم روغن آووکادو

60گرم روغن کنجد

راه های تنگ کردن منافذ پوست

از بین بردن چین های زیر چانه و جلوی گردن :

این نرمش را فقط در صورتیکه چانه شما بیش از اندازه درشت و یا جلوی گردنتان بیش از اندازه تورفته است در برنامه خود بگنجانید . برای انکه نتیجه رضایت بخش تری بدست اورید می توانید چند نرمش دیگر هم انجام دهید .

هر دو دست را روی پیشانی قرار دهید طوری که انگشتها روی یکدیگر و کف دست رو به پایین باشد – روی پیشانی – درست بالای ابروها – فشار بیاورید.

ساعد هر دو دست را انقدر بالا ببرید تا ارنجها با کف دستها در یک سطح قرار بگیرد .

سعی کنید سر را با فشار همزمان به جلو و پایین بیاورید و در عین حال با دو دست خود در مقابل این حرکت مقاومت کنید . ارنجها را پایین نیاورید .

تا وقتیکه انقباض عضله های زیر چانه و روی گردن را احساس میکنید کماکان سعی می کنید که سر خود را با فشار به پایین بیاورید .

این حرکت را می توانید تا وقتی که سر تقریبا به سینه می رسد ادامه بدهید پانزده بار فشار دهید و مقاومت کنید استراحت کنید دستها را پایین بیاورید این نرمش یک تا سه بار تکرار کنید .

لیفتینگ و سفت کردن عضله های قسمت پایین صورت ،سفت کردن عضله های گردن ، انعطاف پذیر نگه داشتن عضله دور گردن با مقدار زیادی کرم نرم کننده و مقوی ناحیه گوش را کاملا بپوشانید .

از هر دو دست خود استفاده کنید .این نرمش در دو قسمت است :

1 . انگشت سبابه دست راست را پشت گوش راست و انگشت وسط را جلوی ان قرار دهید .هر دو انگشت باید حتی الامکان به گوش نزدیک باشند . کف دست روی صورت که پوشیده از کرم است قرار می گیرد .

انگشتتان را محکم روی گوش قرار داده و تمام دست را در یک دایره کامل حرکت دهید طوریکه بافت های زیر انگشت ها به حرکت درایند .

گوش را به ارامی ولی محکم رو به بالا ، عقب ، پایین و سپس به صورت دورانی ماساژ دهید .

انگشتها نباید حرکت کنندولی ان 4 انگشتی که استفاده می شود بین پوست و عضله روی استخوان پشت گوش را حرکت دهد .

این ماساژ دورانی را 5 بار تکرار کنید. می توانید از هر دودست استفاده کنید و عضله های هر دو طرف صورت را همزمان ماساژ دهید .

2 . دستها را مانند اولین  قسمت این نرمش روی دو طرف گوش ها قرار دهید .  

پوست دور گوش راست را به بالا فشار دهید در عین حال پوست دور گوش چپ را به پایین بکشید . این حرکت رو به پایین ادامه پیدا می کند که انگشتها به پایین گردن یعنی گردی زیر نرمه گوش در پشت استخوان ارواره برسند .

بدون انکه انگشت هایتان را بلند کنید جهت دست ها را تغییر دهید تا دست چپ رو به بالای سر و دست راست رو به پایین گردن کشیده شود .

این حرکت بالا بردن و پایین اوردن 14 بار تکرار کنید .

 توپر کردن گردن = خوش ترکیب کردن

حالت نگه داشتن سر :

این نرمش در چهار قسمت است ارواره ها و گردن و شانه ها را با دقت کرم بمالید.

1.سر را تاآنجا که امکان دارد به عقب ببرید.

با منقبض کردن عضله های جلوی گردن این عضلات را سفت و کشیده نگه دارید .

دندانها را ببندید و آرواره ها را سفت کنید تا رگهای گردن بیرون بزنند.

دهان را پنج مرتبه باز و بسته کنید.

دندانها را کلید شده،عضله های گردن را منقبض و رگهای گردن را کشیده نگه دارید،به اهستگی سر را به حالت عمودی بالا بیاورید در حالی که سر را بالا می برید،سعی کنید بدون باز کردن دهان چانه را به طرف پایین بکشید و با این کار عضلات پشت گردن فشار وارد کنید.

2.سرتان را به حالت شماره 1 درآورید و دندانها را محکم کلید کنید.

سرتان را بچرخانید تا نگاهتان مستقیما روی شانه راست باشد.

تا چهار بشمارید.

سرتان را به طرف راست نگاه داشته،با انگشتهای دست چپ به آرامی طرف چپ گردن را با حالت چرخشی _رو به بالا و بیرون ماساژ دهید.

جای سر را عوض کنید،سر را رو به عقب نگه داشته،تا انجا که امکان دارد آن را به چپ بچرخانید.

تا چهار بشمارید.

هر یک از این پنج نرمش،برای نرمش روزانه کافی خواهد بود،ولی در صورت تمایل می توانید آنهارا

متناوب انجام دهید.

می توانید در هفته یک روز،نرمش چشم را انجام ندهید تا عضلات چشم استراحت کنند.

از بین بردن خطوط دور چشم،سفت کردن شل شدگی کنار چانه،سفت و حالت دار کردن لبها

در حین انجام این نرمشها  هرچه ابروهایتان را بتوانید بالاتر نگه دارید نتایج بهتری به دست خواهید اورد.

وقتی قسمت پایین صورت را نرمش می دهید،دندانها را محکم روی هم قرار دهید.به طوری که مصنوعی لبخند بزنید و عضله های کنار و زیر چانه را به این صورت سفت کنید،باید بتوانید انقباض عضله را احساس کنید.

لب پایینی را کش داده و پهن کنید.دهان را تا آنجا که امکان دارد باز کنید می توانید لبها را کمی از هم باز کنید.عضله های داخل دهان و گونه ها را منقبض کنید و کش دهید.

ابروها را بالا برده و تا انجا که امکان دارد  به طرف خط مو بکشید.

تمام صورت شما باید کشیده باشد.

حداقل تا پانزده بشمارید،به تدریج باید یاد بگیرید  که در این حالت باید تا بیست و پنج بشمارید.

این حرکت را سه مرتبه تکرار کنید.

از بین بردن خطوط منحنی بالای ابرو

(کرم لازم نیست)

این نرمش خطوط عمودی پیشانی را به طور کامل از بین نخواهد برد زیرا مخصوص خطوط منحنی است.

 انتهای کف دستهایتان را محکم روی خطوط کرم نزده قرار دهید.

سپس عضلات ناحیه خط افتاده پیشانی را به پایین بکشد.

سعی کنید پیشانی را از خط مو جدا کنید.تا انجا که می توانید محکم به پایین بکشید و تا شش  بشماریید.شش تا ده مرتبه این نرمش را تکار کنید.

سفت کردن ناحیه چشم ،از بین بردن پف کردگی و چروکیدگی دور چشم (کرم فقط در ناحیه چشم مورد نیاز است)

در زیر پنج نرمش داده شده است،تمام یا هریک از این نرمش هارا که دوست دارید انتخاب کنید.آنها همه در کشیدگی ناحیه چشم موثر هستند،نرمش دادن چشم همچنین تمام عضلات صورت را تقویت می کند.

حرکت ناگهانی چشم ها و یا سر می تواند موجب سرگیجه شود.

چنانچه احساس ناراحتی می کنید این نرمش ها تردید دارید و یا نگرانید با پزشک مشورت کنید.

1.چشمهایتان را ببندید.

چشنهای خودرا در یک دایره کامل در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید.

این حرکت را شش بار تکرار کنید.

چشمهای خود را در همان حالت بسته،در یک دایره کامل در جهت مخالف بچرخانید.

این حرکت را شش مرتبه تکرار کنید.

تذکر:این نرمش چرخش چشم را می توان به طور ساده با پلکهای بسته انجام داد.اما چنانچه ترجیح می دهید می توانید این نرمش و نرمشهای دیگر را با چشمان باز انجام دهید.

راه های تنگ کردن منافذ پوست

از بین بردن خطوط چین های پیشانی:

این نرمش برای از بین بردن خطوط افقی که از شقیقه یک طرف تا طرف دیگر و خطوط عمودیی که  از ابرو تا خط مو ظاهر می شوند،مفید است.در ابتدا چنین به نظر می رسد که این نرمش خطوط عمودی ابرو هارا بیشتر می کند،ولی حرکت رو به بیرون(به طرف شقیقه)چینهایی که این نرمش موقتا باعث آنها می شود،به آسانی از بین می برد.

هنگام انجام این نرمش نگذارید انگشتتان روی پوستتان لیز بخورد،فقط پوست را حرکت دهید،پوست و عضله زیر آن را باید با همان حرکت ماساژ داد.

سه انگشت اول هر دست را طوری رو به روی هم قرار دهید که بین انگشتان دو  دست حدود دو سانتی متر فاصله باشد.سپس انگشتان را هر دو دست را با همان فاصله روی وسط پیشانی بگذارید.

و برای اینکه جای هر دو دست هماهنگ شود  انگشتان شصت هر دو دست را روی خط مو قرار دهید و هر دو دست را محکم فشار دهید

به روش زیر انگشتتان و پوست زیر ان را حرکت دهید:

دست راست را حدود نیم سانتیمتر بالا و دست چپ را حدود نیم سانتیمتر پایین بیاورید.

حالا عکس این حرکت را انجام دهید یعنی دست چپ دست را بالا و دست راست را به پایین حرکت دهید.با این روش پوست و عضله پیشانی را با انگشتان حرکت و کش دهید.

پوست به طرف بیرون به طور اریب کشیده خواهد شد.

به  تدریج دست راست را به طرف شقیقه راست و دست چپ را به طرف شقیقه چپ ببرید،بین انگشتان فاصله بدهید.

این نرمش را با یه حرکت رو به بالا به طرف خط مو تمام کنید. استراحت کنید.این نرمش را حداقل سه مرتبه تکرار کرده و هربار با این حرکت رو به بالا تمام کنید.

تذکر:این روش چنانچه ناخنهایتان بلند است که به پیشانی می خورد توصیه نمی کنم.

بر هیچ یک از نقاط حساسی که در گوشه های بیرونی پیشانی قرار دارند فشار وارد نکنید.

راه های تنگ کردن منافذ پوست

نرم کردن خطوط افقی روی پیشانی :

(کرم لازم نیست)

با بالا بردن عضله های پیشانی ابروها را تا آنجا که امکان دارد بالا ببرید.

عضله ها را در همین حالت نگه داشته و کف دست راست را محکم و صاف روی پیشانی قرار دهید.

با فشار دادن کف دست روی پیشانی گیر دست را محکم کنید.

می توانید برای اینکار از هر دو دست استفاده کنید.دست شما (یک یا هر دو)باید قسمت پایین و وسط پیشانی و نیز هر دو ابرو را بپوشاند.این عضله های کشیده شده هم اکنون در وضعیتی قرار دارند که می توان آنها را نرمش داد.

چشمهایتان را ببندید.پلکها باید بسته باشند تا عضله شدیدا رو به پایین کشیده شود.

 با عضله های پیشانی خود روی کشش به سمت پایین تمرکز کنید.

در حالی که برابر این کشش به سمت پایین مقلاومت می کنید.تا پانزده بشمارید.بدون انکه دستهایتان را از روی پیشانی بردارید در بین تکرار این نرمش استراحت کنید.

این نرمش را برای خطوط عمیق شش مرتبه و خطوط سطوحی تر سه مرتبه تکرار کنید.

به وجود آوردگی کشیدگی طبیعی و تقویت عضلات گونه ها:

این نرمش برای تمامی صورت بسیار عالی و مفید است.

دستهای خود را طرف صورت قرار دهید طوری که محکم روی پوست صورتتان قرار گیرد.

دستها را در این حالت نگه داشته،با انگشتان عضله های زیر چشم را کمی به بالا بکشید تا چین و چروک دور چشم را از بین ببرید.

کف دست ها را به بالا بکشید تا پوست دو طرف بینی و نرمی پایین بینی صاف می شود.

وقتی پوست را سفت و محکم نگه داشتید لبها را جلو برده و کمی جمع کنید،انگار که می خواهید بگویید (اوه)وقتی دهانتان را به این شکل نگه می دارید،خطوط بین دهان از بین خواهد رفت.

گونه ها را محکم با کف دستتان نگه دارید و اهسته لبها را که به شکل O جمع شده اول به یک طرف صورت و سپس به طرف دیگر بکشید.

همانطور که لبهایتان را به طرفین می کشید کشش قویی را روی عضله های گونه احساس خواهید کرد.

حالا این نرمش را به طرف دیگر انجام دهید،لبها را به طرف راست و سپس به چپ و بعد دوباره راست بکشید.

این حرکت را پنج بار در هر طرف انجام دهید.

استراحت کنید.دستهایتان را پایین بیاوریدو صورتتان را به حالت طبیعی برگردانید.

تمام این نرمش را دو مرتبه تکرار کنید.در مجموع دهانتان را ده مرتبه در هر جهت حرکت خواهد کرد.

کشیدگی خطوط بینی و دهان :

تقویت عضلات شل شده گوشه بینی

مقدار زیادی کرم  استفاده کنید تا انگشتانتان به نرمی  روی پوست بلغزد .

اگر دندان ندارید و از دندان مصنوعی استفاده می کنید قبل از نرمش باید ان ها را در دهان بگذارید .خطوطی که از پایین بینی تا گوشهایتان تشکیل می شود اغلب اولین خطوطی هستند که در صورت ظاهر می گردند .

این خطوط حتی یک صورت جوان را پیر جلوه می دهند اولین حرکت نرمش دو مرحله ای  باید سبک و ارامبخش و دومین حرکت باید محکم و با فشار باشد .

انگشت وسط هر دو دست را در گوشه دهان قرار دهید .

با نوک انگشتان از گوشه دهان تا پایین بینی را از پایین به بالا به ارامی فشار داده و ماساژ دهید این فشار را روی خطی که اغلب بین بینی و گوشه دهان است وارد کنید . پوست و عضله  ها را حتما با هم فشار دهید و فقط پوست را نکشید .

سپس تمام انگشتانتان را روی ان خط قرار دهید با فشار تمام انگشتها را محکم روی عرض گونه ها به طرف بالای گوش بکشید . این کار عضله پایین بینی را به کار می گیرد هر دو قسمت این نرمش را 6 مرتبه تکرار کنید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. Karamlou - 2017/07/11 - 4:55 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب