ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

4 × 1 =

بستن
بستن

چگونه انواع فعالیت سیستم تعلیق خودرو را بشناسیم؟

چگونه انواع فعالیت سیستم تعلیق خودرو را بشناسیم؟

ماشین از چند بخش مهم و اصلی تشکیل می شود. یکی از این بخش ها پلت فوم است که شامل پیشرانه، سیستم تعلیق ، شاسی و سیستم انتقال قدرت می شود.

سیستم تعلیق ماشین از نظر نوع فعالیت به چهاردسته تقسیم می شود: فعال، غیرفعال، نیمه فعال و تنظیم شونده.

مطالب مرتبط


گام 1 - سیستم تعلیق فعال

سیستم تعلیق فعال

در این سیستم به طور مداوم تمامی نیروهای اضافی وارد شده به ماشین بررسی می شود و سیستم براساس آن ها ماشین را در یک راستا نگه می دارد. این سیستم در ماشین های بسیار پیشرفته مرسدس بنز اس کلاس  w222 وجود دارد که موجب می شود این ماشین در هرشرایط جاده ای و با هر مسیری ماشین را در مسیر ثابت و بدون حرکت نگه دارد.

گام 2 - سیستم تعلیق غیرفعال

سیستم تعلیق غیرفعال

 این سیستم از تعدادی میله صلب و اتصالاتی کنار فنر برای دفع ضربات و تعدادی کمک فنر برای راحت کردن تکان ها تشکیل می شود. این سیستم در اکثر ماشین های امروزی قرار دارد و بخاطر وضعیت ثابت و جدا کارکردن آن از وزن و شرایط ماشین در جاده به آن غیرفعال می گویند. این سیستم ساده بوده و هزینه تعمییر و نگهداری کمتری دارد.

گام 3 - سیستم تعلیق نیمه فعال

سیستم تعلیق نیمه فعال

 این نوع از سیستم ها مشابه با سیستم های خودتنظیم هستند با این تفاوت که راننده با توجه به خواسته های خود می تواند سفتی و نرمی کمک فنرها را تنظیم کند. در این سیستم ها از کمک فنرهای هیدروپنوماتیک استفاده شده که نحوی کار آن ها توسط یک پردازشگر مرکزی کنترل می شود و راننده با توجه به رانندگی اسپورتی و یا رانندگی راحت آن را تنظیم می کند و علاوه بر کمک فنرها تغییراتی هم بر روی فرمان ایجاد می شود تا ماشین بیشتر به نوعورانندگی انتخاب شده نزدیک شود.

گام 4 - سیستم تعلیق خود تنظیم شونده

سیستم تعلیق خود تنظیم شونده

این سیستم با سنسورهایی که داردبراساس فشاری که به هرکدام از آن ها وارد می شود ارتفاع ماشین را در حالت پایدار نگه می دارند. البته راننده هم خود می تواند ارتفاع ماشین را تنظیم کند. سیستم های ابتدایی که پنوماتیک نام دارند مشکلاتی داشتند که باعث شد بجای آن ها از سیستم های ترکیبی از هیدرولیک و پنوماتیک که هیدرو پنوماتیک نام گرفت استفاده کنند که این سیستم ها قوی تراز سیستم های پنوماتیک ضربات را دریافت می کنند و قابلیت کنترل بیشتری دارند که ماشین سواری را لذت بخش تر و ماشین را خوش دست تر می کنند.

اطلاعات مطلب

  • خودرو
  • 826 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : امیر فتحی - شنبه, 28 اکتبر 17, 10:57 ق.ظ
  • ویکی چجور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب