ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده − 9 =

بستن
بستن

چگونه با تحولات سیاسی اسپانیا در قرون جدید آشنا شویم؟

چگونه با تحولات سیاسی اسپانیا در قرون جدید آشنا شویم؟

اوضاع سیاسی اروپا در قرون جدید ثبات نداشت و دائماً در حال تغییر بود. قلمرو دولت ها و مرز کشورهای اروپایی به سرعت دگرگون می شد. کشورهای انگلستان، فرانسه، اسپانیا و امپراتوری مقدس روم به همراه دیگر کشورهای کوچک اروپا، اغلب در جنگ و یا در اتحاد با یکدیگر به سرمی بردند. اختلافات مذهبی کاتولیک ها و پروتستان ها بر دامنۀ درگیری های سیاسی می افزود. در این مقاله مهم ترین تحولات سیاسی اروپا در قرون ١۶ و ١٧ م. بررسی می شود.

مطالب مرتبط


گام 1 - اسپانیا، فراز و فرود قدرت

اسپانیا، فراز و فرود قدرت

پس از شکست مسلمانان اندلس )اسپانیا و پرتغال( در سال 1492 م. ،اسپانیا بار دیگر به دست مسیحیان افتاد. در همان سال، قارهٔ آمریکا نیز کشف و سیل ثروت آن روانهٔ اسپانیا شد. در قرن 16 م. اسپانیا تحت فرمانروایی خاندان اتریشی هاپسبورگ قرار گرفت و تبدیل به قدرتی بزرگ در اروپا شد. شارلکن مشهورترین فرمانروای این خاندان بود که به عنوان شاه اسپانیا، هلند و… و نیز امپراتور مقدس روم، بر بخش های وسیعی از اروپا و مستعمرات اسپانیا در قارهٔ آمریکا تسلط یافت. شارلکن قلمرو گستردهٔ خود را به دو قسمت تقسیم کرد. اتریش و نواحی مختلف آلمان )قلمرو امپراتوری مقدس روم(  و مجارستان را به برادرش فردیناند داد که پس از او مقام امپراتور مقدس روم را نیز به دست آورد. اسپانیا و هلند را نیز به همراه بخش هایی از جنوب ایتالیا به پسرش واگذار کرد که با عنوان فیلیپ دوم به سلطنت رسید. اگرچه با این اقدام شارلکن، قلمرو خاندان هاپسبورگ تجزیه شد، اما هر دو شعبه سیاست مشترکی را تعقیب می کردند.

گام 2 - انحطاط اسپانیا

پادشاهان اسپانیا عموماً کاتولیک های متعصبی بودند که با مخالفان پاپ مانند پروتستان ها، مسلمانان و یهودیان به سختی و خشونت رفتار می کردند. پاپ هم از پادشاهان اسپانیا به طور وسیعی حمایت می کرد. اما اقتدار اسپانیا چندان به درازا نکشید و به تدریج اسپانیا رو به انحطاط رفت. بروز چند واقعهٔ مهم در اروپا زمینه ساز این انحطاط شد که عبارت بود از پیروزی نهضت پروتستان در اروپای مرکزی، اخراج مسلمانان از اسپانیا، قیام مردم هلند و شکست نیروی دریایی اسپانیا از انگلستان.

گام 3 - کوچ مسلمانان

کوچ مسلمانان

درباره نهضت پروتستان توضیح دادیم اما درباره اخراج مسلمانان باید گفت که خشونت مذهبی مسیحیان اسپانیا نسبت به مسلمانان و برپایی دادگاه های تفتیش عقاید در این کشور موجب اخراج یا مهاجرت اجباری حدود یک میلیون از سکنهٔ مسلمان این سرزمین شد. از آنجا که مسلمانان اسپانیا کارآمدترین و قابل ترین صنعتگران، هنرمندان و کشاورزان آن سرزمین بودند، کوچ اجباری آنان اسپانیا را از تجربیات و قابلیت های این طبقهٔ کارآزموده و فعّال محروم ساخت.

گام 4 - جنگ بین هلند و اسپانیا

جنگ بین هلند و اسپانیا

در سال 1566 م. نیز مردم سرزمین کوچک نیدرلند )هلند( علیه سلطه و نفوذ اسپانیایی ها به پا خاستند و توانستند بر آنها پیروز شوند و کشور خود را مستقل کنند ) 1601 م). پیروزی مردم هلند بر اسپانیا ضربه ای شدید بر حیثیت و قدرت این کشور بود. عامل مهمّ دیگری که به برتری اسپانیا خاتمه داد، شکست نیروی دریایی این کشور از نیروی دریایی انگلستان بود که در سال 1588 م. روی داد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 573 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 4,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 08 فوریه 18, 8:07 ب.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب