ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

پانزده − 2 =

بستن
بستن

چگونه انواع ساقه های زیرزمینی را بشناسیم؟

چگونه انواع ساقه های زیرزمینی را بشناسیم؟

نوع ساقه هوایی در اجرای عملیات کشاورزی مانند هرس، پیوند، خا ک دهی پای بوته، مقدار و زمان مصرف کودها بسیار تاثیرگذار است. این اندام ها با آنکه در زیرزمین هستند ولی بدلیل وجود جوانه روی آنها، ساقه نامیده میشوند و علاوه بر نقش آن ها در تکثیر به عنوان محل ذخیره مواد غذایی نیز محسوب می شوند. در این مقاله قصد داریم انواع ساقه های زیرزمینی را برای شما شرح دهیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - ريزوم

ريزوم

ساقه اي است كه زيرزمين يا نزديك سطح زمين به طور افقي مي رويد و داراي تعدادي گره، برگ هاي كوچك فلسي شكل و جوانه است، جوانه روي گره هاي اين نوع از ساقه هاي زيرزميني ميتوانند ريشه و شاخه توليد كنند، كنترل علفهاي هرزي مانند قياق و ني كه داراي ريزوم هستند يكي از مشكلات عمده كشاورزي محسوب مي شوند.

گام 2 - غده

غده

ساقه تغيير شكل يافته ي كوتاه و ضخيمي است كه بر روي آن گره هايي قرار دارد و به دليل وجود جوانه )چشمك( بر روي غده قابل تشخيص هستند.

گام 3 - پياز حقيقي

پياز حقيقي

پيازها ساقه هاي تغيير شكل يافته اي هستند كه از يك محور مركزي كوتاه و ضخيم تشكيل شده اند و اطراف آن به وسيله فلس هايي كه برگ هاي گوشتي گياه است پوشانده شده، در قسمت تحتاني پيازها ريشه و در قسمت فوقاني از وسط برگ هاي گوشتي، برگ هاي معمولي گياه به وجود مي آيد.

گام 4 - پياز توپر

پياز توپر

ساقه تغيير شكل يافته اي ست كه قسمت داخلي آن پر است و يك يا چند جوانه بر روي قسمت انتهايي دارد. گلايول و زعفران داراي پياز توپر هستند. معمولاً در قسمت تحتاني پياز توپر تعدادي پيازچه توپر ، توليد م يشود كه پس از رشد به وسيله آن ها گياه را تكثير مي كنند براي رشد و نمو ساقه هاي زير زميني خاك هاي سبك، پوك و داراى تهويه مناسب لازم است

اطلاعات مطلب

  • کشاورزی
  • 7,182 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : هادی خانزاده - چهارشنبه, 14 فوریه 18, 9:59 ق.ظ
  • مبانی زراعت عمومی

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب