ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 × 1 =

بستن
بستن

چگونه امنیت پول الکترونیک تامین می شود؟(۲)

چگونه امنیت پول الکترونیک تامین می شود؟(۲)

امروزه پرداخت به صورت آنلاین یکی از مهمترین ارکان تجارت های مبتنی بر وب یا به عبارت دیگر e-commerce را تشکیل می دهد ازجمله بحث های مطرح در این راه بحث ایمن سازی عملیات پرداخته است. در زیر روش های ایمن سازی پول الکترونیکی معرفی شده اند که به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم. در مقاله “چگونه امنیت پول الکترونیک تامین می شود؟(۱)” به بررسی چهار مورد پرداختیم و در این مقاله نیز قصد داریم پنج گام دیگر را بررسی می کنیم. روش های ایمن سازی پول الکترونیک به شرح زیر می باشد:

مطالب مرتبط


گام 1 - قیم (یک ریزپردازنده ی ویژه)

قیم (یک ریزپردازنده ی ویژه)

ذر این روش خریدار کیف الکترونیکی را انتخاب می نماید که مورد اعتماد وی و فروشنده است. این کیف شامل یک محل ذخیره ی پول و یک قیم (ریزپردازنده ی ویژه ) است که وظیفه ی جلوگیری از مصرف اعتبارات را به عهده دارد. البته تمامی این موارد بصورت دیجیتالی است.

گام 2 - امضای قیم(یک ریزپردازنده ی ویژه)

امضای قیم(یک ریزپردازنده ی ویژه)

در این سیستم اعتبارات به دو بخش مکمل تقسیم می شوند که یک بخش محل ذخیره ی کیف پول الکترونیکی و بخش دیگر در اختیار قیم قرار می گیرد. در هنگام پرداخت وجود هر دو بخش در کنار هم الزامی است.(هیچ کدام به تنهایی ارزش ندارد) و باید تایید قیم را نیز به دنبال داشته باشد.

گام 3 - محافظت در برابر جعل اعتبارات

در دنیای واقعی جعل اعتبارات امری دشوار و پرهزینه است اما در دنیای دیجیتال به علت خصوصیات منحصر به فرد محیط این امر بسیار آسان می باشد و تنها دغدغه خاطر متقلبین ایجاد شماره سریال های تقلبی است. همان طور که در گذشته نیز گفته شد با دراختیار داشتن شماره سریال های اصلی منتشر شده توسط بانک مربوطه می توان صحت آن را بررسی کرد.

گام 4 - امضای بانک منتشر کننده ی پول

امضای بانک منتشر کننده ی پول

در این روش چون عملیات کدگذاری اعتبارات توسط خود بانک ناشر پول انجام می گیرد بنابراین نظارت بر عدم استفاده مجدد از اعتبارات و غیره به عهده خود بانک می باشد.

گام 5 - محافظت در برابر سرقت اعتبارات

محافظت در برابر سرقت اعتبارات

مرسوم ترین روش برای جلوگیری از این امر رمزگذاری اعتبارات است اما در پاره ای از موارد به علت بالاتر بودن هزینه ی کدگذاری نسبت به ارزش خود اعتبارات این کار مقرون به صرفه نیست که روش های زیر برای جوابگویی این مساله ابداع شده است. حقوقی کردن اعتبارات یکی از این روش هاست. در این روش اطلاعات شناسایی و حقوق پرداخت کننده به اعتبارات افزوده می شود. با این حال مشتریان ترجیح می دهند هویت آن ها در مرحله ی پرداخت ناشناس باقی بماند. در این سیستم تا زمانی که مشتری خاصی از اعتبارات استفاده می کند آن اعتبارات قانونی و قابل مصرف هستند. این سیستم با روش ذکر شده از مصرف دوباره اعتبارات ممانعت به عمل آورده است و رسیدی را که حاوی جزییات عملیات پرداخت است به پرداخت کننده ارایه می دهد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حکیمه فولادپنجه - 2019/08/15 - 8:55 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب