ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با قانون نسبی ریکاردو آشنا شویم؟

چگونه با قانون نسبی ریکاردو آشنا شویم؟

 

در این مقاله در مورد برتری نسبی صحبت خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از این برتری های نسبی در کار و تجارتتان استفاده نمایید. این مقاله شما را با اقداماتی آشنا می کند که برتری های نسبی خود را پیدا کنید و برای استفاده بهینه از زمان و انرژی خود برنامه ریزی کنید.

دیوید ریکاردو یکی از بزرگ ترین اقتصاددان های جهان در سال های ۱۸۰۰ بود که در زمینه اقتصاد به مقامی بالا دست یافت و بعد از مدیریت اقتصاد نوین آدام اسمیت به عنوان مشهورترین اقتصاددان جهان شناخته شد. نظریه های دیوید ریکاردو در قرن نوزدهم طرفداران زیادی را به خود جذب کرد.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - یک کشف عالی و تکامل دهنده

یک کشف عالی و تکامل دهنده

ریکاردو به خاطر نظریه اش در خصوص مزیت نسبی ملل در جهان مطرح شد. براساس نظریه او مهارت و تخصص باعث انباشته شدن ثروت و خودکفایی موجب فقر می شود. در ابتدای راه ریکاردو با منتقدان زیادی مواجه گردید. امروزه نیز افرادی که به درستی نظریه ریکاردو پی نمی برند از این نظریه به شدت انتقادهای تند می کنند.

ریکاردو با بررسی خود به این باور رسید که تجارت میان دو کشور برای هر دو کشور سود و منفعت زیادی دارد. او بطور مثال به تجارت بین انگلستان و پرتقال اشاره کرد. در واقع پرتقال می توانست گندم و انگور را ارزان تر از کشور انگلستان تولید کند و در نتیجه در تولید این دو محصول از امتیاز بالایی برخوردار بود. اما ریکاردو با مطالعه دقیق تر به این نتیجه رسیبد که در کشور انگلستان هزینه تولید یک واحد انگور به اندازه تولید دو واحد گندم می باشد در حالی که در کشور پرتقال تولید یک واحد انگور به میزان 5/1 واحد گندم است. با این شرایط توصیف شده ریکاردو به این نتیجه رسید با وجود آنکه کشور پرتقال در تولید هر دو محصول نسبت به انگلستان برتر است اما در تولید انگور با برتری نسبی مواجه است و بعد طبق بررسی های انجام شده او نتیجه گرفت که بهتر است کشور پرتقال به تولید انگور و کشور انگلستان به تولید گندم روی آورد و سپس محصولاتشان را با هم داد و ستد(تجارت) نمایند.

گام 2 - نحوه ی بکارگیری امتیاز نسبی در زندگی

نحوه ی بکارگیری  امتیاز نسبی در زندگی

با رعایت این نظریه ما می توانیم در برنامه ریزی های مشاوره ای خود بر روی کارهای پر ارزشمان تاکید کنیم و آن ها را یکی پس از دیگری مشخص نماییم. در واقع 20 درصد کار و فعالیت شما 80 درصد درآمدتان را ایجاد می کند در این صورت بخش اغظم وقت و انرژی خود را صرف انجام این 20 درصد می کنید و 80 درصد باقی مانده را یا بطور کلی از برنامه ریزی زندگیتان حذف می کنید و یا انجام دادن آن ها را به دیگران محول می سازید. در این میان موضوع دیگری که در خور توجه است نرخ ساعتی شماست. هر کاری که برای برای شما منجر به تولید درآمد کمتری از نرخ ساعتی تان می شود در حقیقت انجام دادنش بر مبتای اصل 80 به 20 قانون پارتو است که باید به دیگران واگذار شود در این حالت شما می توانید بهره وری و سود خودتان را افزایش دهید. شما می بایست هر دقیقه ای که موجب می شود درآمد  و سود بیشتری از انجتم کار ی که در آن مهارت دارید بدست آورید . به واسطه ی حذف یا آزاد کردن بعضی از کارها آن سود و مزیت را کسب کنید.

این عامل از دیدگاه مدیریت اقدام سالمی است که بهره وری شما را ارتقا می دهد. اگر هر کاری را که بیشترین بازدهی و سود را دارد خودتان انجام دهید و انجام سایر کارها را به دیگران تفویض نمایید تا دیگران آن ها را تکمیل نمایند در آن صورت به پیشرفت زیادی دست پیدا خواهید کرد.

گام 3 - نحوه ی کاربرد امتیاز نسبی در کسب و کار و تجارت

نحوه ی کاربرد امتیاز نسبی در کسب و کار و تجارت

قانون ریکاردو در مدیریت تجارت نیز کاربرد موثری دارد. اگر منابع گوناگون انجام یک تجارت فعال را صرف کارهایی نمایید که یک شرکت دیگر در آن برتری نسبی دارد در حقیقت ضرر می کنید و حتی امکان دارد رقم این ضرر بسیار بالا باشد. گاهی اوقات در هنگام تلاش برای قرار گرفتن در بهترین جایگاه تجاری اسیر توجه کردن به چیزها و مسایلی می شوید که آدام اسمیت به آن برتری مطلق می گوید. در واقع اسمیت بر این عقیده بود هر کاری را که بهتر از دیگران انجام می دهید باید ادامه یابد. در ظاهر این نظریه منطقی است اما نظریه ی برتری نسبی ریکاردو بر این عقیده است که باید تلاش خودتان را صرف هزینه هایی نمایید که در آن از برتری نسبی برخوردار می باشید و آنچه که باقی می ماند را به دیگران واگذار کنید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب