ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با قوانین تجارت الکترونیک آشنا شویم؟

چگونه با قوانین تجارت الکترونیک آشنا شویم؟

فناوری اطلاعات با پیشرفت های اخیر خود جامعه ای مجازی با آثار کاملا واقعی بوجود آورده که تاثیر زیادی بر زندگی انسان ها داشته است. جامعه ای با قواعد مشترک که نوعی یکسانی یا به عبارتی همگرایی در مسایل و قواعد مبتلا به را موجب شده است. بی جهت نیست که نویسندگان مایلند پیشرفت های اخیر را با آغاز عصر صنعت (فناوری اطلاعات) و خطوط راه آهن مقایسه کنند چون آثار و تبعات اختراعات جدید کمتر از ماشین بخار و راه آهن نیست.

برخورداری شیونات جامعه متأثر از فناوری اطلاعات پیشرفته تنها بسنده به امور بهداشتی ، حمل و نقل ، تبادل اطلاعات علمی ، سیستم های اداری و … نبوده بلکه اقتصاد و تجارت را تحت الشعاع قرار داده و نحوه تجارت جدیدی را به وجود آورده که از تجارت مرسوم فاصله گرفته است.

مطالب مرتبط


گام 1 - تجارت الکترونیکی و تجارت بین المللی

تجارت الکترونیکی و تجارت بین المللی

این فاصله ظهور در نوع عملیات تجاری ، قواعد حاکم ، موسسات لازم و فراگردها دارد. اگر تجارت مرسوم وابسته و مبتنی بر کاغذ است تجارت الکترونیکی مبتنی بر اطلاعات و جریان اطلاعات است. برقراری یک روش الکترونیکی تجارت کارآمد با همه قابلیت ها مستلزم قوانین متعدد است. جدای از قواعد مورد نیاز باید گفت تجارت الکترونیکی در عرصه ی حقوقی مسایل و تنش هایی را موجب شده که بدوی ترین نکات و مسایل ناظر به حقوق مدنی (ادله ، قراردادها،مسولیت مدنی و...) است

گام 2 - چهار لایه اصلی

چهار لایه اصلی

اگر بخواهیم در زمینه ی تجارت الکترونیکی دقیق تر سخن بگوییم در فضای جدید حداقل چهار لایه اصلی وجود دارد:

  1. زیرساخت های اینترنتی
  2. نرم افزارهای کاربردی در اینترنت
  3. واسطه های اینترنت
  4. تجارت و مبادلات در اینترنت
چهار لایه اصلی

زیرساخت های اینترنتی: تامین کنندگان ستون فقرات اینترنتی ، تامین کنندگان خدمات اینترنت ، شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری ، سازندگان کامپیوترهای شخصی و سرورها ، شرکت های ساخت تجهیزات ایمنی سیستم ها ، سازندگان فیبرهای نوری ، سازندگان سخت افزار.

نرم افزارهای کاربردی در اینترنت : نرم افزارهای کاربردی در اینترنت ، مشاوران اینترنت ، نرم افزارهای تجاری اینترنت ، چند رسانه ها ، نرم افزارهای توسعه وب ، نرم افزارهای جستجوی فعال ، آموزش درون خطی.

چهار لایه اصلی

واسطه های اینترنت : واسطه های اینترنت ، سازندگان بازار در سطح عمودی ، واسط های درون خطی ، انبوه سازی محتویات پایگاه داده ، تامین کنندگان محتوی ، دلالان اینترنتی ، تبلیغات اینترنتی.

چهار لایه اصلی

تجارت و مبادلات در اینترنت : لایه تجرات اینترنتی ، خرده فروشان الکترونیکی ، سازندگان و فروش درون خط ، فروش اشتراک ها ، فروش بلیط هواپیما ها ، فروش خدمات حرفه ای و تفریحات.

گام 3 - تصویب قانون تجارت الکترونیکی

تصویب قانون تجارت الکترونیکی

هر یک از عناوین فوق دارایی های اقتصادی و مالی عظیمی هستند که در ضمن میزان زیادی شغل ایجاد خواهند نمود. جهت استخراج این دارایی ها ، زیرساخت های لازم قانونی ، مدنی ، فرهنگی و سیاسی و اقتصادی براساس استاندارهای بین المللی ایجاد شود.به عنوان مثال در حالی که دارایی های فیزیکی هر اقتصادی - که البته هنوز هم معتبر است - مبتنی بر مواد خام مثل استیل ، نفت و گاز می باشد ، در اقتصاد جامعه اینترنتی این دارایی ها براساس سرعت شبکه ها دقت نرم افزارهای کاربردی ، فعالیت واسطها و ایجاد بستر مبادلات الکترئنیکی اندازه گیری می شود..

 

تصویب قانون تجارت الکترونیکی

تصویب قانون تجارت الکترونیکی به عنوان اولین گام اکنون یک ضرورت است. با درک چنین موقعیتی هایی بود که بعضی کشورهای در حال توسعه همگام و همزمان با کشورهای پیشرفته در سال 1966 - یعنی یک سال پس از تصویب اولین قانون امضای دیجیتال در ایالت یوتا – قانون اتوماسیون و توسعه تجارت خود را تصویب کرد. مالزی در سال های 1997 (امضای دیجیتال) ، سنگاپور در سال 1998(قانون مبادلات الکترونیکی) ، هندوستان در سال 2000 (لایحه فناوری اطلاعات) و آمریکا در سطح فدرال و تقریبا همه ایالات آن و بسیاری از کشورها در حال تنظیم قانون در این مورد هستند.

پیش نویس جدید قانون تجارت الکترونیک اولین اقدام از سلسله اقدامات کنونی در حقوق فضای سیبرنتیک محسوب می شود. اولین قانون مهم عر انفورماتیک با تصویب این قانون تبادل اطلاعات الکترونیکی از طریق شبکه ها و واسط های الکترونیکی امکان پذیر خواهد شد. قانون به نحوی است که نه تنها تجار بلکه سیستم بوروکراتیک کشور نیز می تواند بدون مشکل قانونی ، خدمات اداری – مالی را از راه دور به شهروندان ارایه نماید و نیز در این زمینه آغازی برای ایجاد دولت الکترونیک است که ایده آن در اواسط 90 به وجود آمد.

گام 4 - تصویب امضای دیجیتال

تصویب امضای دیجیتال

از سال 1995 میلادی که ایالت یوتا اولین قانون امضای دیجیتال را معرفی کرد سایر کشورها با الهام از این قانون اقدامات مشابهی را سازمان دادند. قانون امضایدیجیتال ایالت یوتا با تکیه بر یک فناوری خاص مانع از پیدایش و تحول سیستم های رمزنگاری و امنیتی جدیدتر بود و در نتیجه بازار فناوری های مستندسازی اطلاعات با پدیده ثبات و عقب ماندگی روبرو می شد. به این ترتیب رهیافت قانونی ایالت یوتا در کمتر از دو سال اعتبار خود را از دست داد و سایر ایالت های آمریکا از جمله ایلینویز و کالیفرنیا بدون تکیه بر یک فناوری خاص و با اتخاذ رویکردی عام تر اقدام به تصویب قانون کردند. از آن تاریخ تا کنون بیش از 50 کشور قانون تصویب کرده اندو کشورهای زیادی در این مورد گزارش های ملی تنظیم کرده اند و برخی دیگر از کشورها در حال انجام این کار هستند.

امروزه بیشتر قانون گذاران ملی اعتقاد دارند که در تصویب قانون  الکترونیکی تلاش خود را معطوف به مستندسازی الکترونیکی اطلاعات کنند. تا علاوه بر تکیه بر امضای دیجیتال به عنوان یک فناوری مطمن ، سایر امضاهایی که در این حال از امنیت برخوردار هستند به رسمیت شناخته شود این وسایل عبارتند از بایومتریک و تجزیه و تحلیل پویای امضا.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب