ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه امنیت پول الکترونیک تامین می شود؟(۱)

چگونه امنیت پول الکترونیک تامین می شود؟(۱)

امروزه پرداخت به صورت آنلاین یکی از مهمترین ارکان تجارت های مبتنی بر وب یا به عبارت دیگر e-commerce را تشکیل می دهد ازجمله بحث های مطرح در این راه بحث ایمن سازی عملیات پرداخته است. در زیر روش های ایمن سازی پول الکترونیکی معرفی شده اند که به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم. روش های ایمن سازی پول الکترونیک به شرح زیر می باشد

مطالب مرتبط


گام 1 - عملیات پرداخت غیر قابل ردیابی

عملیات پرداخت غیر قابل ردیابی

معمولا در دنیای واقعی پس از دریافت پول از بانک یا هر ارگان دیگری  شماره سریال های اسکناس  دریافتی را یادداشت نمی کنیم. اما در دنیای  دیجیتال  وضع به گونه ای دیگری است.  هر پول الکتروتیکی دارای یک شماره سریال منحصر به  فرد است  و در هر عملیات پرداخت  نا گزیر  به ثبت انها در فرمهای ویزه خواهیم بود . اما اشکال عمده این سیستم بدین صورت است  که افراد سود جو قادر خواهند بود ، علاوه بر رویت  و دزدیدن شماره های سریال واقعی پول های  الکترونیکی هویت شما را نیز شناسایی کرده ودر اهداف سود جویانه خود بکار گیرند . برای جلوگیری از این امر راه حل های متعددی  طراحی و ایجاد شده است. 

گام 2 - امضای مخفی

امضای مخفی

این مکانیزم برای اولین بار توسط دکتر چام ایجاد شد. مبنای این سیستم بر مخفی و مبهم کردن هویت پرداخت کننده و نیز کد گزاری شماره سریال های واقعی است .مراحل کار به این صورت است که ابتدا شماره های سریال  به کد تبدیل  می شوند و سپس امضای پرداخت  کننده  مخفی می شود  و در نهایت  فروشگاه  شماره ها را ازحالت  کد خارج کرده و پس از اطمینان از صحت پرداخت ، خدمات درخواستی را ارایه می دهد. اشکال عمده این سیستم لزوم ارتباط همزمان مشتری با بانک ناشر است.

گام 3 - اعتبارات تبادلی

اعتبارات تبادلی

در این روش عنصر سومی به نام سرور مالی به سیستم افزوده می شود که وظیفه ی آن معاوضه ی اعتبارات مجازی با اعتبارات اصلی است و به پرداخت کننده امکان می دهد از اعتبارات مجازی در معامله استفاده کنند. این سرویس دهنده باید مورد اعتماد دو طرف باشد. این روش به دلایل زیر از روش های امضای مخفی ضعیف تر است:

  1. لزوم یافتن یک سرویس دهنده قابل اعتماد
  2. بالا نبودن ایمنی از لحاظ فاش شدن هویت پرداخت کننده
  3. حفاظت از مصرف دوباره اعتبارات

چون این اعتبارات فقط در عالم دیجیتال معنی پیدا می کند، ممکن است اشخاصی به مصرف مجدد آن ها مبادرت ورزند. برای جلوگیری از این امر ، روش های زیر ابداع شده است.

گام 4 - روش برداشت و انتخاب

روش برداشت و انتخاب

در این روش از هر شماره سریال چند شماره کد که دارای اندیس است تولید می شود. خریدار بطور اتفاقی یکی را انتخاب و از آن استفاده می کند و در مرحله ی بعد در صورتی که کسی مجددا از آن شماره استفاده کند به منزله ی بزرگ تر شدن ظرفیت حافظه ی سیستم بوده و خطا محسوب می شود.

این مطلب ادامه دارد...

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حکیمه فولادپنجه - 2019/08/15 - 8:58 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب