ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

سه × دو =

بستن
بستن

چگونه با انواع مشتریان سرسخت برخورد صحیحی نماییم؟

چگونه با انواع مشتریان سرسخت برخورد صحیحی نماییم؟

هنگامی کاری را شروع می کنید همواره باید در ارتباط با دیگران باشید. شما در طول کسب و کار خود همواره در ارتباط با دیگران می باشید پس باید ارتباط سازنده ای را با مشتریان خود برقرار کنید و در واقع موفقیت کسب و کار شما وابسته به موفقیت شما در برقراری این ارتباط دارد. هر مشتری روحیه و اخلاق و رفتار متفاوت دارد پس باید با حالت روحی هر فردآشنا شوید و بدانید در صورت مواجه با آن ها چگونه باید رفتار نمایید.

در ادامه به ارائه راهکارهای مفیدی می پردازیم که می تواند کمک شایانی به شما نماید.

مطالب مرتبط


گام 1 - برخورد با مشتری عصبانی

برخورد با مشتری عصبانی

مشتریا عصبی معمولا از گروه مشتریان سرسخت محسوب می شوند. در سراسر برخورد با وی تعامل مثبتی داشته باشید.احساس مشتری را بفهمید و به او نشان دهید که موضوع را درک کرده اید و درصدد کمک به وی برای حل مشکل می باشید و همراه وی برای رفع مشکل اقدام نمایید. به وی بگویید که من می دانم که شما ناراحت هستید و من دوست دارم به شما کمک نمایم پس به من توضیح دهید که چه اتفاقی رخ داده است. و از گفتن جملاتی مانند در اینجا موردی برای ناراحتی وجود ندارد اجتناب کنید.

 

برخورد با مشتری عصبانی

در سراسر تعاملتان خونسرد باشید. وعدذه ای ندهید که نتوانید آن را عملی کنید. به مشتری بگویی د”من در زمان کوتاه بهترین کار ممکن را برای حل مشکل شما انجام خواهم داد”. بجای وعده دادن سعی کنید کاری را که از دستتان برای حل مشکل بر میآید را انجام دهید. از قطع کردن صحبت های مشتری زمانی که برای شما موردی را توضیح می دهد اجتناب کنید چرا که مشتری را آشفته می کند. نتیجه را پیگیری کنید که آیا مشتری از شرایط به وجود آمده بعد از حل مشکل رضایت دارد یا خیر؟

گام 2 - راضی نمودن مشتری ناراضی

راضی نمودن مشتری ناراضی

ممکن است گاه شما با یک مشتری ناراضی روبرو شوید که وی قبلا تجربه ای منفی در رابطه کاری با فرد دیگری در سازمان شما داشته است. به عنوان مثال فرض کنید شما مدیر یک رستوران می باشید و مشتری از سرویسی که گارسون به او ارائه نموده است ناراحت می باشد. به او لبخند بزنید و اسم تان را به او بگویید و خود را به وی معرفی نمایید که مسول کدام بخش می باشید. تا زمانیکه مشتری با شما حرف می زند سعی کنید در بین کلام او بخاطر سرویس ضعیف از وی پوزش نطلبید. از وی سوالاتی بپرسید و پاسخ ها را بررسی نمایید و در نهایت تصمیمی بگیرید که مشتری راضی گردد و نیاز او رفع شود.

 

از مشتری بخواهید که توضیح دهد چه اتفاقی رخ داده است. بعد از اینکه مشتری توضیح داد چه اتفاقی به وقوع پیوسته به وی بگویید که متوجه شکل شده اید و هر کسی در این موقعیت قرار می گرفت همین حس به او دست می داد و مشکل را فهمیده اید و درصدد رفع آن می باشید.

گام 3 - کمک به مشتری دودل

کمک به مشتری دودل

برخی مشتریان هستند که زمان زیادی صرف انتخاب محصول می نمایند. این مشتریان وقت زیادی از شما می گیرند و مانع کمک شما به سایر مشتریان می گردند. صبور باشید و از آن ها سوالات باز بپرسید و به حرف هایشان خوب گوش داده و محصول جایگزین دیگری پیشنهاد نمایید و سعی کنید تا برای تصمیم گیری وی را راهنمایی و هدایت نمایید. سعی نمایید تا جایی که می توانید از ویزگی های محصول مدنظر او اطلاعاتی جمع آوری کنید و بهترین گزینه ممکن را برای وی پیشنهاد دهید و وی را در فرآیند تصمیم گیری راهنمایی نماید.

 

بسیاری از فروشگاه ها روش برگرداندن و یا تعویض را ارایه می دهند. اگر مشتری در انتخاب دو محصول مردد می باشد به وی بگویید که اگر از محصول رضایت کافی نداشت می تواند در ظرف چند روز آن را برگرداند و محصول را عوض نماید. این امر مشتری را تشویق می کند تا خرید خود را انجام دهد.

گام 4 - کار با مشتریان مغرور

کار با مشتریان مغرور

برخی مشتریان ممکن است مغرور باشند و حالت تکبر داشته باشند در برخورد با این طیف از مشتریان همیشه مودب بوده و سعی کنید به خوبی آن ها را راهنمایی کنید و راهنمایی های شما کاملا مفید باشد. حرفه ای عملی نمایید و به مشتری نشان دهید که با احترام با وی برخورد می نمایید. در رفتارتان قاطع و عادل باشید و بعد از راهنمایی به مشتری اجازه دهید تا خود محصول مدنظرش را انتخاب نماید. ممکن است تا مشتری صدای خود را قدری بلند نماید پس برای چنین وضعی همواره آماده باشید.

 

همواره ارتباط چشمی با مشتریان خود برقرار نمایید و در زمانی که نیاز به پوزش خواستن است از وی معذرت خواهی نمایید و به وی نشان دهید که نیازمندی او برای شما مهم می باشد. به او بگویید که به وی ارزش قایل می شوید بدلیل اینکه مشتری می باشد و طالب همکاری با وی می باشید. پس اگر پیشنهادی دارید مطرح نمایید.

اطلاعات مطلب

  • دنیای کار
  • 584 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - سه‌شنبه, 08 آگوست 17, 12:49 ب.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب