ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

سه × 4 =

بستن
بستن

چگونه انقلاب روسیه ایران را متحمل تغییراتی نمود؟

چگونه انقلاب روسیه ایران را متحمل تغییراتی نمود؟

انقلاب اکتبر روسیه در اواخر جنگ جهانی اول روی داد و بر اوضاع کشور ما بسیار تأثیر گذاشت. تغییر رژیم در روسیه، باعث بازگشت سپاهیان روس به کشورشان شد. دولت استعمارگر انگلیس با استفاده از این وضع، بلافاصله حضور نظامی خود را در مناطق شمالی ایران گسترش داد و بدین ترتیب، سراسر کشورمان را اشغال کرد. انگلیسی ها در صدد بودند تا در غیاب رقیب خود و با وجود تسلط بی چون و چرای نظامی که به دست آورده بودند، با انعقاد قراردادهایی، منافع سیاسی  اقتصادی خود را تأمین کنند

مطالب مرتبط


گام 1 - قرارداد ١٩١٩

قرارداد ١٩١٩

 با نخست وزیر شدن وثوق الدوله تا حد زیادی زمینهٔ مساعد برای اهداف انگلستان در ایران فراهم شد. در دورهٔ نخست وزیری او «قرارداد 1919 » شمیان ایران و انگلیس امضا شد که بر اساس آن، امتیاز ایجاد راه آهن و راه های شوسه در سراسر کشور به انگلیسی ها واگذار می شد و ایران با گرفتن وام از انگلستان، ادارهٔ امور مربوط به دارایی و ارتش خود را به مأموران و کارشناسان و فرماندهان انگلیسی می سپرد. چنان که پیداست، در صورت اجرای این قرارداد، ایران به طور رسمی تحت نفوذ و سلطهٔ کامل انگلستان قرار می گرفت.

گام 2 - آغاز ناآرامی ها

آغاز ناآرامی ها

پس از انتشار متن قرارداد، مردم و برخی از دولتمردان مخالفت خود را با آن ابراز کردند. در رأس مخالفان این قرارداد، آیت اللّه مدرس قرار داشت و خانهٔ او، از جمله مراکز تجمع مخالفان بود. اعلامیه ها و شب نامه هایی در مخالفت با قرارداد در سراسر ایران منتشر شد. دولت، زیر فشار انگلیسی ها به سرکوب مخالفان و تبعید و زندانی کردن آنها پرداخت. شیخ محمد خیابانی در مخالفت با قرارداد یاد شده، در تبریز قیام کرد. گسترش موج مخالفت ها وثوق الدوله را به قبول شکست وادار کرد. شکست قرارداد 1919 ، درواقع شکست سیاست های انگلیس در ایران بود. در پی این شکست، دولت انگلیس که چنین وضعی را ناشی از ضعف حکومت قاجار و از هم پاشیدگی اوضاع ایران می دانست، درصدد برآمد که زمینه را برای تشکیل حکومت جدید از طریق کودتا فراهم کند.

گام 3 - کودتای سیاه

کودتای سیاه

 دولت انگلستان برای دست یابی به اهداف خود، در صدد تغییر حکومت ایران برآمد؛ به این منظور، برنامهٔ کودتا طرح ریزی و اجرای آن به سفارت انگلیس و نیروهای انگلیسی مستقر در ایران واگذار شد. آیرون ساید ، فرماندهٔ نظامی نیروهای انگلیسی در ایران، به جست و جو در میان نیروهای قزاق پرداخت و به کمک سیدضیاءالدین طباطبایی که از سیاستمداران وابسته به انگلستان بود، یکی از فرماندهان نظامی به نام رضاخان را برای این منظور، مناسب تشخیص داد. آیرون ساید در قزوین با رضاخان ملاقات کرد و با توجه به اطلاعاتی که سید ضیاءالدین دربارهٔ او جمع آوری کرده بود، توانست وی را با اهداف خود هماهنگ کند. آیرون ساید بعد از آماده کردن رضاخان برای انجام کودتا، به تهران آمد و به احمد شاه چنین القا کرد که حرکت نظامی رضاخان به سوی تهران، برای حفظ کشور و سلطنت ضروری است. با آماده شدن شرایط، قوای قزاق در بامداد روز سوم اسفند 1299 وارد تهران شدند و بی آنکه با مقاومت جدی روبه رو شوند، نقاط حساس پایتخت را تسخیر کردند. در پی این حادثه، شاه تحت فشار انگلیسی ها به ناچار سیدضیاء الدین طباطبایی را به نخست وزیری منصوب کرد. رضاخان نیز که مهرهٔ نظامی کودتا بود، به عنوان فرماندهٔ ارتش، لقب «سردار سپه » گرفت.به فاصلهٔ کوتاهی، سید ضیاء استعفا کرد و به اروپا رفت؛ اما رضاخان  در مقام وزیر جنگ روزبه روز بر قدرت و نفوذ خود افزود.

 

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 422 بازدید
  • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : مهدی هاتفی نیا - پنج‌شنبه, 01 مارس 18, 4:40 ب.ظ
  • تاریخ ایران

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب