ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

چهارده + چهار =

بستن
بستن

چگونه انقلاب مشروطه به پیروزی رسید؟

چگونه انقلاب مشروطه به پیروزی رسید؟

مشروطیت از نظر لغوی به معنای شرط دار شدن یا شرط گذاشتن برای چیزی است. براین اساس، حکومت مشروطه به نوعی از حکومت سلطنتی گفته می شود که در آن، برای حکومت کردن شرایطی پیش بینی شده باشد. در حکومت مشروطه، حاکم یا پادشاه نمی تواند هرکاری را که می خواهد به میل خود انجام دهد. در چنین حکومتی، تصمیم گیری دربارهٔ امور کشور بر مبنای شرایطی که در قانون اساسی پیش بینی شده است، انجام می شود. در نظام مشروطه، مجلسی مرکب از نمایندگان منتخب مردم تشکیل می شود و به کار قانون گذاری می پردازد. نخست وزیر و وزیران )هیئت وزیران( که با رأی نمایندگان مجلس انتخاب می شوند، ادارهٔ امور کشور را در دست می گیرند. در واقع، حکومت مشروطه نقطهٔ مقابل حکومت استبدادی یا فردی است که در آن، پادشاه همه کاره است و خود را مالک جان و مال مردم می داند.

مطالب مرتبط


گام 1 - مهاجرت صغرا

مهاجرت صغرا

اعتراضات مردم نسبت به اوضاع نابسامان کشور با رهبری علما که در رأس آنها آیت اللهّ طباطبایی و آیت اللّه بهبهانی قرار داشتند، روز به روز گسترش می یافت. عین الدوله که خود از شاهزادگان قاجار بود و هرگونه عقب نشینی در برابر مردم را به زیان حکومت می دانست، کوشید مخالفان را سرکوب کند. از جمله اقداماتی که به اشارهٔ او انجام گرفت، این بود که حاکم تهران تعدادی از تاجران قند را به این بهانه که قند را احتکار کرده و موجب کمبود و افزایش قیمت آن شده اند، دستگیر کرد و مورد آزار قرار داد. عین الدوله با چنین کارهایی می خواست مردم را بترساند و مانع از تداوم و تشدید مخالفت آنان با حکومت شود. در اعتراض به این اقدام حکومت، بازار تهران تعطیل شد و مردم برای شنیدن سخنرانی یکی از روحانیون به نام سیدجمال واعظ در یکی از مساجد شهر گرد آمدند. اندکی بعد با تصمیم آیت الله طباطبایی، جمعی از روحانیون در اعتراض به اقدامات حکومت، برای تحصن در مرقد حضرت عبدالعظیم، به شهر ری هجرت کردند.

گام 2 - نتیجه مهاجرت صغرا

نتیجه مهاجرت صغرا

عین الدوله کوشید تا با تهدید و وعده، مهاجران را به شهر بازگرداند اما نتیجه ای نگرفت؛ سرانجام، مهاجران اعلام کردند که اگر شاه قاجار تقاضایشان را بپذیرد، بازخواهند گشت. مهم ترین تقاضاهای آنها عبارت بودند از:

  •  ایجاد عدالت خانه در همهٔ شهرها برای رسیدگی به شکایت های مردم و برقراری عدالت
  •  اجرای قوانین اسلامی به طور دقیق و به دور از ملاحظات شخصی
  •  عزل علاء الدوله از حکومت تهران

عین الدوله که می کوشید از گسترش حرکت مردم جلوگیری کند، اعلام کرد که دولت با خواسته های مهاجران موافق است؛ بدین ترتیب، مهاجران به شهر بازگشتند

گام 3 - مهاجرت کبرا

مهاجرت کبرا

بعد از مهاجرت صغرا، آیت اللّه طباطبایی چند بار به مظفرالدین شاه نامه نوشت و رفتار مستبدانهٔ عین الدوله و خواسته های مردم را به او یادآوری کرد اما این نامه ها یا به دست شاه نرسید و یا او به آنها توجهی نکرد. چندی بعد، هنگامی که مأموران دولتی یکی از روحانیون را دستگیر کردند، مردم با آنها درگیر شدند. در جریان این درگیری، چند نفر مجروح شدند و طلبه ای به نام سیدعبدالحمید نیز به شهادت رسید. این حادثه خشم مردم را نسبت به حکومت برانگیخت. رهبران انقلاب تصمیم گرفتند این بار در اعتراض به اقدامات دولت، به نجف و کربلا مهاجرت کنند اما بعد از ترک تهران، در قم اقامت کردند. این مهاجرت که با حضور آیت الله طباطبایی، آیت الله شیخ فضل الله نوری و آیت الله بهبهانی حمایت می شد، هم از نظر گستردگی و هم از نظر مسافت، مهم تر از مهاجرت قبل بود و به همین علت، به «مهاجرت کبرا » معروف شد

گام 4 - پیروزی نهضت

پیروزی نهضت

با رفتن عده ای از مردم و علمای تهران به قم، ترس و بلاتکلیفی شهر را فراگرفت. شایعه شد که مأموران دولت قصد دارند به اجتماع مردم و نیز به علمای مهاجر، حمله کنند. این شایعات که توسط عوامل مرتبط با سفارت انگلیس، پخش می شد، موجب شد که عاقبت هزاران نفر برای حفظ جان خود در باغ سفارت انگلستان جمع شوند. آنها از طریق تلگراف و نامه با مهاجران و حتی علمای بزرگ مذهبی در نجف ارتباط برقرار کردند. مهم ترین خواسته های انقلابیون، برکناری عین الدوله صدراعظم مستبد، فراهم کردن زمینه برای بازگشت مهاجران به تهران، ایجاد عدالت خانه و تشکیل «دارالشورا »بود. سرانجام، مظفر الدین شاه تسلیم خواسته های مردم شد. او در اولین قدم، صدراعظم مستبد )عین الدوله( را از کار برکنار کرد، سپس در 14 مرداد 1285 فرمانی صادر کرد که به فرمان مشروطیت مشهور است. پس از صدور این فرمان، ایران در شمار کشورهای مشروطه درآمد وکمی بعد، مجلس شورای ملی تشکیل و قانون اساسی تدوین شد.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 544 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 01 مارس 18, 8:15 ق.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب