ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

3 × 2 =

بستن
بستن

چگونه انقلاب صنعتی جهان را دگرگون ساخت؟

چگونه انقلاب صنعتی جهان را دگرگون ساخت؟

تا اواخر قرن هیجدهم، عامل اصلی تولید، نیروی دست یا بازوی انسان بود اما در اواخر این قرن، با بروز انقلاب صنعتی، ابتدا نیروی محرکهٔ آب و سپس نیروی بخار در خدمت تولید قرار گرفت. انقلاب صنعتی، که عبارت بود از استفاده از نیروی ماشین به جای نیروی انسان، ابتدا از انگلستان شروع شد و به تدریج در دیگر کشورهای اروپایی گسترش یافت. با اختراع ماشین بخار، سرعت تولید بالا رفت، هزینهٔ تولید کاهش یافت و بر سطح رفاه عمومی در کشورهای صنعتی افزوده شد.

مطالب مرتبط


گام 1 - پیامد انقلاب صنعتی

پیامد انقلاب صنعتی

با صنعتی شدن کشورهای اروپایی به عواملی چون منابع طبیعی کافی، نیروی انسانی ارزان، سرمایۀ مادّی فراوان، نیروی متخصص، حمایت دولت و بازار فروش نیاز پیدا شد و از آنجا که در این کشورها تمام آن عوامل در اختیار نبود، دولت های اروپایی به یک رشته اقدامات توسعه طلبانه و استثمارگرانه دست زدند؛ به همین دلیل، انقلاب صنعتی خود موجب ظهور و توسعهٔ دو پدیده اقتصادی  اجتماعی دیگر شد که عبارت اند از:

  • توسعۀ استعمار و غارت ملل آسیایی و آفریقایی
  • افزایش استثمار و بهره کشی از کارگران

گام 2 - صنعتی شدن شهرها

صنعتی شدن شهرها

در نتیجهٔ انقلاب صنعتی، کارخانه های متعددی پدید آمد که سرانجام به شکل گیری شهرهای صنعتی زیادی انجامید. اکثر ساکنان این شهرها را کارگران تشکیل می دادند. این شهرها معمولاً بدون نقشه و نامنظم ساخته می شدند. آلودگی هوا و انباشته شدن زباله های صنعتی از جملهٔ ویژگی های این شهرها بود. انقلاب صنعتی موجب شد که صنایع دستی و کارگاه های کوچک به تدریج از بین بروند و استادکاران آنها به کارگران مزد بگیر کارخانه ها تبدیل شوند. کارگران مزد کمی می گرفتند و ناچار بودند زن و فرزندان خود را هم در کارخانه ها مشغول کار کنند.

گام 3 - بیکاری

بیکاری

روز به روز با اختراعات جدید، ماشین های تازه جای کارگران را در کارخانه ها می گرفتند. کارگرانی که بیکار می شدند، ماشین ها را عامل بیکاری و فقر خود می دانستند؛ اما به تدریج متوجه شدند نظام جدید اقتصادی و صنعتی که در آن افزایش تولید و سود بیشتر اهمیت داشت، مسئول فقر و بیکاری آنها است.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 727 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : علی محمودزاده - یکشنبه, 11 ژوئن 17, 8:20 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب