ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه امپراطوری عثمانی تضعیف شد؟

چگونه امپراطوری عثمانی تضعیف شد؟

مهم ترین دولت های مسلمان در قرون جدید، دولت های صفویه در ایران، عثمانی در غرب آسیا و اروپای شرقی و گورکانیان یا مغولان کبیر در هند بودند. در این مقاله به بررسی حکومت عثمانی و چگونگی  زوال آن می پردازیم. مشکلات عثمانیان به دو گروه مشکلات داخلی و مشکلات خارجی تقسیم می شوند که به بررسی آن ها می پردازیم.

مطالب مرتبط


گام 1 - مشکلات داخلی امپراتوری عثمانی

مشکلات داخلی امپراتوری عثمانی

امپراتوری عثمانی پس از فتوحات عظیم در قرن های ١٥ و ١٦ م. به نهایت گستردگی قلمرو و قدرت سیاسی رسید و بر سرزمین های وسیعی در آسیا، آفریقا و اروپا تسلط یافت اما از قرن هجدهم روند ضعیف این امپراتوری آغاز شد و به تدریج عوامل متعدد داخلی و خارجی آن را تشدید کرد. دسته ای از عوامل تضعیف امپراتوری عثمانی، مربوط به مسائل و مشکلات داخلی بود که از جملهٔ آنها می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 1.  ضعف ساختار سیاسی، اداری و نظامی امپراتوری و غفلت از امور علمی و فرهنگی
 2.  توقف فتوحات نظامی و بی کاری نظامیان؛ از آن پس نظامیان که اغلب صاحب زمین های کشاورزی بودند، ستم خود را بر روستاییان افزایش دادند و با دخالت در امور سیاسی، کشور را با مشکلات مختلف مواجه کردند.
 3.  به قدرت رسیدن سلاطین ضعیف؛ بعد از سلاطین مقتدری نظیر سلطان سلیمان، کسانی در عثمانی به حکومت رسیدند که از نظر مدیریت سیاسی توان ادارهٔ قلمرو گستردهٔ امپراتوری را نداشتند. برخی از این سلاطین بیشتر به آسایش و خوش گذرانی خود اهمیت می دادند.
 4.  مخالفت اشراف و درباریان با انجام اصلاحات سیاسی و اجتماعی؛ علت مخالفت آنان با اصلاحات این بود که انجام اصلاحات منافع و موقعیت آنها را به خطر می انداخت.

گام 2 - مشکلات خارجی امپراتوری عثمانی

مشکلات خارجی امپراتوری عثمانی

علاوه بر مسائل و مشکلات داخلی، امپراتوری عثمانی با دشمنان خارجی و رقیبان سرسخت در عرصهٔ سیاسی و نظامی مواجه شد. دشمنی و رقابت آنها با عثمانی به شکل جنگ های متعدد و دخالت در امور داخلی آن امپراتوری خود را نشان داد. مهم ترین مسائل و مشکلات خارجی را که در تضعیف امپراتوری عثمانی نقش داشت، می توان در عوامل زیر خلاصه کرد:

 1.  جنگ های طولانی با ایران؛ امپراتوری عثمانی از ابتدای تأسیس حکومت صفوی با ایران درگیر جنگ شد. این جنگ ها در دورهٔ حکومت صفوی چند بار تکرار شد و در دورهٔ حکومت های افشاریه، زندیه و قاجاریه هم ادامه یافت. هر چند در دوره هایی دو کشور مسلمان در صلح و آرامش به سر می بردند، اما همواره جوّی از بی اعتمادی و خصومت بر مناسبات آنها حاکم بود. این جنگ ها در فرسوده کردن توان نظامی و مالی امپراتوری عثمانی نقش زیادی داشت.
 2.  جنگ های متعدد و طولانی با روسیه، اتریش و دیگر ممالک اروپایی
 3.  دخالت کشورهای اروپایی در امور داخلی امپراتوری عثمانی به بهانهٔ حمایت از اقلیت های قومی و مذهبی؛ در شبه جزیرهٔ بالکان و دیگر مناطق قلمرو عثمانی، اقلیت های قومی مانند صرب ها و اسلاوها و اقلیت های مذهبی )مسیحیان( زندگی می کردند، که از حاکمیت دولت عثمانی ناراضی بودند و علیه آن شورش می کردند. کشورهای اروپایی به بهانهٔ حمایت از این اقلیت ها در امور داخلی عثمانی دخالت می کردند. این دخالت ها به مسئلهٔ شرق معروف شده بود.

مجموعهٔ این عوامل داخلی و خارجی موجب شد که امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم به کشوری ضعیف تبدیل شود و کشورهای اروپایی به آن لقب «مرد بیمار اروپا » بدهند. در این دوره، بخش هایی از مناطق تحت حاکمیت عثمانی شامل یونان، صربستان، آلبانی، بلغارستان و رومانی از آن جدا شدند.

گام 3 - تلاش برای بقای امپراتوری عثمانی

تلاش برای بقای امپراتوری عثمانی

دولت مردان عثمانی برای حلّ مشکلات داخلی و احیای قدرت و شکوه گذشتهٔ امپراتوری اصلاحاتی انجام دادند که از آن جمله می توان به افزایش حقوق اجتماعی اقلیت های قومی و مذهبی، توسعهٔ عدالت اجتماعی و گسترش آزادی های فردی وجمعی اشاره کرد. این دوره از تاریخ عثمانی را که از حدود سال 1830 م./ 1246 ق. آغاز شد و تا اواخر قرن نوزدهم ادامه داشت، عصر تنظیمات می نامند.

در دوره تنظیمات، دوگرایش متضاد در عثمانی به وجود آمد؛ یکی ، گرایش به «اتحاد اسلام » بود که وحدت و یکپارچگی پیروان مذاهب اسلامی و پرهیز از اختلافات قومی و فرقه ای را رمز پیشرفت مسلمانان برای بهبود زندگی اجتماعی آنان می دانست و خواهان احیای عظمت گذشتهٔ مسلمانان بود و شعار «بازگشت به اسلام نخستین » را مطرح می کرد. رهبر برجستهٔ این جریان فکری، سیدجمال الدّین اسدآبادی بود.

دوم، گرایش به اتحاد ترکان بود که به «پان تُرکیسم » معروف شد. این جریان خواستار تجدید حیات عثمانی با اتکا به نژاد ترک بود. تحت تأثیر این جریان، گروهی از نظامیان و روشنفکران ترک، نهضتی به نام ترکان جوان به وجود آوردند. این جریان موفق شد پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی در طی جنگ جهانی اول، رهبری کشورترکیه را به دست گیرد.

اجرای اصلاحات و تداوم آن در امپراتوری عثمانی با موانع و مشکلات چندی روبه رو شد که مهم ترین دلایل آن، عقب ماندگی علمی و فنی، حاکمیّت نظام استبدادی و تقلیدی بودن اصلاحات بود. علاوه بر اینها، مخالفت اشراف نظامی ١ با اصلاحات نیز روند اصلاحات را بسیار کُند می کرد.

اطلاعات مطلب

 • تاریخ و تمدن
 • 671 بازدید
 • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - دوشنبه, 19 ژوئن 17, 6:01 ق.ظ
 • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب