ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یک × پنج =

بستن
بستن

چگونه ساز دهلک (dholak) ساخته و نواخته می شود؟

چگونه ساز دهلک (dholak) ساخته و نواخته می شود؟

دهلک یک ساز کوبه ای دو طرفه می باشد که در مناطق جنوبی آسیا مورد استفاده قرار می گیرد. این ساز در  بلوچستان ایران نیز مورد استفاده قرار می گیرد که بنام دُکُّر نیز شناخته می شود.

این ساز هم خانواده دهل پنجابی که  بزرگتر از دهلک است و dholki که کوچکتراز آن است، می باشد.

دهلک اصولا یک ساز سنتی محسوب می شود. البته همانند سایر سازهای کوبه ای که میتوان دقیق تنظیم کرد،نیست و همچنین تکنیک های نوازندگی   ساده ای دارد.

اساتید این ساز معمولا در آواز خواندن و ذکر نیایش مذهبی متبحر هستند.

مطالب مرتبط


گام 1 - مناطقی که دهلک در موسیقی آنها مورد استفاده قرار می گیرد

مناطقی که دهلک در موسیقی آنها مورد استفاده قرار می گیرد

دهلک در موسیقی های مورد استفاده در مراسم نیایشی  صوفی های جنوب آسیا و سبک موسیقی رایج در استان پنجاب پاکستان کاربرد گسترده ای دارد.

کودکان هندی در مراسم قبل از عروسی با دهلک آواز خوانده و حرکات موزون انجام می دهند. اغلب در موسیقی فیلم های هندی نیز می توان استفاده از این ساز را مشاهده کرد. در فرمی از موسیقی کشور سورینام هم  استفاده از این ساز مشاهده می شود. در موسیقی های مذهبی  کشور هند و همچنین موسیقی های محلی همچون موسیقی فولکلوریک هند که در کشور جامائیکا ، سورینام، گینه، کشور های حوزه دریای کارائیب، جنوب آفریقا، جزیره موریس و ترینیداد و توباگو رواج داردو توسط مهاجران به  آن کشور ها وارد شده است، استفاده می شود. همچنین در جزایر فیجی نیز دهلک بطور وسیعی در  موسیقی فولکلوریک هندی و مراسم نیایش مذهبی استفاده می شود.

در پاکستان در مراسم عروسی(کهDholki  خوانده می شود) توسط اعضای خانواده، بهمراه خواندن آوازهای فولکلوریک و ترانه های عروسی، نواخته می شود.

گام 2 - ساختار ساز

ساختار ساز

این ساز بصورت سنتی ممکن است دارای طناب های کتانی یا پیچ تنظیم و یا ترکیبی از هردو برای تنظیم کشیدگی پوست، باشد.

در حالت اول از حلقه های فولادی برای تنظیم و کشیدن طنابها یا گیره هایی  که میان طناب ها قرار داده میشوند، استفاده می شود.

در حالت دوم توسط پیچ های تنظیم می توان کشیدگی پوست ها را به دلخواه تنظیم کرد.

ساختار ساز

پوست مورد استفاده در طرف چپ  پوست بز بوده که صداهای تیز و زیرتری تولید می کند. طرف بزرگتر آن از پوست گاومیش برای ایجاد صدای بم استفاده می شود  که استفاده از این دو نوع پوست مختلف این امکان را می دهد تا ترکیبی از  صدای زیر و بم ریتمیک داشته باشیم.

ساختار ساز

بدنه آن گاها ممکن است از چوب مخصوص sheesham    که از درختی بنام dalbergia sissoo( درخت  بومی هند) ساخته شود اما دهلک های ارزانتر ممکن است از هر نوع چوبی (مانند چوب درخت انبه) ساخته شوند. دهلک های سریلانکایی از ساقه توخالی درخت نارگیل ساخته می شوند

ساختار ساز

رای یک طرف دهلک که صدای زیر دارد  پوستی ساده و ثابت کشیده می شود درحالیکه پوست طرف دیگر آن که صدای  بم  دارد و با دست چپ نواخته می شود توسط قطعات کوچکی  بنام سیاهی قابل تنظیم است.سیاهی قالبهایی ساخته شده از  تفاله باقیمانده از روغن گیری خردل  هستند و ممکن است به آن مقداری شن و روغن یا قیراضافه شده باشد.با حرکت دادن سیاهی که روی طنابها وصل میشوند می توان صدای بم را بدلخواه زیرتر کرد وهمچنین صدایی کشویی مانند بدست آورد(صدای مثل قیس یا قیسا)

گام 3 - روش نواختن

روش نواختن

هم بصورت نشسته  و هم بصورت ایستاده درحالیکه به شانه ها یا کمر بسته می شود نواخته میشود و همچنین درحالت نشسته روی زمین با یکی از زانوها که روی بدنه ساز قرار میگیرد نگه داشته میشود. در بعضی از سبک ها مانند سبک پنجابی یک از یک حلقه فلزی برای انگشت شصت جهت نواختن صدای خاص(چاک مانند) در لبه های ساز استفاده میشود.

دانلود فایل ویدئویی دهلک

روش نواختن

در دهلک های بزرگ که دهل نام دارند طرفی که صدای زیر تولید می کند ممکن است با یک چوب نازک(کمتر از 6 میلیمتر و بلندتر از 30 سانتیمتر) از جنس درخت خیزران یا بامبو(خیزران بخاطر انعطاف ترجیح داده می شود)و طرف بم آن با یک چوب ضخیم تر و گوشه دار نواخته شود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب