ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه ایده هایمان را اجرایی کنیم؟

چگونه ایده هایمان را اجرایی کنیم؟

 

798

 

آدم های خوش فکر و خلاق همواره یک دردسر بزرگ دارند. ما همگی ایده های جالب در سر داریم اما اغلب آن ها رنگ واقعیت به  خود نمی گیرند. چرا اغلب ایده ها و فکرها، عملیاتی نمی شوند؟ یک دلیلش می تواند این است که عادت های خلاقانه مان بر سر راه اجرایی شدن آن ایده ها قرار می گیرند.

اغلب، شور و اشتیاق ما برای فکر کردن و تولید ایده های جدید سر راه اجرای درست ایده های قبلی مان می شود و درنتیجه بساری از پروژه هایی را که شروع کرده ایم نیمه کاره رها می کنیم. چه این پروژه، راه اندازی یک وب سایت باشد، چه یک ایده تجاری و یا مثلا نوشتن یک رمان که زمانی طولانی آرزویش را در سرداشته ایم، بیشتر این پروژه ها دچار رکود می شوند و جز نامیدی چیزی حاصل نمی شود.

از طرف دیگر، تعدادی از آدم ها و گروه های تیمی خلاق هستند که می دانند چگونه باید در برابر مشکلات ایستادگی نمود تا ایده هایشان را به اجرا برسانند.

 

مطالب مرتبط


گام 1 - از جريان هاي كاري ارتجاعي پرهيز كنيد

 

%d8%a7

در ناخودآگاه بسياري از ما، روش هاي انجام كار ارتجاعي به تدريج نهادينه شده است. روزانه در برابر بمباران تماس هاي تلفني، پيامك، پست الكترونيكي، پيغام هاي چت، تويت و پيام هاي فيس بوك و ساير شبكه هاي اجتماعي حقيقي و يا مجازي و … قرار مي گيريم. و در نتيجه بجاي اينكه از انرژي مان به صورت فعال و مفيد استفاده كنيم، خودمان را در مسابقه اي فرسايشي و انرژي بر، مي بينيم كه هر وقت به آخرين مورد ارتباطي پاسخ داديم، برنده شده ايم!

بخاطر داشته باشيد: صندوق پست الكترونيكي (Mail Box) خود را با ليست كارهايي كه بايد انجام دهيد اشتباه نگيريد.

گروهي از آن انسان هاي خوش فكر و خلاقي كه اين نوشته بخشي از تجربيات آنان است، براي پرهيز از اين روش كار منسوخ شده و غير اصولي، دركار خود ” بازه هاي زماني عدم تحريك ” برنامه ريزي مي نمايند. يعني اينكه روزانه و يا هفتگي، زمان هايي را در نظر مي گيرند كه در آن مدت، به هيچ نوع تماسي پاسخ نمي دهند. يك مثالش مي تواند اين باشد: هر روز قبل از اينكه فورا سراغ ايميل هايتان برويد، و يا پيام ها و سايت هاي اجتماعي را چك كنيد، دو ساعت وقت بگزاريد و به ساير كارهايتان كه در اجراي پروژه مهم اند، روال تكرار مشخصي ندارند و نياز به تحقيق و تفكر عميق دارند بپردازيد.

راه ديگر اين است كه همه پيام ها و تماس ها را در محل مشخصي جمع آوري نمود. مثلا اعمال تنظيماتي در سايت ها و شبكه هاي اجتماعي كه در آن عضو هستيد به منظور ارسال پيام ها و رخدادهاي به روز شده، به پست الكترونيك تان، استفاده از سرويس هاي صندوق صوتي و ارتباط آن با پست اكترونيك، و همچنين ايجاد فيلتر خودكاربراي پيام ها و ايميل هاي دريافتي تا بتوان ايميل ها را با اولويت بندي دلخواه دريافت و دسته بندي كند، زمان از دست رفته براي از اين شاخه به آن شاخه پريدن ميان سايت ها و سرويس هاي مختلف را كاهش خواهد داد.

 

 

گام 2 - هر پروژه را به 3 بخش اصلي تقسيم كنيد

%d9%82

هر كاري در زندگي مي تواند نهايتا به سه عنصر اساسي تقسيم شود. 1. گام هاي اجرا (عمليات) 2. موارد و كارهاي غير ضروري 3. منابع و مرجع ها

گام هاي اجرا كارهايي هستند كه مي تواند به طور مجزا به گام هاي كوچكتر كه عنوانشان با “فعل” شروع مي شود تقسيم شوند.

 

موارد و كارهاي غير ضروري، ايده هايي هستند كه در هنگام انجام تبادل نظر و طوفان فكري يا زمان اجريا پروژه به ذهن افراد خطور مي كند كه اغلب در آن موقع اجرايي نبوده ولي ممكن است در آينده قابل اجرا شوند. همه اين موارد غير ضروري بايد در يك جاي مشخصي جمع آوري شوند و در فواصل معين زماني بازبيني گردند.

 

عنصر يا بخش سوم هر پروژه “مراجع” آن پروژه هستند. منظور از مراجع: مقالات، نوشته ها، كتاب ها، ابزار و ساير مواردي است كه در اطراف خود گردآوري كرده ايد. اغلب درباره اهميت مراجع پروژه اغراق مي شود. به جاي اينكه ساعت هاي وقت براي سازماندهي نوشته ها و نكات مرتبط با پروژه بگذاريد، آن ها را به ترتيب زمان وقوع (اجرا) در يك فايل بزرگ دسته بندي كنيد. در زمانه تقويم هاي ديجيتالي، مي توان در كسري از ثانيه هر نوع جلسه و يا رخدادي را جستجو كرده و نوشته هاي مربوط به يك روز مشخص را بدست آورد.

 

گام 3 - سنجش جلسات بر مبنای گام هاي عملياتي

 

%db%8c

 

جلسات به خودي خود با توجه حجم زمان و وقفه هايي كه در روند كار ايجاد مي كنند، جزو موارد پر هزينه در هر پروژه هستند. بهتر است مقاومت بيشتري نشان داده شود در برابر جلسات بي هدف و يا كلي و جلساتي كه دليل خاصي براي تشكيل آن نيست و صرفا مثلا چون اول هفته يا ماه رسيده بايد بر گزار شود.

معمولا چنين جلساتي در اوايل صبح يعني زماني كه شما بيشترين بازده كاري را داريد برگزار مي شود و اغلب ازاينگونه جلسات گام عملياتي قابل توجهي بدست نمي آيد.

به خاطر بسپاريد: هر جلسه اي كه در پايان فاقد گام عملياتي مشخص است، مي بايست با يك ايميل يا تماس تلفني جايگزين مي شد.

 

 

گام 4 - کارهای ناامن را کاهش دهید

در زمانه تویتر، فیس بوک، گوگل آنالیتیکس، بانکداری الکترونیکی و … ما اغلب زمان زیادی را با وسواس برای مشاهده اطلاعات آنلاین و بی درنگ ( Real time)، صرف می کنیم. شاید علتش این است که دسترسی به چنین اطلاعاتی هرگز چنین آسان نبوده است. سر زدن مداوم و تکراری به این گونه اطلاعاتی، چه مربوط به بازدید کنندگان سایت تان باشد چه اطلاعات حساب بانکی تان، کمکی به اجرای ایده هایتان نمی کند بلکه تنها به شما یک حس اعتماد و امنیت خاطر می دهد. منظور از کار نا امن، کارهایی هستند که:

خروجی قابل تعریف و مشخصی ندارند

کمکی به پیشبرد عملیات اجرایی ایده هایمان نمی کنند

چون وقت زیادی از ما نمی گیرند پس روزی چند بار می توانیم تکرارشان کنیم بدون اینکه خیلی متوجه باشیم چه کار داریم می کنیم

اولین قدم برای کاهش کارهای ناامن، تقویت خود آگاهی است. طوری که بتوانیم کارهای ناامنی که در طول روز انجام می دهیم تشخیص دهیم.

قدم دوم، قراردادن دستورالعمل و آیین نامه هایی برای خود است که نظم بیافریند. مثلا می توانید خود را محدود کنید به اینکه روزی فقط 30 دقیقه به کارهای نا امن بپردازید.

قدم سوم، در صورت امکان، واگذاری این گونه کارها به یک همکاری که کارهای نا امن کمتری دارد است. کسی که بتواند داده ها و اطلاعات را به صورت دوره ای بررسی کند و گزارشات مربوطه را تهیه و ارائه نماید

 

 

گام 5 - یک ایده خلاقانه باید از دوران “رکود” خود، جان سالم بدر ببرد

 

%d8%b6

 

هر کسی به شکلی به ایده ها و افکار جدید می رسد. در واقع نمی توان یک راه مشخص را به عنوان بهترین راه خلاقیت و خلاق بودن انتخاب کرد. اما وقتی نوبت به اجرای ایده ها می رسد، ما همگی به یک مشکل مشترک بر می خوریم. بسیاری از ایده ها و پروژه هایمان در دوران “رکود پروژه” بی نتیجه رها می شوند. منظور از دوران رکود پروژه زمانی است که شور و اشتیاق اولیه اجرای پروژه (ایده)به تدریج کمرنگ می شود و نگرانی ها و گرفتاری های مربوط به مدیریت پروژه و انجام کارها در مهلت های تعیین شده، شروع می شود.

برای نجات از این نگرانی ها، معمولا ایده ی دیگری به ذهنمان می رسد و ایده قبلی را که روی آن کار می کردیم رها می کنیم. و این رویه به سادگی می تواند بارها و بارها بدون اینکه کار قابل توجهی انجام شده باشد تکرار شود.

در نمودار بالا قسمت مربوط به “حرکت ثابت و افقی پروژه” بازه زمانی رکود شور و اشتیاق در پروژه را نشان می دهد که در بالای آن نقطه “ایده جدید” با انرژی و علاقه بالاتری، قرار دارد.

 

اطلاعات مطلب

  • مالی و تجاری
  • 407 بازدید
  • blankblankblankblankblank (1 votes, average: 3,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی فریادی - سه‌شنبه, 03 ژانویه 17, 9:08 ق.ظ
  • تجاری

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب