ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه اوضاع ایران در جنگ جهانی اول دچار تغییر شد؟

چگونه اوضاع ایران در جنگ جهانی اول دچار تغییر شد؟

در آستانهٔ جنگ جهانی اول، ایران اوضاعی آشفته و بحرانی داشت. وضعیت ناپایدار سیاسی، نابسامانی های اقتصادی و دخالت های گسترده قدرت های خارجی و اشغال بخش هایی از شمال و جنوب کشور توسط نیروهای روسی و انگلیسی، حکومت قاجار را ضعیف و متزلزل کرده بود.

مطالب مرتبط


گام 1 - اشغال ایران

اشغال ایران

اگرچه پس از شروع جنگ جهانی اوّل دولت ایران اعلان بی طرفی کرد، لیکن دولت های درگیر در جنگ کمترین اعتنایی به آن نکردند. روسیه و انگلستان که از تنفر شدید ایرانیان نسبت به خود آگاه بودند و از فعالیت مأموران و جاسوسان آلمان در ایران واهمه داشتند، به سرعت بر شمار نیروهایشان در کشور ما افزودند. سپاهیان روسیه بخش هایی از شمال و نیروهای انگلیسی قسمت هایی از جنوب ایران از جمله مناطق نفت خیز را به اشغال خود درآوردند. این دو دولت طی قراردادی سرّی )قرارداد ١٩١٥ ( ایران را به دو قسمت میان خود تقسیم کردند. همزمان ارتش عثمانی نیز مناطقی از غرب ایران را تسخیر کرد. به دنبال پیشروی نیروهای روسیه تا دروازه های پایتخت، جمعی از مشروطه خواهان، شامل تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی، وزیران و شخصیت های مذهبی، ابتدا به قم، سپس به اصفهان و سرانجام به کرمانشاه مهاجرت کردند. مهاجران در آن شهر، تحت حمایت متحدین )آلمان و عثمانی(، دولت موقت ملی را تشکیل دادند. با هجوم نیروهای متفقین به کرمانشاه و شکست سپاه عثمانی، دولت موقت ملی سقوط کرد و اعضای آن پراکنده شدند.

گام 2 - ایستادگی در برابر اشغالگران

ایستادگی در برابر اشغالگران

به رغم آن که حکومت قاجار فاقد توان و ارادهٔ لازم برای مقابله با نیروهای متجاوز و اشغالگر بود، اما در برخی مناطق، به ویژه نواحی فارس و بوشهر، نیروهای مردمی تحت تأثیر فتوای مراجع و هدایت و حمایت روحانیونی نظیر آیت الله شیخ جعفر محلاتی و آیت الله سیدعبدالحسین لاری، با هدف دفاع از استقلال وطن در برابر قوای اشغالگر انگلیسی ایستادند. دلیران تنگستان و دشتستان به فرماندهی رئیسعلی دلواری تا آخرین قطرهٔ خون با نیروهای متجاوز جنگیدند و ضربات سختی بر آنها وارد کردند. مردم کازرون نیز به رهبری ناصر دیوان کازرونی با شجاعت و شهامت تمام رویاروی نیروهای انگلیسی شدند. عشایر عرب خوزستان نیز در «نبرد جهاد » تلفات سنگینی بر ارتش اشغالگر وارد آوردند

گام 3 - آثار جنگ

آثار جنگ

جنگ جهانی اول برای مردم ایران بسیار فاجعه آمیز بود. کشوری که دولت و مردمش، هیچ نقش و دخالتی در شروع و ادامهٔ جنگ نداشتند، تلفات جانی و خسارت های مالی هنگفتی را متحمل شد. افزون بر آن عده از ایرانیان که بر اثر درگیری های نظامی جان باختند، شمار بسیار زیادی از مردم ایران بر اثر قحطی، گرسنگی و بیماری های ناشی از جنگ و اشغال به طرز دلخراشی جان دادند. این در حالی بود که منابع اقتصادی و مواد غذایی کشورشان توسط اشغالگران مصادره شده بود.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 553 بازدید
  • blankblankblankblankblank (3 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - جمعه, 02 ژوئن 17, 12:53 ب.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب