ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یک × 2 =

بستن
بستن

چگونه با ساختار بذر آشنا شویم؟

چگونه با ساختار بذر آشنا شویم؟

شروع رشد هر گیاه، به طور معمول از بذر شروع می شود. بذر هر گیاه از سه بخش اصلی شامل گیاهک، غذای ذخیره شده و پوشش بذر تشکیل شده است. نکته بسیار مهمی که باید به آن همیشه توجه نماییم این است که رشد ونمو به ژنتیک و فنوتیپ گیاه بستگی زیادی دارد و ژن های گیاهان نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای را در رشد و نمو یک گیاه ایفا می کنند پس می توان با دستکاری ژنتیکی بذر به رشد و نمو گیاهان کمک زیادی نمود.

مطالب مرتبط


گام 1 - پوشش بذر

پوشش بذر

پوشش بذر اولین قسمت از ساختار بذر می باشد و در حفاظت فیزیکی از بذر را برعهده دارد و آن را از عوامل مختلف نظير پوسيدگي و حمله موجودات ذره بيني حفظ مي كند. اگر یک بذر را لمس کرده باشید احتمالا متوجه چسبندگی آن شده اید این چسبندگی در واقع مربوط به پوشش بذر می باشد.

گام 2 - مواد غذايي ذخيره شده

مواد غذايي ذخيره شده

ین قسمت دومین بخش از ساختار بذر را تشکیل می دهد و در واقع به عنوان نیروگاه عمل می کند و مواد، غذایي مورد نياز گياهك را در ابتداي رشد تا زماني كه از خاك خارج شود تأمين مي كند و نقش به سزایی در رشد گیاهک دارد چون تمامی مواد مورد نیاز گیاهک برای خروج آن از خاک برعهده ی این قسمت می باشد.

گام 3 - گياهک

گياهک

گياه كوچك و اوليّه است و يك محور دو قطبي دارد كه بعد از رشد و خروج از بذر از يك سو ساقه و از سوي ديگر ريشه ي گياه آينده را به وجود مي آورد. دانه يا بذر بعد از قرار گرفتن در خاك، در اثر جذب آب متورم مى شود، همزمان با آن آنزيم هاي موجود در بذر فعال شده و مواد غذايي ذخيره شده را براي گياهك به صورت قابل جذب در مي آورد. گياهك با جذب مواد غذايي رشد كرده، ابتدا ريشه چه رشد كرده و پوشش بذر را شكافته به درون خاك نفوذ مي كند. سپس ساقه چه در جهت مخالف ريشه چه رشد مي كند و از خاك خارج م يشود.مراحل اوليه رشد گياه به اندوخته دانه گياه وابسته است و با ظهور بر گها، گياه به صورت مستقل، مواد غذايي خود را با عمل فتوسنتز و جذب مواد معدني و آب از خاك خواهد ساخت. جذب در مي آورد. گياهك با جذب مواد غذايي رشد كرده، ابتدا ريشه چه رشد كرده و پوشش بذر را شكافته به درون خاك نفوذ مي كند. سپس ساقه چه در جهت مخالف ريشه چه رشد مي كند و از خاك خارج م يشود.مراحل اوليه رشد گياه به اندوخته دانه گياه وابسته است و با ظهور بر گها، گياه به صورت مستقل، مواد غذايي خود را با عمل فتوسنتز و جذب مواد معدني و آب از خاك خواهد ساخت.

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 820 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - یکشنبه, 11 فوریه 18, 8:59 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب