ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با زمینه های بروز جنگ جهانی اول آشنا شویم؟

چگونه با زمینه های بروز جنگ جهانی اول آشنا شویم؟

با سلام خدمت عزیزان علاقمند به تاریخ

دولت مقتدری که بیسمارک در آلمان به وجود آورد تا اوایل قرن بیستم سیاستی توسعه طلبانه را دنبال کرد. این دولت در کشمکش های اروپایی نقش چشمگیری داشت. همین کشمکش ها عاقبت آتش جنگ جهانی اول را روشن کرد. در این مقاله با علت ها و پیامدهای این جنگ آشنا می شوید. جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ م. آغاز شد و بروز آن در نتیجهٔ عوامل متعددی بود که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - رقابت امپراتوری های روسیه، اتریش مجارستان و عثمانی بر سر شبه جزیرۀ بالکان

رقابت امپراتوری های روسیه، اتریش  مجارستان و عثمانی بر سر شبه جزیرۀ بالکان

عثمانی ها در شبه جزیره بالکان همواره با قدرت هایی چون اتریش و روسیه روبه رو بودند. روس ها که از نژاد اسلاو بودند و خود را برادرخوانده ملت های اسلاو جنوبی یعنی ملت های بالکان می دانستند، همیشه برسر تصاحب این منطقه با دولت عثمانی در حال جنگ بودند. اتریشی ها هم که بالکان را درواز ه اروپا می دانستند، نمی خواستند عثمانی ها بر این دروازه مسلط باشند. درواقع، آنان خاطره تلخ محاصره وین به دست عثمانی ها را فراموش نکرده بودند و از این رو، به مخالفان دولت عثمانی کمک می کردند. شورش صرب ها، یونانی ها، اهالی مونته نگرو، بوسنی و هرزه گوین و استقلال آنها از سیطره عثمانی نتیجهٔ رقابت این امپراتوری ها بود. بحران بالکان و سایر بحران ها، عثمانی را آن قدر ضعیف کرد که به مرد بیمار اروپا معروف شد؛ از این رو، برای نجات خود مجبور شد به آلمان نزدیک شود.

گام 2 - اختلافات شدید آلمان و فرانسه

اختلافات شدید آلمان و فرانسه

از سال 1871 م. به بعد، دو کشور آلمان و فرانسه به ظاهر در حال صلح امّا در واقع آمادهٔ جنگ باهم بودند؛ زیرا آلمان ها آلزاس و لُرن را که به فرانسه تعلق داشت، اشغال کرده بودند؛ بنابراین، فاصلهٔ زمانی ١٨٧١ تا ١٩١٤ م. را که طرفین در حال مسلح کردن خود بودند، دورهٔ صلح مسلّح می گویند. این دو دولت که منتظر بهانه ای برای آغاز جنگ بودند، سعی داشتند، در دسته بندی های بین المللی علیه یکدیگر شرکت کنند؛ سرانجام فرانسه، روسیه و انگلستان اتفاق مثلث را تشکیل دادند و آلمان، اتریش مجارستان، ایتالیا نیز، اتحاد مثلث  را به وجود آوردند. البته ایتالیا به سبب اختلافاتی که با اتریش داشت، یک سال پس از شروع جنگ به متفقین یا اتفاق مثلث پیوست.

گام 3 - رقابت شدید آلمان با انگلستان

رقابت شدید آلمان با انگلستان

در همین زمان قیصر ویلهلم دوم، امپراتور آلمان، اعلام کرد که کشور او باید «مکانی زیر آفتاب » داشته باشد. از آنجا که انگلستان با نیروی دریایی خویش به بزرگ ترین کشور استعمارگر تبدیل شده بود، در رقابت با این کشور، قیصر دستور داد تا نیروی دریایی آلمان نیز از نظرتعداد ناوگان و ظرفیت به حدی برسد که بتواند ضمن اعمال قدرت در اروپا، در کشورهای آسیا و آفریقا مستعمراتی به دست آورد تا در عین حال فضای حیاتی نیز برای خود دست و پا کرده باشد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 548 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - پنج‌شنبه, 03 آگوست 17, 8:47 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب