ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

شش + شانزده =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:01:02*** 1398/06/26: قیمت فروش دلار 11450 تومان و قیمت فروش یورو 12750 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها سه شنبه 1398/06/26::: مردم سالاری: شایعه کاهش تحریم; بلومبرگ به نقل از منابع آگاه مدعی شد که رئیس جمهور آمریکا ممکن است کاهش تحریم‌های ایران را به عنوان مقدماتی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بررسی کند. *** شرق: سانتریفیوژهای جدید در گام سوم *** ایران: فروغ دیپلماسی غروب تندروی; «آتش به خانه افتاده است» شاید بهترین وصف این روزها برای امریکایی باشد که بعد از فراز و نشیب سال‌های اخیر در مناسباتش با ایران در بازتکرار سیاست منزوی کردن آن و همراه کردن متحدان بزرگ اروپایی‌اش ناکام مانده است. *** اطلاعات:  امروز باید ندای مردم را بهتر بشنویم; مردم به اندازه کافی با غصه و سختی‌ مواجه‌ هستند؛ نباید اجازه داد که براساس بی‌دقتی‌ها غصه جدیدی بر مردم وارد شود *** ابتکار: احمد داود اوغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه کناره‌گیری کرد; اردوغان در مسیر انزوا; رویارویی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه با اکرم امام اوغلو کاندید حزب مخالف در انتخابات شهرداری‌های استانبول، اکنون علاوه بر هزینه‌های سیاسی و اجتماعی برای او، به شکاف اساسی در حزب عدالت و توسعه نیز دامن زده است. *** کیهان: سحر خدایاری را همان‌هایی‌کشته‌اند که برایش اشک تمساح می‌ریزند! پس از مانور‌های مبتنی بر دروغ عده‌ای از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و… در ماجرای خودسوزی یک دختر جوان در روزهای اخیر، با شفاف شدن ماجرا اکنون برخورد با دروغ‌پردازان و کسانی که دست به سوءاستفاده از مرگ این دختر زدند تبدیل به یک مطالبه عمومی شده است. *** دنیای اقتصاد: عقبگرد ترامپ از تحریم‌ ایران؟ پس‌لرزه‌های برکناری جان بولتون از سمت «مشاور امنیت ملی کاخ سفید» همچنان ادامه دارد و تحلیل‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ریشه این برکناری جنجالی منتشر می‌شود. رسانه‌های آمریکایی در گزارش‌هایی، تمایل ترامپ برای عقبگرد از تحریم‌های ایران با هدف آغاز مذاکرات با تهران را دلیل اصلی اخراج جان بولتون از کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

چگونه با تاریخ اسلام آشناشویم ؟(بخش ۲)

چگونه با تاریخ اسلام آشناشویم ؟(بخش ۲)

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام خدمت کاربران گرامی سایت ویکی چجور

در پست های قبلی مطلبی با عنوان “چگونه با تاریخ اسلام آشناشویم ؟(بخش ۱)” در سایت قرار داده شد.حال در این پست بخش ۲ این پست خدمت شما کاربران گرامی قرار داده میشود.

دقت در رویکرد تاریخی قرآن و نهج البلاغه به خوبی بیانگر اهمیت، اعتبار، فایده مندی و علمیّت تاریخ است.حتّی اگر علمیّت را به معنای تجربه پذیری و آزمودنی بدانیم نیز تاریخ از علمیّت برخوردار است.البته ممکن است معیار ها و موازین تجربه در تاریخ و روش این تجربه دقیقا همان روش و معیارهایی نباشد که برای علوم حسی و تجربی شمرده و طی می شود.

از نظر قرآن کریم، هم برداشت روایی از یک پدیده طبیعی یا غیرطبیعی، یا نقل رفتار و کنش و واکنش یک شخصیت خوب یا بد، زن یا مرد، یا گزارش یک فتح یا شکست، کامیابی یا ناکامی یک قوم یا یک جامعه و یا فرهنگ و تمدن (تاریخ نقلی) مهم است و هم تحلیل ساختارها، بررسی علل وقع حوادث و پدیده ها و پیامدهای آن (تاریخ تحلیلی).چنانکه کشف قوانین حاکم بر وقایع تاریخی و تبیین کم و کیف تکرار آنها(فلسفه تاریخ) نیز مورد اهتمام قرآن کریم و سخنان امام علی(ع) در نهج البلاغه است.

اسامی برخی از سوره های قرآن چون ابراهیم، یونس، هود، کهف، مریم، انبیاء و لقمان یا اسامی بزرگترین شخصیت های تاریخ و مهم ترین الگوهای انسانی اند که ژرف ترین تحولات را در دوره هایی از زندگی بشر ایجاد کرده اند و یا از اصطلاحات و موضوعاتی است که به پدیده های تاریخی عظیمی اشاره دارند و هر یک یادآور وقایعی است که به بخش گسترده ای از شناسنامه و هویت اقوام و ملل مختلف میپردازد.آموزه های ژرف نهج البلاغه نیز همگام با قرآن گزیده ای از تاریخ تمدن گذشته بشری ، تصویری از مسایل سیاسی و اجتماعی عصر خود، و پند و عبرتی است برای آیندگان و آنان که میخواهند با دقت در سرنوشت ناسپاسان به نعمت های الهی و تعالیم انبیاء که به بلای سلطه ظالمان گرفتار آمدند و تجربه های تلخ آموختند، برای زندگانی کوتاه دنیا، ابزار آرامش و برای زندگی دایم آخرت اسباب آسایش و تقرب الهی را فراهم آوردند.


امام علی (ع) میفرماید: پیمان و شخصیت خود را در گرو آنچه میگویم قرار میدهم و ضمانت آن را به عهده میگیرم.بی گمان هرکس به روشنی از پیشامد های تاریخی و فرجام بد امّتها در گذشته عبرت گیرد، پیوسته آنها را در نظر داشته باشد، ژرف در آنها بنگرد و قوانین و نوامیس حرکت جوامع را از آن حوادث دریابد، واقع بینی و پرواداری او را از غلتیدن در جایگاه های شبهه ناک و هلاکت بار باز می دارد.


گفتار روشن تر امام(ع) در تبیین قانونمندی تاریخ در نهج البلاغه چنین آمده است : ای بندگان خدا، بی گمان روزگار را با آیندگان و گذشتگان شیوه ای است همسان، که نه گذشته را بازگشتی است و نه شرایط کنونی را جاودانگی.کنش های آن از روز نخست تا پایان با یک ضابطه است.بستر زمان، ماجراهای تاریخ را میدان مسابقه ای است که هر کدام را پرچم افراشته ای است… پس، از آنچه مایه عبرت است پند گیرید و از گردش روزگار عبرت پذیرید و از بیم دهندگان (پیامبران) سود برگیرید.

مطالب مرتبط


گام 1 - فلسفه تاریخ،سنن و عوامل محرّک آن

نمی توان همه تغییرات جوامع در طول تاریخ را متکامل و پیش برنده دانست، امّا به طور کلی سیر متعالی مجموع زندگانی بشر انکارناپذیر است.چنانکه حاکمیّت سنن، قوانین و حسابهای دقیق و منظم بر تحولات تاریخ بشر انکار ناپذیر مینماید.فلسفه پذیرفته زندگی و آغاز و انجام و هدفدار بودن نظام آفرینش و اختیار و مسوولیت انسان گویای این روند تکاملی است.

فلسفه تاریخ عهده دار بررسی حقیقت و علّت وجودی این تحولات ،کشف سنن حاکم بر آنها،تعییم منازل برجسته حرکت تاریخ،تبیین روشهای پژوهش تاریخ و همچنین ارزیابی دستاورد این پدیده هاست.با شناخت این قوانین است که میتوان تاریخ کنونی را به فرمان آورد و گذشته را چراغ راه آینده قرار داد.این حقیقت که صحنه تاریخ ، چون دیگر صحنه های جهان،به وسیله قوانین و سنن مربوط به خودآباد و سرسبز است، در قرآن کریم به روشنی بیان گردیده است.

آیاتی که از مرگ و زندگی جوامع ، فراگیر بودن کیفر این جهانی و نابودی جامعه ها  و متها بر اثر طرد پیامبران پرده برمی دارد،نظریه <<قانونمندی تاریخ>> را مطرح میکند.آیاتی که درباره سنّت های ملل پیشین و استثناپذیری آن، پیوند زیربناها و روبناها،مبارزه پیامبران با رفاه طلبان نازپرور،رابطه چیرگی ستم و نابودی جامعه،ارتباط اجرای اوامر الهی و فراوانی برکات و تولیدسخن میگوید،هریک به روشی مصداق سنّت های تاریخ را بیان میکند.دسته ای دیگر از آیات،به منظور بیدارسازی و تربیت انسان،علیه نظریه تصادفی دانستن وقایع تاریخی و نیز قضا و قدری بودن آن، موضع میگیرد و انسان را تشویق میکند تا با گردش در جهان و مطالعه سرگذشت ملتها،راز سعادت و انحطاط را کشف ، و ساز و کار حرکت به سوی آینده را خردمندانه تدبیر و تنظیم کند.

اطلاعات مطلب

  • اسلام
  • 755 بازدید
  • (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : امیر فتحی - یکشنبه, 09 آوریل 17, 11:01 ق.ظ
  • تاریخ صدر اسلام

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.