قدم 1 - نصب و اجرا

نصب و اجرا

در نصب ویژوال استودیو 2017 تمام گزینه های نصب را انتخاب نمایید. دقت نمایدد که ورژن خریداری شده شما کامل باشد (حدود 20 گیگ فشرده و حدود 50 گیگ آزاد)، به دلیل آنکه آدرس آی پی های ایران مسدود و تحریم است در نصب آن لاین ویژوال استودیو دراغلب SDKها مشکل به وجود می آید. لذا از نسخه آفلاین استفاده کنید.

نکته مهم: SDK Manager در ویندوز 10 دارای خطا می باشد و لذا امولاتور ها اجرا نمی شوند، با وجود تمام کدهای اصلاح، بنده نتوانستم بر روی ویندوز 10 کار کنم و لذا بر روی ویندوز 7 که بدون خطا است دیپلوی کردم.

نصب و اجرا

پس از پایان نصب، ویژوال استودیو 2017 را از مسیر نصب در  start و سپس  all programs اجرا میکنیم.

نصب و اجرا

سپس از منو گزینه new project را انتخاب خواهیم کرد.

نصب و اجرا

در این قسمت در پنجره باز شده شما 3 امکان برنامه نویسی موبایل را خواهید داشت که عبارتند از:

  • android
  • iOS
  • Windows

در قدم های بعدی اقدام به شرح و توضیح هر یک از این محیط ها را خواهیم نمود. فعلا در این قدم نوع برنامه را android انتخاب نمایید، برای این منظور پس از کلیک بر روی android چنانکه در شکل نشان داده می شود گزینه Blank App را انتخاب نمایید.

نصب و اجرا

همانند شکل بالا پروژه شما ایجاد خواهد شد.

 

 

دقت نمایید که در پروژه ایجاد شده مانند شکل قسمت نشان داده شده ( اجرا بر روی Virtual Device) فعال باشد.

اگر این گزینه فعال نیست در مرحله بعد توضیح داده خواهد شد که چه باید کرد.

نصب و اجرا

اگر گزینه نشان داده شده فعال نباشد، چنانکه در شکل نشان داده می شود، از مسیر tools—>android—->SDK Manager اقدام به راه اندازی SDK Manager میکنیم. 

 

 

در این شکل تمام ورژن های قابل استفاده برای سیستم عامل اندروید جهت ایجاد ماشین مجازی (Virtual Device) جهت شبیه سازی اجرای برنامه اندروید نشان داده می شود. اگر گزینه های آن خالی باشد می توانید دانلود نمایید(البته چون تحریم هستیم نمیشه) اما بهتر هست در ورژن ویژوال استدیو یتان تجدید نظر کنید چون نقص به آن بر می گردد.

نکته: اگر بعد از اجرای SDK Manager هیچ پنجره ای نشان داده نشد ایراد کار در اجرای java می باشد. ابتدا لازم است از مسیر tools—>android—->Android Command Prompt به محیط Command  Prompt برویم و در آنجا دستور Where Java را تایپ و سپس اجرا نمایید. مسیر جاوا برای شما نشان داده میشود. به آن مسیر بروید و اگر جاوا در آنجا بود کپی کرده و به پوشه نصب SDK , SDKManager کپی نمایید. اگر کار با این اعمال درست نشد باید ویندوز یا ویژوال استدیو را عوض نمایید.

نصب و اجرا

بعد از بررسی صحت SDK Manager برای ایجاد یک شبیه ساز گوشی اندروید از مسیر tools—>android—->Android Emulator Manager شبیه ساز ایجاد خواهیم نمود.

 

 

در پنجره باز شده با استفاده از گزینه Create اقدام به ساخت شبیه ساز خواهیم نمود. دقت نمایید که اگر ویژوال استدیو را کامل نصب کرده باشید نیازی به این کار نیست و شبیه ساز از قبل ایجاد شده است.

نصب و اجرا

حال نوبت اجرا و تست صحت تمام اجزا مربوط به برنامه نویسی موبایل است. با زدن کلید F5 یا آنجا که در تصویر فلش بالا نشان می دهد اقدام به اجرای تست و اجرای برنامه می کنیم. همانگونه که در تصویر نشان داده  می شود در پایین ویژوال استدیو نوشته می شود Build Started یعنی اینکه آزمایش شروع شده است. این اجرا که باید شبیه ساز را نیز اجرا کند قدری زمان بر است و باید تا اتمام آن صبر نمایید.

نکته: برای آنکه سرعت اجرا در آزمایش بیشتر شود در قسمت اجرا گزینه visualstudio_android-23_x86_phone را انتخاب نمایید.

نصب و اجرا

اگر تمام اجزا صحیح باشد این صفحه که اندروید در حال شروع است را خواهید دید.

 

 

اندکی صبر کنید تا صفحه به حالت شبیه ساز کامل گوشی اندروید تبدیل گردد

نصب و اجرا

در آخرین مرحله برنامه اندروید شما بر روی شبیه ساز deploy می شود (بارگذاری و اجرا).

قدم 2 - ساخت یک ماشین حساب ساده (اندروید)

ساخت یک ماشین حساب ساده (اندروید)

در این قسمت خدمت همراهان گرامی وب سایت ویکی چجور نحوه ایجاد یک برنامه ساده در سیستم عامل اندروید آموزش داده می شود. این برنامه یک ماشین حساب ساده است.

ابتدا مانند تصویر یک پروژه جدید از نوع android  و نوع blank app  ایجاد نمایید.

قدم 3 - ایجاد مک پرو مجازی برای طراحی iOS

ایجاد مک پرو مجازی برای طراحی iOS

دوستان و همراهان عزیز برای آنکه بتوانیم برنامه نویسی سیستم عامل iOS را شروع کنیم نیازمند پیش شرط هایی هستیم که در این قدم توضیح داده می شود. نصب و ایجاد یه سیستم عامل مک، ایجاد اکانت xcode از جمله کارهایی است که انجام خواهیم داد. یک راه فرار هم دارین و آن هم این که بخواهید یک مک پرو واقعی خریداری کنید!!! به دلیل قیمت گران آن این قدم پیشنهاد میشود که به صورت رایگان صاحب مک پرو شوید  😉 

ابتدا اقدام به نصب VMware خواهیم نمود. در این مطلب بنده از ورژن VMware.Workstation.10.0.1.1379776 استفاده نموده ام. سپس دانستن این نکته لازم است که VMWARE از نصب مک پشتیبانی نمی کند. لذا برای اینکه نصب امکان پذیر گردد باید آنرا Unblock کنیم.