ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم؟

چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم؟

عمل کردن در مقابل رضای حق

یکی از اخصال و ارزشهای والای اخلاقی – خشنودی به رضای خدا است که از آن به ((رضابه قضاءلله)) تعبیر می شود. امامان(ع) به طور مشترک این خصلت را بعنوان یک اصل اساسی زندگی در همه ی ابعاد رعایت می کردند . رضابه رضای الهی بیانگر نهایت خضوع و بندگی انسان در برابر خداست چرا که چنین خصلتی آمیخته با تسلیم در برابر حق است و حقیقت بندگی همان تسلیم همه جانبه در همهی ابعاد در برابر خدا و مقدرات الهی است از این رو در روایات اسلامی از آن به عنوان راس اطاعت خدا صبر و خشنودی از خداست خواه در مواردی که بنده آن را دوست دارد و پا دوست ندارد.

۱- معنی خشنودی به رضای الهی ۲- خشنودی به رضای خدا از نظر قرآن ۳- خشنودی به رضای خدا از نظر روایات ۴- فرازهایی از مقام رضا در زندگی امامان(ع) شیوه ی زندگی امیر مومنان علی علیه السلام و فرزندانش و ماجرای کربلا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش همه پر محور راضی بودن به رضای الهی بود. امیر مومنان علی(ع) در ضمن مناجاتی به خدا عرض می کرد ای معبود من است زیرا خشنودی تو بهشت است در هر کجا که مرا وارد کنی رضای تو را در آن می شناسم.

هر کجا تو با منی خوشدلم  / گر بود در قعر چاهی منزلم / هر کجا یار است آنجا دلگشاست  /  دلگشا بی یار زندان بلاست / من ندارم از رضای حق گله / عار ناید شیر از سلسله

مطالب مرتبط


چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم 1 - چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم

چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم

خشنودی به رضای خدا از نظر قرآن:  در قرآن آیات متعددی به تسلیم مطلق در برای فرمان خدا و رسول که حقیقت آن همان خشنودی به رضای خداست سفارش شده (احزاب 36) هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و پیامبرش امری را لازم بدانند اختیاری داشته باشد(نساء 125) دین و آیین چه کسی بهتر از آن کس که خود را تسلیم خدا کند و نیکوکار باشد.

چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم

خشنودی به رضای خدا از نظر روایات: راضی بودن به رضای حق در صدها روایت آمده و به آن سفارش شده است امام باقر(ع) فرمود: شایسته ترین خلق خدا کسی است که تسلیم فرمان خدا باشد کسی که خدا را بشناسد و به فرمان و مقدار آن او خشنود باشد قضای الهی به سراغ او بیاید و خداوند پاداش او را بزرگ فرماید و هر کس قضای الهی را نپسندد قضای الهی به سراغ او بیاید و خداوند پاداش او را بزرگ فرماید و هر کس قضای الهی را نپسندد قضای الهی بر او وارد شود و خدا اجرش را تباه سازد.

چگونه باید در مقابل رضای حق عمل کنیم

علت نام گذاری به رضا نام اصلی امام هشتم(ع) علی بن موسی(ع) است لقب یا نام معروفش رضا(ع) می باشد به طوری که از روایات فهمیده می شود علت نام گذاری آن حضرت به رضا چند جهت داشته است 1-آن حضرت مورد رضا و پسند خداوند در آسمان و مورد رضا و پسند رسول خدا(ص) و امامان (ع) در زمین بود 2- مخالف و موافق شیعه و سنی او را پسندید و آن حضرت مورد رضا و پسند همه بود.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب