ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با سموم آفت کش آشنا شویم؟

چگونه با سموم آفت کش آشنا شویم؟

سموم مورد استفاده در امر مبارزه با آفات ممکن است منشا شیمیایی یا گیاهی داشته باشد که به تنهایی یا همراه با سایر ترکیبات برای از بین بردن آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. مثل سموم حشره کش ، کنه کش ، نرم تن کش ، موش کش و غیره. حشره کش ها از نقطه نظر تاثیرشان بر روی حشرات به گروه های مختلف تماسی(مثل مالاتیون) ، سموم گوارشی (ترکیبات آرسنیکی) ، سموم نفوذی (دیازینون) ، سیستمیک(متاسیستوکس) و سموم تنفسی (متیل بروماید) تقسیم بندی می شوند. امروزه سموم حشره کش به اشکال متنوعی ازجمله سم گردی (کثل گل گوگرد) ، پودر قابل تعلیق(الوزال) ، سم دانه ای (دیازینون) ، سم امولسیون یا روغنی (گزاتیون) ، سم قابل حل (دیپترکس) ، سموم تدخیلی و طعمه مسموم (خمیر زلیو) در بازار وجود دارند. از نظر نوع ترکیبات حشره کش ها به گروه های زیر تقسیم می شوند که بطور مختصر به بررسی آن ها می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - حشره کش های معدنی

حشره کش های معدنی

این سموم برای مبارزه و جلو گیری از طغیان کنه های گیاهی به کار می روند و شامل ترکیبات آرسنیکی ، فلوره ، ترکیبات مسی ، پلی سولفورها ، گوگرد ، ترکیبات جیوه و غیره می باشند. امروزه به دلیل اثرات حشره کشی بسیار قوی این دسته از سموم برای انسان و حیوانات به غیر گوگرد و ترکیبات آن از سایر سموم معدنی کمتر استفاده می شود.

گام 2 - حشره کش های روغنی

حشره کش های روغنی

امروزه اغلب روغن های معدنی (مثل نفت معمولی و پارافین مایع) ، روغن های گیاهی (روغن کرچک) و حیوانی (روغن ماهی) بر علیه حشرات خانگی ، کنه ها و شپشک های گیاهی به کار برده می شوند. روغن های معدنی (سموم تماسی) پیش از پاشیدن به شکل امولسیون هستند. پس از شکستن و تبخیر آب آن ها به صورت ورقه نازک فیلم مانندی تمام بدن حشرات را احاطه کرده ، منافذ تنفسی آن را مسدود و باعث خفه شدن حشره می گردند. مهمترین کاربردهای حشره کش های روغنی در فصل زمستان علیه آفاتی نظیر شپشک ها ، کنه ها ، تخم لارو حشرات زمستان گذران ، و در بهداشت علیه لارو عده ای از حشرات آبزی خصوصا پشه ها در سطح آب های راکد می باشد.

گام 3 - حشره کش های گیاهی و تدخینی

حشره کش های گیاهی و تدخینی

این سموم عصاره ی آلکالوییدی ، گلیکوزیدی و غیره هستند که از گیاهان استخراج می شوند مانند نیکوتین و ترکیبات مشابه ، پیرترین ها (پیرتروم) ، روتنون و غیره.

حشره کش های تدخینی به سهولت در مجاور هوا بصورت گاز درآمده و از طریق دستگاه تنفسی باعث نابودی آفات می گردند مانند فسفید آلومینیوم ، متیل بروماید ، کلروپیکرین و غیره . سموم تدخینی برای مبارزه با آفات انباری و ضدعفونی خاک نیز به کار برده می شود

گام 4 - حشره کش های عالی

حشره کش های عالی

سمومی هستند که بطور مصنوعی ساخته می شوند. این گروه ترکیبات مصنوعی براساس ساحتمان شیمیایی به سموم کلردار ، فسفردار و کارباماتی تقسیم می شوند.

سموم کلردار تا مدت زیادی بر روی محصولات کشاورزی و در محیط زیست و بدن انسان دوام دارند. از این جهت در جنگل کاری ، نهالستان ها ، گیاهان زینتی و همچنین برای مبارزه با ملخ ، آبدزدک و دفع آفات ریشه می توان از آن ها استفاده نمود. مصرف این ترکیبات برای محصولاتی که زود برداشت می شوند بایستی با احتیاط بیشتر صورت گیرد.سموم فسفردار دوام کمتری از حشره کش های کلردار دارند ولی دارای سمیت زیادی برای انسان و دام هستند. سموم فسفردار از راه تماس ، دستگاه گوارش و تنفس بر روی حشرات و سایر جانداران اثر می گذارد و از این نظر به سه دسته تقسیم می شوند.حشره کش های کارباماتی با اثرات تماسی و گوارشی و دوام نسبتا طولانی برای آفات جونده مانند لارو پروانه ها ، سوسک ها ، ملخ ها ، همچنین آفات خانگی و غیره قابل استفاده هستند. مثل سوین (کاربایل) ، بایگون ، زکتران ، ایزولان و غیره

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 925 بازدید
  • blankblankblankblankblank (5 votes, average: 4,60 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : علی محمودزاده - جمعه, 26 می 17, 11:40 ب.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب