ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه ایمان کامل را بشناسیم؟

چگونه ایمان کامل را بشناسیم؟

شناختن ایمان کامل

راز داری: لقمان پسرش را به سه چیز سفارش کرد و گفت:

پسرم رازت را پیش همسرت فاش نکن و از نو کیسه قرض نگیر و هر گز با داروغه, برداری نکن وقتی که لقمان درگذشت, پسرش خواست که سفارش او را تجربه کند لذا به بازار رفت و گوسفند پوست کنده ای را خرید و آن را خورجین گذاشت سپس نزد زنش آمد و گفت: من کسی را کشته ام و آن را در خانه دفن می کنم پس به هیچ کس نگو آنگاه آن را نزد وی دفن کرد سپس نزد نو کیسه ای رفت و از او قرض گرفت و با داردغه ای رفاقت کرد چند
روزی که سپری شد با زنش بگو مگو کرد و او را زد زن فریاد زد و به او گفت: مردی را کشته ای و حالا می خواهی مرا بکشی سپس زن پادشاه را از ماجرا آگاه ساخت و پسر لقمان به خانه ی همان داروغه فرار کرد وقتی داردغه نزد پادشاه رفت و زن را نزد او دید پادشاه بدو گفت: او را کجا بیابم داروغه گفت: من جای او را میدانم چون او رفیق من است سپس رفت تا او را دستگیر کند.
پسر لقمان به او گفت: سبحان الله تو رفیق منی و من به تو پناه آورده ام پلیس گفت: این خون است و فرمان پادشاه سخت تر ازاین است که تو را از او پنهان کنم آنگاه او را دستگیر کرد و به سوی پادشاه کشاند در همین زمان بود که طلبکار نو کیسه به او رسید و به او چسبید و گفت: شاید تو کشته شوی یا به دار آویخته شوی مال من چه می شود. پسر لقمان به او گفت: صبر کن تا از دست آنها رها شوم گفت: نه مهلت نمی دهم تا اینکه اول بدهی مرا پرداخت کنی وقتی که به حظور پادشاه رسید پادشاه بدو گفت: ای پسر لقمان چنین کاری سزاوار تو نیست پس چرا انسان محترمی را کشتی گفت: خدا پادشاه را عزیز گرداند یکی را بفرست تا کشته را ببیند آنگاه جست و جو کردند و سر خورجین را گشودند و گوسفند پوست کنده ای را بیرون آوردند در این حال پادشاه خندید و گفت: شرح حال چیست؟ پسر لقمان گفت: در حقیقت پدرم مرا به سه چیز سفارش کرده بود خواستم آنها را تجربه کنم که تجربه کردم پس همانطوری که او گفت درست بود.

مطالب مرتبط


نشانه های ایمان کامل 1 - نشانه های ایمان کامل

نشانه های ایمان کامل

ابن قتیبه : لقمان حکیم گفت: سه چیز در هر کس باشد ایمانش کامل شده است کسی که هرگاه خشنود شد خشنودی اش او را به باطل نکشاند و هر گاه خشمگین شد خشمش او را از حق بیرون نکند و هرگاه توانا شد چیزی را که مال او نیست مصرف نکند.

نشانه های ایمان کامل

کسی که مدارا با او لازم است لقمان گفت: سه گروه اند: که مدارا با آنها بر مردم واجب است پادشاه مسلط شده زن و بیمار , تشویق به مشورت: لقمان گفت: پسرم! هر گاه خواستی دنبال کاری بروی نرو تا اینکه از راهنمایی مشورت بگیری . پیشگیری از پشیمانی: لقمان گفت: همانا مومن عاقبت اندیشی می کند تا از پشیمانی در امان باشد.

نشانه های ایمان کامل

راه دستیابی به خیر دنیا و آخرت : از لقمان حکیم روایت شده که به پسرش گفت: ای پسرم! تو را به دو چیز سفارش می کنم مادام به آنها تمسک می جویی در خیر و سعادتی پولت برای زندگانیت و دینت برای روز رستاخیزت . به نقل از عصمه ابن متوکل

لقمان حکیم گفت: حقیقت پرهیزکاری پاکدامنی است. لقمان گفت: ای پسرم! به طولانی بودن عافیت شادمان نباش و گرفتاری را پنهان دار چرا که این گنجینه ی نیکی است و بر آن شکیبایی کن چرا که ذخیره ی معاد است.

 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب