ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه با تمدن های مختلف در ایران آشنا شویم؟

چگونه با تمدن های مختلف در ایران آشنا شویم؟

 

 

 

ایران سهم بزرگی در تمدن بشری دارد.تمدنی که امروزه شاهد آن هستیم از ایرانیان متاثر شده است.این ایرانیان بودند که مسئولیت حمل مشعل تمدن را بر عهده داشته و این مشعل را به اقوام دیگر سپرده اندچنانچه گریسون میگوید:ایران فقط مشعلدار علم نبوده، بلکه مشعل خود را به اروپا سپرد و هنوز آن مشعل با نوری درخشانتر از همیشه می سوزد.

مطالب مرتبط


بخش 1 - تمدن چشمه علی

تمدن چشمه علی

تمدن چشمه علی:

برای اولین بار آثار این تمدن پیش از تاریخ در تپه چشمه علی درجنوب شرقی تهران کشف گردید وبه همین مناسبت این دوره به نام تمدن چشمه علی نامگذاری شد.ادوات استخوانی و سنگی در این دوره به طرز زیبایی ساخته شده و صنعت سفالگری پیشرفت زیادی داشته است و هنرمندان نقوش بس زیبایی برروی سفالها کشیده اند.دوران این تمدن از اواسط هزاره پنجم پیش از میلاد شروع می گردد.

بخش 2 - تمدن حصار

تمدن حصار

تمدن حصار:

آثار این تمدن در تپه حصارک نزدیک دامغان برای اولین بار کشف شد و به همین سبب نام تمدن حصار بر آن نهادند.در این دوران رابطه زیادی میان نواحی مختلف ایران و مناطق دیگر خاورمیانه بوجود آمده است.از این زمان ادوات فلزی و ظروف سفالی و سنگی در نهایت زیبایی بدست آمده است که نشان دهنده پیشرفت  صنایع این تمدن می باشد.

بخش 3 - تمدن گنج دره

تمدن گنج دره

تمدن گنج دره:

کاوشهایی که در (گنج دره)در حوالی کرمانشاه بوسیله باستان شناسان امریکایی انجام گرفته اطلاعات جامعی درباره تاریخ تمدن این ناحیه به ما داده است.بنابر آزمایش کربن 14 آثار مکشوف در این ناحیه بین 8500 تا 7000 سال قبل از میلاد سابقه تاریخی دارد و ثابت شده است مه ساکنین این منطقه از شکار حیوانات و خوردن میوه های جنگلی امرار معاش می کردند و نیز درآن اثاری از ساختمان دیوار و اطاق ها که از خشت خام ساخته شده دیده می شود الات و افسارهای پیدا شده از سنگ و ظروف سنگی و داس های سنگی  و وسائل کوبیدن و خورد کردن غلات و تعداد زیادی مجسمه های کوچک و حیوانات اهلی شده نیز در کاوش این ناحیه به دست آمده است.

کاوش های گنج دره نشان داده که کهن ترین مکان در فلات ایران که برای سکونت اجتماعات انسانی مورد استفاده قرار گرفته در اطراف کرمانشاه کنونی بوده است.گنج دره در حال حاضر تنها ناحیه ای از ایران است که برای نخستین بار اجتماعات انسانی در آن مستقر شده و به کاشتن غلات و اهل کردن حیوانات پرداخته اند.

به طور کلی شهرنشینی واقعی در ایران از 7500سال پیش در کاشان ،تپه یحیی،حسن لو،دشت لوت،زیویه کردستان،مارلیک،املش،سیلک کاشان،لرستان و قسمت های دیگر بوده است.

بخش 4 - تمدن تپه یحیی

تمدن تپه یحیی

تمدن تپه یحیی:

تاریخ تپه یحیی که 18 متر ارتفاع دارد در 24 کیلومتری جنوب کرمان از زمان عصر حجر شروع وبه عصر ساسانیان ختم می گردد(اورل اشتاین)اولین کسی بود که تشخیص داد ناحیه جنوب شرقی ایران انباشته از اثار تمدن مهم قبل از تاریخ می باشد. دکتر (لمبرگ گارلوفسکی) رییس هیئت حفاری تپه یحیی نوشته است که مهم ترین کشف،پیدا کردن یک ساختمان دولتی بوده است که پنج اطاق بزرگ داشته و در آن الواحی پیدا شده که بعضی سفید بوده است.الواح مذکور با خط تصویری و نیمه تصویری نوشته شده و می رساند که در پنج هزار سال قبل مردم این منطقه دارای تمدن پیشرفته بوده و به خط آشنایی داشته اند.تمدن این ناحیه نشان می دهد که هم زمان با تمدن های آسیای غربی در جنوب شرقی ایران جامعه متمدن و پیشرفته ای زندگی کرده است.آثار پیدا شده بخصوص الواح گلی که نمودار پیدایش خط در این منطقه می باشد تپه یحیی را یکی از مراکز مهم تمدن ایران باستان معرفی کرده است نوشته های لوحه های گلی با آزمایش بر روی مواد آلی با روش کربن 14مربوط به 3560سال قبل می باشد.اشیای مفرغی مکشوفه در تپه یحیی می رساند که فلز کاران قادر بوده اند برای گداختن سنگ های معدنی حرارت زیادی ایجاد کنند.

این حفریات معرف سکونت انسان در ادوار مختلف بوده که قدیم ترین آثار آن مربوط به 4500سال قبل از میلاد و اخرین دوران آن مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان می باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب