ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

ده + 16 =

بستن
بستن

چگونه اوضاع ایران در جنگ جهانی دوم دچار تغییر شد؟

چگونه اوضاع ایران در جنگ جهانی دوم دچار تغییر شد؟

جنگ جهانی دوم با حملهٔ آلمان به لهستان در شهریور ۱۳۱۸ / سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد. آلمان سپس فرانسه را اشغال کرد و دو سال بعد به شوروی نیز هجوم آورد. اوضاع ایران را در جنگ جهانی دوم بررسی می کنیم. در مقاله ای مشابه تغییرات کشور بر اثر جنگ جهانی اول بررسی شده بود.

مطالب مرتبط


گام 1 - ورود آلمان به ایران

ورود آلمان به ایران

همزمان با آغاز سلطنت رضاشاه، انگلیسی ها تصمیم گرفتند با تقویت کشور آلمان که همچنان گرفتار مصائب جنگ جهانی اوّل بود، کمی از مشکلات اقتصادی کشور یاد شده بکاهند و با این همکاری، مانع از افتادن آلمانی ها به دام کمونیسم شوند. از نظر انگلیسی ها، در آن شرایط، بهترین راه مساعدت به آلمان این بود که سیاستمداران انگلیسی به رؤسای کشورهای تحت سلطهٔ خویش دستور دهند تا امکان فعالیت های تجاری و صنعتی آلمان را در این کشورها فراهم سازند؛ به همین دلیل، رضاشاه درهای کشور ایران را به روی سرمایه های آلمانی گشود.

ویکی

گام 2 - شروع جنگ جهانی دوم

شروع جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم با حملهٔ آلمان به لهستان در شهریور 1318 / سپتامبر 1939 آغاز شد. آلمان سپس فرانسه را اشغال کرد و دو سال بعد به شوروی نیز هجوم آورد. در ابتدا، پیشروی نیروهای آلمانی به سوی شوروی با خون سردی انگلستان و ایالات متحده و شاید شادی پنهان آنان همراه بود، اما با فاش شدن سیاست خاورمیانه ای هیتلر که هدف آن، توسعهٔ نفوذ آلمان در این منطقه و تصرف چاه های نفت و ضربه زدن به دولت های رقیب بود، یک باره وحشت سراپای سیاستمداران انگلستان را فراگرفت؛ بنابراین، کشورهایی که خود را دشمن شوروی می دانستند، تصمیم گرفتند استالین را یاری کنند. استالین، رهبر کشور شوروی نیز دست دوستی کشورهای سرمایه داری را فشرد. در آغاز جنگ، دولت ایران بی طرفی خود را اعلام کرد و اظهار داشت که به قوای بیگانه اجازهٔ عبور از خاک ایران را نخواهد داد. اتخاذ این سیاست در عمل به نفع آلمان بود؛ زیرا کشور ایران تنها راه تقویت جبههٔ شوروی به حساب می آمد. در این میان، متفقین که تصمیم خود را برای ورود به کشور ما گرفته بودند، در تیرماه 1320 از دولت ایران خواستند که آلمانی های مقیم ایران را اخراج کرده و در عوض، از کارشناسان متفقین استفاده کند. اما رضاشاه با تأکید بر بی طرفی، از این امر سر باز زد.

گام 3 - پیشروی به خاک ایران

پیشروی به خاک ایران

پیشروی آلمانی ها در شوروی به حدی رسید که اگر ادامه می یافت، نیروهای آلمانی به چاه های نفت  یعنی رگ های حیاتی انگلستان  دست می یافتند؛ بنابراین، در روز ٣ شهریور 1320 ، سفیران دو کشور انگلستان و شوروی به طور جداگانه یادداشت هایی را به دولتِ ایران تسلیم و اعلام کردند که چون ایران در مقابل متفقین سیاست مبهمی درپیش گرفته است، ارتش های آنان ناگزیر وارد ایران خواهند شد.

گام 4 - ارتش رضاشاه و نیروهای متفقین

ارتش رضاشاه و نیروهای متفقین

با ورود نیروهای متفقین به ایران، ارتش رضا شاه متلاشی شد. فرماندهان، سربازخانه ها را ترک کردند و سربازان نیز به غارت وسایل سربازخانه ها پرداختند. در نواحی کرمانشاه و بعضی بنادر شمالی و جنوب، بخشی از نیروهای ایرانی در مقابل قوای انگلستان مقاومت کردند اما سرانجام، در ٥ شهریور 1320 ، فرمان ترک مقاومت به کلیهٔ نیروهای نظامی ابلاغ شد. نیروهای شوروی از شمال و انگلیسی ها از جنوب به پیشروی پرداختند و به هم پیوستند. کابینهٔ علی منصور، نخست وزیر، سقوط کرد و ذکاء الملک فروغی به نخست وزیری رسید. در روز 25 شهریور 1320 ، نیروهای انگلستان و شوروی به سوی تهران حرکت کردند؛ آنها رضاشاه را مجبور به استعفا کردند و چون در آن شرایط، برای اعمال سیاست های خود کسی را مناسب تر از فرزند او نمی دیدند، وی را به پادشاهی رساندند.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 427 بازدید
  • blankblankblankblankblank (4 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - دوشنبه, 05 ژوئن 17, 6:27 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب