ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 − 2 =

بستن
بستن

چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کرد؟

چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کرد؟

انتخاب دوست شایسته و همنشینی با نیکان

یکی از اصول زندگی امامان(ع) که همه آنها بطور مشترک اهمیت بسیار به آن می دادند دقت در انتخاب دوست بود آنها در این راستا توجه دقیق و جدی داشتند که دوستان نیک برای خود برگزینند . از دوستی با نااهلان به طور به طور قاطع دوری می کردند و به پیروان خود نیز سفارش موکد داشتند که با دوستان نیک رابطه داشته باشند و حتما از انتخاب دوستان منحرف و ناباب بپرهیزند حتی احتیاط آنها در این راستا بقدری بود که می فرمودند: قبل از انتخاب دوست او را از جهت ایثار فداکاری و صفات اخلاقی در حالات مختلف بیازمایید. هر گاه به صلاحیت او اطمینان یافتند آنگاه با او دوست و گرنه اقدام ننمایند. چرا که: تا توانی گریز از یار بد یار بد بدتر بود از مار بد
مار بد تنها تو را بر جان زند یار بد بر جان و بر ایمان زند ۱-انتخاب همنشین از دیدگاه قرآن ۲- اهمیت دقت در انتخاب همنشین از نظر روایات ۳- فرازهایی از زندگی امامان در مورد همنشینی امام صادق(ع) : دوستی داشت که همواره در محضر آن حضرت بود. روزی دوستش به غلامش گفت: ای زنا زاده کجا بودی وقتی که امام صادق(ع) این شنام را از او شنید بسیار ناراحت شد دستش را محکم بر پیشانی خود زد و فرمود: آیا نسبت ناروا به مادرش می دهی من تو را با تقوا می دانستم ولی اکنون می بینم تقوایی نداری دوست امام عرض کرد : فدایت شوم مادر این غلام از اهالی سرزمین هند و بت پرست است. بنابراین ناسزا به او اشکالی ندارد امام صادق(ع) فرمود: آیا نمی دانی که هر امتی بین خود قانون ازدواج دارد از من دور شود پس از این حادثه هرگز دیده نشده که امام صادق(ع) با آن دوست باشد تا اینکه مرگ بین آنها جدایی افکند.

مطالب مرتبط


چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کنیم 1 - چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کنیم

چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کنیم

انتخاب همنشین از دیدگاه قرآن مجید:

در قرآن به نا پسندی همنشین بد و آثار سوء و عواقب وخیم آن تصریح شده است که  مراقب ارتباطات خود باشند و از مجازات سخت و آثار شوم همنشینی با بدان و دوستی با منحرفان بپرهیزند. در آیه 25 سوره فصلت به یکی از کار های ((دشمنان خدا)) اشاره کرده و می فرماید: ما برای آنها همنشینانی قرار دادیم که زشتیها را از پیش رو و پشت سر آنها در نظرشان جلوه دادند و فرمان الهی (عذاب) درباره آنها تحقق یافت.

چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کنیم

اهمیت دقت در انتخاب دوست از نظر روایات:

یکی از اموری که در گفتار پیامبر(ص) و امامان(ع) بسیار مطرح شده و با تعبیرات و تاکیدات آنها بیان گردیده دقت و احتیاط در انتخاب همنشین خود است. این سخن نقش زیاد همنشین بعد را انحراف انسان به روشنب بیان می کند . حضرت علی(ع) می فرماید: کسی که به خدا و روز قیامت اعتقاد دارد در مکانی که موجب تهمت است نمی نشیند . امام سجاد(ع) به فرزندانش فرمود: با صاحبان دینی و معرفت همنشین شوید اگر چنین افرادی را نتوانستید بیابید انس گرفتن به تنهایی بهتر بوده و برای سلامتی دین انسان شایسته تر است.

چگونه باید از نظر اسلام دوست شایسته و نیکی را انتخاب کنیم

فرازهایی از شیوه ی زندگی امامان (ع) در دوره ای از همنشین بد . پیامبر(ص) و امامان(ع) در مورد همنشین و انتخاب دوست با افراد پاک و با ایمانی مانند سلمان بلال حبشی عمار خباب و صهیب همنشینی می کرد و آنها همواره به عنوان دوست در محضر آن حضرت بودند. گروهی از سران مشترک قریش نزد پیامبر(ص) آمد و گفتند : ای محمد آیا به مصاحبت با این گونه افراد خشنود شده ای و توقع داری ما از آنها پیروی کنیم و در کنار آنها بیاییم. اگر آنها را از خود دور سازی شاید نزد تو آییم و از تو پیروی کنیم و به عنوان دوستانت در اطراف باشیم. در آن هنگام آیه 152 انعام نازل شده و سخن آنها را محکوم نمود و روش پیامبر(ص) را تایید و تثبیت کرد .آن آیه به این معنی است و کسانی را که صبح و شام خدا را می خوانند و جز ذات پاک او نظری از خود ندارند از خود دور مکن.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب