ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 + 9 =

بستن
بستن

چگونه با شیوه رساله نویسی آشنا شویم؟

چگونه با شیوه رساله نویسی آشنا شویم؟

با سلام خدمت کاربران ویکی چجور

امروزه نوشتن گزارش یا رساله تحقیقی یک احتیاج بین المللی است و داشتن قدرت انجام دادن تحقیق انفرادی،امری لازم و واجب است . لزوم تحقیق و تهیه یک گزارش احقیقی انفرادی،امری لازم و واجب است.لزوم تحقیق و تهیه یک گزارش تحقیقی _ بویژه در دانشگاه ها _ ریشه ای دیرینه دارد.بدین ترتیب در گذشته ، فنون و حرفه ها ، در کارگاه ها تعلیم داده میشد و کارآموز در زمان کسب تخصص لازم ، نمونه ای از کار و صنعت خودرا به استاد ارائه میداد و جواز لیاقت و شایستگی میگرفت و استاد مهارت او را تصدیق میکرد.با پیشرفت زمان ، برای کار کردن در بسیاری از رشته ها، از قبیل پزشکی ، معلّمی و امثال آن، داشتن مدرک تحصیلی و تخصصی الزامی میشد،از این رو به تدریج در دانشکده های مختلف ، دانشجویان وقتی میخواهند به عنوان دانش آموخته (فارغ التحصیل) ، دانشکده را ترک کنند ، تبحّر و مهارت خود را با نوشتن یک رساله تحقیقی به اثبات میرساندند.از این رو ، ما در این گفتار ، شیوه ی تنظیم رساله تحقیقی و یا پژوهش نامه را مورد بحث قرار میدهیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - روش های علمی تحقیق

روشهای علمی تحقیق برای هر پژوهشگر و هر دانشجو شامل اصول و موارد مشابه کلی زیر است :

_ تهیه طرح برای مسئله ای که باید مورد بررسی قرار گیرد.
_ گردآوری اطلاعات و حقایق و دستیابی به تجربه مقدماتی درباره ی مسئله مورد تحقیق با استفاده از منابع معتبر.
_ کشف روابط علت و معلولی بین حقایق ، و استنتاج منطقی از مطالعات و مشاهدات انجام شده و تعمیم نتیجه و بیان پاسخ مسئله.

در کلّیه دانشگاه ها ، برای تنظیم و تهیه رساله ، از روش علمی که متّکی بر اصول منطق و استدلال و پیروی از شیوه ی درست علمی بین المللی است بهره میگیرند که در این بخش به آنها اشاره میشود
blank

گام 2 - نکاتی درباره مسئله و ترتیب پژوهش

برای هر پژوهشگر یا دانشجویی که برای تدوین پایان نامه به تحقیق میپردازد ، توجه به نکات زیر بسیار به جا و سودمند و ضروری است

1.انتخاب مسئله یا موضوع مناسب : پژوهشگر باید موضوعی را برای پژوهش انتخاب کند که : اولا،مشکلی از مشکلات ناگشوده معرفت بشری را بگشاید و یا به بهبود زندگی مردم کمک کند و ثانیأ ، پژوهشگر به آن علاقه مند باشد و امکان بررسی و پژوهش در خصوص آن را داشته باشد.
2.سند گزینی : انتخاب اسناد و مأخذ که به طور مستقیم یا غیرمستقیم درباره مسئله نوشته شده است ،از اهم وظایف دانشجوی پژوهنده است.برای این منظور پژوهنده باید به کمک کتابنامه ها و کتابشناسی ها ، فهرستی از نام ها و ویژگی های سند های مهم را فراهم آورد و با توجه به اهمیت یا اولویت هریک ، درکار پژوهش از آنها مدد بگیرد و در پایاننامه ی خود بدان ها اشاره کند.ما در اینجا به عنوان نمونه ، شیوه ی سندآوری را می آوریم تا راه گشای دانشجویان باشد :
blank
پانویسی یا ذیل نویسی در نوشته های تحقیقی کنونی ، اهمیت بسیار دارد.
یکی از موارد پا نوشته ها ذکر مشخصات اسناد یا مأخذی است که نویسنده در نوشته خود ، مطلبی از آنها آورده است.بدین معنی که اگر مطلب عینا نقل شده است آن را باید داخل گیومه قرار داد و شماره ای پس از بستن گیومه آورد و همان شماره را در پانوشت ذکر کرد و پس از شماره ، نام مولف و نام سند ، شماره جلد وصفحه را نوشت و اگر مطلب عینا نقل نشده است ، ولی اصل و محتوای نوشته از مأخذ و سندی گرفته شده ، باز هم پس از پایان مطلب به ترتیبی که گفته شد باید مأخذ و سند را با ذکر جلد و صفحه معرفی کرد.
این کار از یک سو خواننده را متوجه اعتبار نوشته میسازد و از سوی دیگر با آثار دیگران آشنا و به مطالعه آنها راغب میگرداند.همچنین نویسنده با آوردن نام های نویسندگان مأخذ ، امانت را رعایت میکند و دین خود را نسبت به آنان ادا مینماید.
3.نقّادی : نقد نکته هایی که از اسناد و منابع دریافت شده است، کار بعدی پژوهنده است.پژوهشگر باید با مقایسه نوشته های مختلف و نیز به مدد تجربه و دقت نظر خویش ، به نقد آثار مورد مطالعه بپردازد و سره را از ناسره بشناسد و بشناساند.
4.نتیجه گیری : در پی پژوهش و پی جویی و جهت یابی ، نتیجه گیری یا مسئله گشایی دست میدهد.نتیجه گیری ، مستلزم وا رسی و رده بندی و بازنگری است.

گام 3 - شیوه تنظیم مطالب و پژوهش نامه

مطالب پژوهشنامه را میتوان به یازده بخش تقسیم کرد.این بخش ها به ترتیب چنین است : عنوان پژوهشنامه ،سرآغاز ، فهرست فصلها ، فهرست پیکرها ، مقدمه ، متن ، پیوستها ، کتابنامه ، واژه نامه ، موضوع نامه و نام نامه.
1. عنوان پژوهشنامه : درنخستین صفحه ویژگی های کلی رساله،یعنی عنوان پژوهشنامه،نام نویسنده و محل وتاریخ نوشتن آن با حروف نسبتا درشت و فاصله های مناسب به طرزی خوشنما ذکر می شود.معمولا،هم در نوشته های چاپی و هم در نوشته های دستی یا ماشینی پشت صفحه عنوان را، نانوشته به جا می گذارند.
2. سرآغاز : پژوهش نامه نویس،درصورتی که لازم بداند،در آغاز پژوهش نامه کلماتی مانند ((سرآغاز)) یا ((توضیح)) یا ((سپاسگزاری)) می نهد و زیر آن به جریان کلی تحقیق خود اشاره و از راهنمایان خویش تشکر می کند.سرآغاز نباید از دو الی سه صفحه تجاوز نماید.
3. فهرست فصلها : پس از سرآغاز،فهرست فصلها می آید.کلمه((فهرست فصلها)) در آغاز یا وسط صفحه قرار میگیرد و زیر آن شماره ترتیب فصل و عنوان آن در سمت راست سطر و شماره صفحه آغاز و صفحه انجام فصل،در سمت چپ نقطه به کار برد.
blank
4. فهرست پیکرها : اگر پژوهش نامه دارای پیکر،تصویر ، نمودار ، نقشه ، جدول ، و نظیر اینها باشد، فهرست آنها پس از فهرست فصلها می آید.در آغاز یا وسط صفحه،عنوان ((فهرست پیکرها)) قرار میگیرد.در زیر آن در سمت راست،کلمه ((پیکر)) و سپس شماره ترتیب آن را با عدد اصلی قید میکنند و پس از آن علامت نقطه یا خط فاصله میگذارند و عنوان پیکر را قرار میدهند.در سمت چپ سطر،شماره صفحه مربوط به پیکر را ذکر میکنند.
5. مقدمه : کلمه ((مقدمه)) یا احیانأ ((مدخل)) یا نظایر آن،ازقبیل سرفصل ها و عنوان ها،در آغاز یا وسط صفحه قرار میگیرد و مطالب آن در ذیل آن آورده میشود.مقدمه،یعنی دریچه ای که دورنمای پژوهش نامه را به خواننده نشان میدهد و او را برای مطالعه آن آماده میسازد و مشتمل است بر شرحی اجمالی درباره مسأله یا مسأله های مورد بحث ، حدود و ارزش و کاستیهای پژوهشهایی که قبلا در زمینه مورد نظر صورت گرفته است و نیز روشها و ملاکها و مفهومهای تازه ای که در پژوهشنامه به کار رفته است.
blank

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب