ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه با تغییرات و تحولات نمایشگاه ها آشنا شویم؟

چگونه با تغییرات و تحولات نمایشگاه ها آشنا شویم؟

آشنایی با تغییرات و تحولات نمایشگاه ها

به منظور پی بردن به ارزش و اهمیت نمایشگاه ها، لازم است نگاهی به تاریخچه و قدمت این حرکت در طول دوران گذشته تاکنون داشته باشیم. از ابتدایی ترین روش های مبادله و تجارت در دوران گذشته، مبادله کالا با کـالا و خـدمات بوده است که در اصطلاح همان مبادلات تهـاتری امروزیسـت.

سخنی با مخاطبان و کاربران ویکی چجور: 
 
اگر مخاطب جدید ویکی چجور هستید ضمن خوش آمد گویی خدمتتان میرسانیم که این وب سایت یک دانشنامه مهارت محور است.
 
به صورت رایگان در اختیار تمام هم میهنان عزیزمان قرار گرفته است.
 
لطفا در قسمت کامنت پایین صفحه هر گونه انتقاد یا پیشنهاد خود را جهت بهتر شدن کیفیت مطالب ارائه نمایید.
 
تمام هدف وب سایت و مدیران آن ارائه آموزشی مفید است.
 
لذا چنانچه از دید شما زاویه ای از این رسالت وجود دارد لطفا از ما دریغ نفرمایید.

مطالب مرتبط


گام 1 - آغاز و پیدایش نمایشگاه ها

آغاز و پیدایش نمایشگاه ها

پیدایش نمایشگاه ها

از آنجـا كـه در گذشـته امكـان بدست آوردن تمام نيازها و احتياجات به طور روزمره ميسر نبود. از طرفـي امكـان شناسـايي افراد و گروههايي كه بتوانند اين نيازها را بر طـرف كننـد، وجود نداشت؛ صـاحبان كـالا و خـدمات در محل هايي گردهم آمده و نسبت به عرضه آنچه كه در اختيار داشتند و مـازاد بـر نيازشـان بـود اقدام مي نمودند.

نمایشگاه قبل از دوران پیدایش پول

در حقيقت ميتـوان گفـت قبـل از دوران پيـدايش پـول نيـز نمايشـگاههاي مختلفي برپا ميشده و يكي از عوامل تأثيرگذار در پيدايش و رواج سكه هـاي قيمتـي ( پـول ) برگزاري و برپايي اينگونه نمايشگاه ها بوده است.

هرچند برپايي اين گونه بازارها مفهوم امـروزي نمايشـگاه را نداشـت، لـيكن تـداوم آن و تغيير شكل و شـيوه هـاي عرضـه و برپـايي آن در طـول مـدت زمـان زمينه ي شـكل گيـري نمايشگاههاي پيشرفته را پديد آورد. همانطور كه مـي بينيـد در عصـر حاضـر بازارچـه هـا و مكانهاي داد و ستد قديم تبديل به فضايي براي تبادل اطلاعات و افكار و دانش و تكنولوژي بين ملل مختلف گرديده است.

اولین نمایشگاه جهانی

تا قبل از سال 1851 ميلادي نمايشگاههاي مختلفي در گوشه و كنار جهان با عناوين و موضوعات مختلف برگزار گرديد كه در عصر خود نيز داراي اعتبار بوده اند. اما اولين نمايشـگاه جهاني به شكل امروزي در سال 1851 ميلادي و در محلـي بنـام كريسـتال پـالاس در هايـد پارك شهر لندن پايتخت انگلستان تحت عنوان "نمايشگاه بين المللـي كالاهـاي ملـل جهـان"برپا گرديد، و بالغ بر 14000 غرفه دار از سراسر جهان در آن حضـور داشـتند. ايـران نيـز درفضايي به وسعت 92 متر مربع يكي از مشاركت كنندگان بود.

اولین نمایشگاه نیویورک

اين نمايشگاه در زمان خود بگونه اي مورد توجـه قـرار گرفـت كـه جمعيتـي بـالغ بـر 6 ميليون نفر از آن بازديد كردند و آنچنان تاثيري بر نمايشگاههاي سـنتي آمريكـا از خـود بجـا گذاشت كه يكسال بعد آمريكايي ها نيز اولين نمايشگاه بين المللـي خـود را در سـال 1852 درنيويورك بر پـا نمودنـد.  در طـي سـالهاي بعـد نمايشـگاه هاي متعـدد ديگـري در بسـياري ازكشورهاي اروپايي با شيوه هاي خاص خود بر پا گرديد و هر كدام سعي در بهتر برگـزار كـردن نمايشگاه هاي خود داشتند .

نمايشگاه ها در طي دوران مختلف و به واسطه شـرايط حـاكم بـر زمان خود دستخوش تغييراتي شده اند. ولي نكته اي كـه همـواره در تمـامي نمايشـگاه ها قابـل توجه است، تحولي است كه برگزاري نمايشگاه درآن دوران از خود باقي گذاشته و غالباً منشأ اثر در صنايع و تجارت جوامع بشري گرديده است.

اگر سوالی درمورد نمایشگاه ها دارید در قسمت نظرات مطرح بفرمایید.

آغاز و پیدایش نمایشگاه ها

هاید پارک - کریستال پالاس

در نمايشگاه سال 1851 لندن يك سالن نمايشـگاهي بـا مسـاحتي حـدود 74000 متـر مربع در مدت شش ماه با استفاده از آهن و شيشـه و چـوب بـه صـورت قطعـات منفصـله در كارگاه هاي مختلف ساخته شد و در محل نمايشگاه به يكديگر متصل گرديد. پيشنهاد ساخت سالن نمايشگاه 1851 با استفاده از تكنولوژي قطعات منفصله كـه شـايد در آن دوران مطرح نمودن چنين ايده هايي با مشكلات و مقاومت هايي روبرو بود، تحـولي عظـيم در صنعت ساخت و ساز محسوب مي گرديد. روشي كه امروزه از متداول ترين روشهاي ساخت و ساز محسوب ميگردد.

آغاز و پیدایش نمایشگاه ها

نمايشـگاه سـال 1889 پاريس

از ديگر مصاديق بارز و ماندگار عرضه تكنولوژي و فنآوري جديد، نمايشـگاه سـال 1889 پاريس است. در اين نمايشگاه طرح ساخت برج ايفل كه از مدتها قبل توسط مهندس ايفل بـه مقامات شهر پاريس ارائه و پيشنهاد گرديده بود به عنوان يك سـمبل و كـالاي نمايشـي ولـي ماندگار در نمايشگاه اجرا گرديد. سالها بود كه مقامات شهر پاريس بـا ايـن تصـور كـه وجـود چنين برجي به قداست تاريخي شهر آسيب ميرساند با ساخت آن مخالفت مينمودند و تنهـا فضايي كه شرايط عرضه هنر و توان مهندسي آقاي ايفل را فراهم ميآورد حضور در نمايشـگاه بود.

اين برج در كنار رود سن و در مدت 17 ماه ساخته شد و بعـدها مـورد تحسـين مـردم فرانسه و جهانيان قرار گرفـت بطوريكـه مخالفـان احـداث آن نيـز از وجـود چنـين برجـي در كشورشان افتخار ميكردند. برج ايفل در ابتداي فضاي نمايشگاه ساخته شده بود و در پشت آن سالن نمايشگاه كه در نوع خود از تكنولوژي خاص و پيشرفتهايی برخوردار بود، بر پا شده بود.

 

اگر سوالی درمورد نمایشگاهها دارید، درقسمت نظرات مطرح بفرمایید.

اطلاعات مطلب

  • شغل و ارتباط اجتماعی
  • 453 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - جمعه, 11 ژانویه 19, 11:13 ب.ظ

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب