ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه امام حسین در منا در سخنانش فساد در جامعه را مطرح کرد؟

چگونه امام حسین در منا در سخنانش فساد در جامعه را مطرح کرد؟

1

القاب امام حسین(ع) القاب فراوانی دارد که بسیاری از آنها با القاب برادرش، امام حسن(ع)، مشترک است؛ مانند «سید شباب أهل الجنه» (به معنای سرور جوانان اهل بهشت). برخی از القاب خاص او عبارت‌اند از: زکی، طیب، وفی، سید، مبارک، نافع، الدلیل علی ذات اللّه، رشید، و التابع لمرضاه اللّه.

ابن طلحه شافعی لقب «زکی» را مشهورتر از دیگر القاب و لقب سید شباب أهل الجنه (سرور جوانان بهشت) را مهم‌ترین آنها دانسته است. در بعضی از احادیث نیز امام حسین(ع) با لقب شهید یا سیدالشهداء خوانده شده است

مطالب مرتبط


گام 1 - خطبه ی امام حسین(ع) در برابر علمای اسلام و صحابی معروف پیامبر(ص) در منا

خطبه ی امام حسین(ع) در برابر علمای اسلام و صحابی معروف پیامبر(ص) در منا

سلیم‌بن‌قیس می‌گوید، یک سال قبل از مرگ معاویه، حسین‌بن‌علی(ع) با عبدالله‌ابن عبّاس و عبدالله‌بن جعفر به حج رفتند، امام حسین(ع) مردان و زنان و یاران بنی‌هاشم و آن عده از انصار را که او و خاندانش را می ‌شناختند جمع کرد. سپس چند نفر را فرستاد و فرمود: همة کسانی را که امسال از اصحاب پیامبر(ص) معروف به صلاح و عبادت‌اند به حج آمده‌اند، نزد من جمع کنید. در پی این دعوت بیش از هفتصد نفر ـ که بیشتر آنان از تابعین و حدود دویسـت نفـر از اصحـاب پیامبر(ص) بودند ـ در «منا» در خیمة آن حضرت گرد آمدند. امام در میان آنان برای ایراد خطبه برخاست و پس از حمد و ثنای الهی فرمود: اما بعد، این شخص طغیانگر (معاویه) دربارة ما و شیعیان ما اعمالی را روا داشت که دیدید و فهمیدید و شاهد بودید. می‌خواهم مطلبی را از شما بپرسم، اگر راست گفتم مرا تصدیق کنید و اگر دروغ گفتم مرا تکذیب کنید. [و بی‌تفاوت نمانید.] شمار را سوگند می‌دهم به حقّ خدا بر شما و حقّ رسول خدا(ص) و خویشاوندی من که با پیامبر شما دارم، چون از اینجا (به دیار خود) رفتید، این گفتار مرا عنوان کنید و همة شما در دیار خود از قبایلتان ـ آنان را که به آنها اطمینان دارید ـ دعوت کنید.1
آنگاه حضرت(ع) ضمن این گفتار، هیچ آیة قرآنی را که خداوند در شأن آنان نازل کرده بود نگذاشت مگر اینکه آن را خواند و تفسیر فرمود و نیز هر چه رسول خدا(ص) دربارة پدر و برادر و مادر خود و خاندانش فرموده بود نقل کرد، و در همة آنها اصحاب پیامبر (ص) می‌گفتند:آری، به خدا این سخنان را شنیدیم و شهادت می‌دهیم.
و تابعین می‌گفتند:به خدا سوگند این سخنان را کسانی از صحابه که آنها را به راستگویی و امانت می‌شناسیم برای ما نقل کردند.حضرت(ع) فرمود:
شما را به خدا قسم می‌دهم که این سخنان را برای هر کس که به او و دینش اطمینان دارید، نقل کنید.سلیم می‌گوید: از جمله سخنان امام حسین(ع) که دربارة آن، آنان را سوگند داد و یادآور شد، این بود که فرمود:شما را به خدا سوگند می‌دهم آیا می‌دانید که علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) برادر رسول خدا(ص) بود، هنگامی که پیامبر(ص) بین اصحابش برادری پدید آورد، بین او و خودش برادری برقرار کرد و فرمود: تو برادر مؤمن منی و من برادر تو هستم در دنیا و آخرت؟!گفتند: آری به خدا. آنگاه فرمود:شما را به خدا سوگند می‌دهم، آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) محل مسجد و منازل خود را خرید و ساختمان کرد، سپس در آنجا ده اتاق ساخت، نه اتاق برای خودش و یک اتاق که در وسط واقع شده بود برای پدرم، سپس درهایی که به مسجد راه داشت جز درب اتاق پدرم همه را بست. پس در این باره عده‌ای به سخن آمدند و پیامبر(ص) فرمود: من از طرف خودم درب منازل شما را بسته و درب منزل علی(ع) را باز نگذاشتم، بلکه خداوند مرا به بستن درهای منازل شما و گشودن درب منزل علی(ع) فرمان داد، بعد پیامبر(ص) همه مردم بجز علی(ع) را از خوابیدن در مسجد نهی فرمود، در مسجد و منزل او و در منزل رسول خدا(ص) جنابت رخ می‌داد از این رو در همانجا برای پیامبر(ص) و علی(ع) فرزندانی متولد شدند؟!
گفتند: آری به خدا. و فرمود:آیا می‌دانید که عمربن‌خطاب علاقه داشت تا روزنه‌ای به اندازه چشمش از منزل خود به مسجد باز کند ولی پیامبر(ص) اجازه نداد، سپس سخن راند و فرمود: خداوند به من فرمان داده تا مسجدی پاک بسازم که جز من و برادرم و فرزندانش در آن سکونت نکنند؟!گفتند: آری به خدا. فرمود:
شما را به خدا سوگند می‌دهم آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) روز غدیر خم علی(ع) را به ولایت نصب کرد و فرمود: باید حاضران به غایبان برسانند؟
گفتند: آری به خدا. فرمود:شما را به خدا سوگند می‌دهم آیا می‌دانید رسول خدا(ص) در جنگ تبوک به علی(ع) فرمود: تو نسبت به من مانند هارون نسبت به موسایی و تو پس از من زمامدار هر مؤمنی؟گفتند: آری به خدا. و فرمود:
شما را به خدا سوگند، آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) هنگامی که نصارای نجران را برای مباهله فراخواند جز علی(ع) و همسرش (فاطمه(س)) و دو فرزند او (حسن و حسین(ع)) را نیاورد.گفتند: آری به خدا. فرمود: شما را به خدا قسم می‌دهم، آیا می‌دانید پیامبر(ص) در روز خیبر پرچم را به دست علی‌(ع) داد و فرمود: پرچم را به دست کسی می‌دهم که خدا و رسولش او را دوست دارند و او نیز خدا و رسولش را دوست دارد، آنکه پی‌درپی (بر دشمن) یورش می‌برد و فرار نمی‌کند و خداوند خیبر را به دست وی فتح کند؟گفتند: آری به خدا. فرمود: آیا می‌دانید که پیامبر(ص) او را برای ابلاغ آیات برائت فرستاد و فرمود: از سوی من کسی (پیام را) نمی‌رساند مگرخودم یا کسی که از من باشد؟گفتند: آری به خدا. فرمود:
آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) بین او و جعفر و زید داوری کرده فرمود: ای علی، تو از منی و من از توام پس از من پیشوای هر مؤمنی.گفتند: آری به خدا. فرمود:
آیا می‌دانید که او هر روز با رسول خدا(ص) خلوتی داشت و هر شب بر منزل پیامبر(ص) داخل می‌شد هرگاه می‌پرسید، پیامبر پاسخش می‌گفت و هرگاه سکوت می‌کرد، پیامبر(ص) خود آغاز سخن می‌کرد؟گفتند: آری به خدا. فرمود:
آیا می‌دانید رسول خدا(ص) او را بر جعفر و حمزه برتری داد، آن هنگام که به فاطمه(س) فرمود: تو را به بهترین خاندانم ـ که اسلامش از همه پیش‌تر، و بردباریش از همه بزرگ‌تر و دانشش از همه بیشتر است ـ تزویج کردم؟گفتند: آری به خدا. فرمود:آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) فرمود: من سرور همة فرزندان آدمم، و برادرم (ع) سرور همه عرب، فاطمه(س) سرور همه زنان اهل بهشت و دو فرزندم حسن وحسین(ع) دو سروران جوانان بهشتند؟گفتند: آری به خدا. فرمود:
آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) به علی(ع) دستور داد تا او را غسل دهد و خبر داد که جبرئیل در غسل به او کمک خواهد کرد.گفتند: آری به خدا. فرمود:
آیا می‌دانید که رسول خدا(ص) در آخرین لحظات خطبه‌ای که برای مردم خواند فرمود: من در میان شما دو چیز گرانبها می‌گذارم: کتاب خدا و عترتم، دامن آن دو را بگیرید تا هرگز گمراه نشوید.گفتند: آری به خدا.
امام حسین(ع) هیچ مطلبی را که خدا در قرآن در شأن علی‌بن‌ابی‌طالب و خاندانش نازل کرد یا بر زبان پیامبرش جاری ساخته بود ـ نگذاشت مگر که آنان را پیرامون آن قسم داد و صحابه پیامبر(ص) می‌گفتند: آری به خدا شنیدیم و تابعین می‌گفتند: این سخنان را کسی که به او اطمینان داریم فلانی و فلانی برای ما نقل کرده است.
سپس امام حسین(ع) آنان را قسم داد که آیا شنیده‌اند پیامبر(ص) فرموده:
کسی که گمان دارد مرا دوست دارد و علی(ع) را دشمن، دروغ می‌گوید. مرا دوست ندارد کسی که علی را دشمن دارد. شخصی از پیامبر پرسید: چطور؟
فرمود: زیرا علی(ع) از من است و من از اویم، هر که او را دوست دارد مرا دوست داشته و هر که مرا دوست دارد خدا را دوست داشته است. هر که علی(ع) را دشمن دارد مرا دشمن دارد و هر که مرا دشمن دارد خدا را دشمن داشته است؟
گفتند: آری به خدا، شنیدیم.
سخن امام حسین(ع) در امر به معروف و نهی از منکر
ای مردم از آنچه خدا به آن اولیای خود را پند داده پند گیرید، مانند بدگویی او از دانشمندان یهود آنجا که می‌فرماید: «چرا دانشمندان الهی، آنان را از گفتار گناهشان باز نمی‌دارند؟» و می‌فرماید: «از میان بنی‌اسرائیل آنان که کفر ورزیدند لعن شدند» تا می‌فرماید: «چه بد بود آنچه می‌کردند.»
و بدین سان خداوند آنان را نکوهش کرد، چون آنان از ستمگر میان خود کارهای زشت و فساد می‌دیدند و نهیشان نمی‌کردند به طمع آنچه از آنها به ایشان می‌رسید و از بیم آنچه از آن می‌ترسیدند، با اینکه خدا می‌فرماید:
از مردم نترسید و از من بترسید.1 و می‌فرماید:
مردان و زنان با ایمان دوستان یکدیگرند، به کارهای پسندیده وا می‌دارند و از کارهای ناپسند باز می‌دارند.2خدا از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان تکلیف واجبی از خود، آغاز کرده است، زیرا می‌دانسته که اگر این فرضیه ادا شود و برپا گردد، همة فرایض ـ از آسان و دشوارـ برپا شوند، چه امر به معروف و نهی از منکر دعوت به اسلام است همراه ردّ مظالم و مخالفت با ظالم و تقسیم بیت‌المال و غنایم، و گرفتن زکات از جای خود و صرف آن در مورد بسزای خودسپس شما ای گروه نیرومند! دسته‌ای هستید که به دانش و نیکی و خیرخواهی معروفید، و به وسیلة خدا در دل مردم مهابتی دارید که شرافتمند از حساب می‌برد و ناتوان شما را گرامی می‌دارد و آنان که هم درجه شمایند و بر آنها حق نعمتی ندارید، شما را بر خود پیش می‌دارند، شما واسطة حوایجی هستید که از خواستارانشان دریغ می‌دارند و به هیبت پادشاهان و ارجمندی بزرگان در میان راه، گام برمی‌دارید. آیا همه اینها از آن رو نیست که به شما امیدوارند که به حقّ خدا قیام کنید؟ اگر چه از بیشتر حقوق خداوندی کوتاهی کرده‌اید از این رو حق امامان را سبک شمرده، حقوق ضعیفان را تباه ساخته‌اید و به پندار خود حقّ خود را گرفته‌اید. شما در این راه نه مالی خرج کردید و نه جانی را برای خدا که آن را آفریده به مخاطره انداختید و نه برای رضای خدا با عشیره‌ای درافتادید، آیا شما به درگاه خدا بهشت و همنشینی پیامبران و امان از عذاب او را آرزو دارید؟ای آرزومندان به درگاه خدا! من می‌ترسم کیفری از کیفرهای او بر شما فرود آید، زیرا شما از کرامت خدا به منزلتی دست یافته‌اید که بدان بر دیگری برتری دارید و کسی را که به وسیلة خدا (بر شما) شناسانده می‌شود گرامی نمی‌دارید با اینکه خود به خاطر خدا در میان مردم احترام دارید، شما می‌بینید که پیمان‌های خدا شکسته شده و نگران نمی‌شوید با اینکه برای یک نقض پیمان پدران خود به هراس می‌افتید. می‌بینید که پیمان رسول خدا(ص) خوار و ناچیز شده و کورها و لال‌ها و از کار افتاده‌ها در شهرها رها شده‌اند و رحم نمی‌کنید، و در خور مسئولیت خود کار نمی‌کنید و به کسانی که در آن راه تلاش می‌کنند وقعی نمی‌نهید و خود به چاپلوسی و سازش با ظالمان آسوده‌اید. همه اینها همان جلوگیری و بازداشتن دسته‌جمعی است که خداوند را بدان فرمان داده و شما از آن غافلید. مصیبت بر شما از همة مردم بزرگ‌تر است، زیرا در حفظ منزلت علما مغلوب شدید، کاش (در حفظ آن) تلاش می‌کردید.این برای آن است که زمام امور و گذرگاه احکام (یعنی پست‌های کلیدی) به دست عالمان به خداست که بر حلال و حرام خدا امین‌اند و از شما این منزلت را ربودند و آن از شما ربوده نشد مگر به واسطة تفرّق شما از حقّ و اختلاف شما در سنت پیامبر(ص) با اینکه دلیل روشن بر آن داشتید. و اگر بر آزارها شکیبا بودید و در راه خدا هزینه‌ها (و تعهدها) را تحمل می‌کردید، زمام امور خدا بر شما در می‌آمد و از جانب شما به جریان می‌افتاد و به شما برمی‌گشت، ولی شما ظالمان را در جای خود نشاندید و امور خدا را به آنان سپردید تا به شبهه کار کنند و در شهوت و دلخواه خود راه روند فرار شما از مرگ و خوش بودن شما به زندگی دنیا که از شما جدا خواهد شد [آنان را بر این منزلت چیره کرده] بدین‌سان ضعیفان را به دست آنان سپردید که برخی را برده و مقهور خود ساخته و برخی را ناتوان و مغلوب زندگی روزمره کردند، در امور مملکت به رأی خود تصرف می‌کنند و با هوسرانی خویش ننگ و خواری پدید می‌آورند به سبب پیروی از اشرار و گستاخی بر خدای جبار!در هر شهری خطیبی سخنور بر منبر دارند که به سود آنان سخن می‌گوید، سرتاسر کشور اسلامی بی‌پناه مانده و دستشان در همه جای آن باز است و مردم بردگان آنهایند که هیچ دست برخورد کننده‌ای را از خود نرانند.آنها که برخی زورگو معاندند و برخی بر ناتوان سلطه‌گر و تندخویند، فرمانروایانی که نه خدا شناسند و نه معادشگفتا! و چرا در شگفت نباشم که دیار اسلامی در اختیار فریبکاری نابکار و مالیات بگیری ستمگر و فرمانروای بی‌رحم بر مؤمنان است، پس خدا در آنچه ما کشمکش داریم حاکم است و در آنچه اختلاف داریم داوری می‌کندخدایا! تو می‌دانی که آنچه از ما سرزد، برای رقابت در فرمانروایی و نیز دسترسی به مال بی‌ارزش دنیا نبود، بلکه از آن روست که نشانه‌های آیین تو را بنمایانیم و سروسامان بخشی را در سرزمین‌هایت آشکار سازیم تا بندگان ستمدیدة تو آسوده گردند و به فرایض و سنن و احکام تو عمل کنند. و شما (ای مردم!) اگر ما را (در این راه مقدس) یاری نرسانید و در خدمت ما نباشید، ستمگران (بیش از پیش) بر شما نیرو گیرند و در خاموش کردن نور پیامبر شما بکوشند. خدا ما را بس است و بر او توکل داریم و به سوی او بازمی‌گردیم و سرانجام به سوی اوست.

گام 2 - جلوه‏هایى از اندیشه سیاسى امام حسین(ع) در سخنرانى منا

جلوه‏هایى از اندیشه سیاسى امام حسین(ع) در سخنرانى منا

هشدار و اتمام حجت
سخنان امام(ع) در منا در باره هجده فضیلت از على بن‏ابى‏طالب و خاندان عصمت(ع)و
نیز عملكرد معاویه و باند اموى، ماهیت ضداسلامى آنان‏را افشا كرد و علما و بزرگان اصحاب را در جریان مكر و خدعه آنان قرار داد. در مقدمه این سخنان آمده است كه امام(ع) همواره به دنبال فرصت بود تا مسلمانان را بسیج كند و بانگ بیدارباش بر آنان بزند و آنان را از خطر امارت یزید برحذر دارد و از خطرات آینده آگاه سازد.
از جمله این سخنان روشن‏گر و آگاهى‏بخش و اتمام حجت‏هااین بود كه حضرت فرمود:«اُنشدكم اللَّه أتعلمون انَّ على بن‏ابى‏طالب كان اخا رسول اللَّه...». عقد اخوت امیرالمؤمنین(ع) بارسول اكرم(ص) و این‏كه در آغاز هجرت، هنگامى كه رسول‏اللّه(ص) بین مهاجرین و انصار، اخوت و برادرى برقراركردند، بین خود و امام على(ع) نیز پیوند اخوت بستند، یكى از آن موارد بود.یكى دیگر از موضوعاتى كه حضرت اباعبداللَّه(ع) بیان فرمود، مسأله «سد ابواب» بود، كه پیامبر(ص) در ورودى همه منازل را به مسجد، بستند، به جز در خانه امیرالمؤمنین(ع) را و فرمود:«انّ اللَّه أمرنى ان ابنى مسجداً طاهراً لایسكنه غیرى و غیر اخى و بنیه»؛ یعنى خداوند به من فرمان داده كه مسجدى پاك و طاهر بنا كنم و هیچ كس جز من و برادرم و فرزندانش در آن مسكن نگزیند. آن حضرت، على‏رغم اصرار خلیفه دوم، كه تقاضا
داشت حتى به اندازه نورگیرى كوچك، از منزلش به مسجد باز باشد تا امكان نگاه كردن براى او فراهم باشد، اجازه این كار را به اوندادند.هم چنین امام(ع) در باره مسأله غدیر خم و انتصاب امیر المؤمنین(ع) به امامت و ولایت سخن گفت و واقعه مهم غدیر و پیمان ولایت و امامت را چنین گوشزد فرمود:«... اتعلمون ان
رسول اللَّه نصبه یوم غدیر خم فنادى له بالولایة و قال لیبلغ الشاهدالغائب».
امام(ع) غیر از آن چه گذشت، موضوعات مهم دیگر مانند حدیث منزلت، پرچم فتح در روز خیبر و سخنان رسول اكرم (ص) درباره حضرت على(ع) (رجل یحبه اللَّه و رسوله و یحب اللَّه و رسوله)، (كرّار غیر فرّار یفتحها اللَّه على یدیه...)، مسأله
مباهله با نصاراى نجران و آیه مباهله، ابلاغ سوره برائت و ده‏ها موضوع مهم دیگر را، كه نشان‏دهنده احترام ویژه حضرت على(ع) نزد رسول‏اللَّه(ص) و قرب به خداوند و حرمت و كرامت والاى او نزد رسولش بود، بیان فرمود و در هر بخش، حاضران به
حرمت و قداست و عظمت و شایستگى امام(ع) اعتراف مى‏كردند و بر صحت و اتقان سخنان ایشان مهر تأیید مى‏زدند. از جمله، امام(ع) فرمود: پیامبر اكرم، در آخرین خطبه‏اى كه ایراد كردند، فرمودند:«انى تارك فیكم الثقلین كتاب اللَّه و اهل بیتى فتمسكوا بها لن تضلوا».این سخنان نورانى را برخى در هجده محور نقل كرده‏اند. البته در اصل روایتى كه سلیم بن قیس آن را نقل كرده و در احتجاج طبرسى، بحارالانوار، و عوالم نیز نقل شده است، امام(ع) خطوط كلى فراوان و همه موضوعاتى را كه در قرآن كریم درباره ایشان نازل شده، بیان فرمود و براى حاضران تفسیر كرد و آن‏چه را پیامبر اكرم(ص) درباره او و پدر و مادر و اهل بیت مكرمش
فرموده بود، توضیح داد. با این روشن‏گرى و تبیین حقایق و معارف اسلامى و قرآنى،
در باره اهل بیت عصمت و طهارت و تأكید بر نگرانى‏ها، دغدغه‏ها، خطرها و تهدیداتى كه از سوى دستگاه جبار اموى، متوجه اسلام و اهل بیت مى‏شد، اندیشمندان و صاحب‏ نظران و رجال دینى و سیاسى امت اسلامى، موظف شدند كه مسائل را به
امت اسلامى منتقل كنند و مردم را از حوادث و تحولات دنیاى اسلام و نگرانى‏هاى جدى حضرت سیدالشهدا(ع) و خاندان نبوت و وحى، آگاه سازند و با بیدار باش افكار عمومى و اطلاع رسانى به جا و به موقع و تبلیغ صحیح دین، جلو سم‏پاشى و جنگ
روانى و نقشه ‏هاى شوم و خائنانه دستگاه خلافت گرفته شود و راه بیدارى و نهضت عظیم اسلامى، در جهت حاكمیت اسلام و نفى طاغوت، هموار گردد.

خطبه در منا
پیش‏بینى خطر و پیش‏گیرى
معاویه در تلاشى سخت، همراه با تهدید و فضاسازى گسترده، در صدد تثبیت ولیعهدىیزید و تحمیل او بر امت اسلامى بود. تا این‏جا امام(ع) طبق عهد و پیمان امام مجتبى(ع) برپیمان صلح با معاویه پایدار بود؛ اما یكى از شرایط پیمان‏نامه و قرارداد صلح، این بود كهمعاویه براى خود جانشین تعیین نكند و به فكر تبدیل خلافت و یا حكومت اسلامى، به سلطنت موروثى كسرایى و قیصرى نیفتد و امر امت اسلامى را به خودشان واگذار كند و یا به فرد شایسته آن بسپارد؛ اما در عمل، همه تلاش معاویه، نقض پیمان خود با امام مجتبى(ع) بودو به آن قرارداد هرگز عمل نكرد. وى در سخنرانى خود در كوفه نیز این مطلب را اعلان كرد وسپس تلاش مضاعفى را انجام داد تا با حیله و تزویر و سركوب آزادى‏خواهان و اصحاب امیرالمؤمنین(ع)، راه را براى اهداف شوم و فریب مردم و تحمیل یزید، هموار سازد. در این میدان، تنها شخصیت والاى امام حسین(ع) بود كه خطرها را با چشم بصیرت و نور معرفت مى‏دید. و در برابر چنین توطئه و خطرى احساس درد و رنج مى‏كرد و براى خنثا سازى این فتنه و خیانت به امت محمد(ص) برنامه‏ریزى مى‏نمود
این اقدام امام(ع) با برنامه ریزى، تیزبینى، آینده‏نگرى، شجاعت و صلابت بى‏نظیرى
همراه بود. از این رو، از نخبگان، اصحاب، انصار، برجستگان اهل‏بیت و دیگر افراد امت
اسلامى، در كنگره عظیم حج دعوت به عمل آورد.
امام(ع) در نامه قبلى خود به معاویه نوشت:
من اراده جنگ و مخالفت و خروج بر ضد تو را ندارم؛ ولى از ترك جهاد و مخالفت با تو و حزبپلید اموى و وابستگان و عمال و ایادى ظالم تو، كه حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلالمى‏كنند و پیروان شیطانند، نگران بوده و از خداوند مى‏ترسم.
در فرصت فراهم شده در كنگره حج و با برنامه‏ریزى و دعوت و تدارك لازم و چه بسا
دعوت قبلى از سران و علما و شخصیت‏هاى دنیاى اسلام، اكنون فرصت خوبى بود كه
امام(ع) پیام خود را از سرزمین منا به گوش جهان اسلام برساند و چه بسا بهترین كار نیز اینبود كه بسیار حكیمانه، آگاهانه و مدبرانه، نخبگان و خبرگان و اصحاب خاص رسول اللَّه(ص) و رجال دنیاى اسلام، در جریان مسائل مورد نظر آن بزرگوار و شرایط عمومىدنیاى اسلام قرار گیرند و حقایق بازگو شود و خطر و توطئه‏هاى دستگاه اموى افشا شود.
خطبه منسوب به امام‏حسین(ع) در كتاب شریف تحف‏العقول آمده است ولى متأسفانه مؤلف ارجمند، براى اقتصار یا اعتماد یا به هر علت دیگر، اسناد احادیث را ذكر نكرده و آن‏هارا به صورت مرسل آورده است. وانگهى محل و شرایط ایراد این خطبه شریف نیز ذكر نشده است كه آیا واقعاً حضرت این خطبه را در منا ایراد فرموده است یا در سرزمین دیگرى. ذیل این خطبه نیز با بیانى در نهج‏البلاغه در خطبه 131 مطابقت دارد و ظاهراً تردیدى نباید كرد كه خطبه 131 نهج البلاغه توسط وجود مبارك امیرالمؤمنین(ع) بیان شده است. از این‏رو، گفته شده است كه چه بسا خطبه مذكور در تحف‏العقول، از سخنان امیرالمؤمنین(ع) بوده و استناد آن به امام حسین(ع) چندان قوى نباشد (صاحب تحف العقول این احتمال را نیز روایت كرده
است)؛ اما متن خطبه، نشان‏دهنده اعتبار و استحكام آن است و با سخنان، شخصیت و روش و منش امام حسین(ع) هماهنگى دارد؛ زیرا مانند نهج‏البلاغه، كه متن آن، دلیل بر سند آن است، دیگران ناتوان‏تر از آنند كه هم‏چون حضرت على و اهل‏بیت سخن بگویند و یا معارف اسلام را تقریر كنند؛ زیرا سخنان ایشان فراتر از كلام مخلوق و فروتر از كلام خالق است. این خطبه نیز از چنین وزانت و اعتبارى برخوردار است و از صلابت لفظ، استوارى و اتقان معنا، انسجام ظاهر و باطن و پیوند ناگسستنى با عمق معارف اسلام و اهل‏بیت حكایت دارد. غیر از این‏كه مضامین بلند آن، در دیگر سخنان امام‏حسین(ع) و پدر بزرگوارش فراوان به چشم مى‏خورد و از آن خطبه‏ هایى است كه لفظ، دلیل بر معنا است و ظاهر نشان از باطن مى‏دهد. اشاره ‏ها، رمزها، روشن‏گرى‏ها و افشاگرى‏هاى آن نیز خود بهترین دلیل است كه از عهده
دیگران ساخته نیست و دهان دیگران كوچك‏تر از آن است كه مانند این سخنان را بر زبان جارى كند و یا مانند این معانى و مفاهیم را در قالب الفاظ بریزد و یا با این عمق، مفاهیم ومعارف اسلامى و قرآنى را پیوند بزند ویا فلسفه تاریخ و تحولات آن‏را تبیین كند و یا به علماو بزرگان و خواص، درس عبرت بیاموزد و یا دستگاه جور و تحولات پشت پرده باند اموى و روابط پنهان عمال فاسد و علماى دربارى را افشا كند.
نمونه دیگر این بیان را در نامه حضرت زین‏العابدین(ع) به محمدبن‏شهاب زهرى
مى‏بینیم كه آن هم در كتاب شریف تحف‏العقول نقل شده است و آهنگ این بیان نورانى را دارد؛ هم‏چنان كه تركیب سخنان امام حسین(ع) با آیات قرآنى و نیز توجه دادن به آیات قرآنكریم و درس آموزى از قرآن و بیان وظایف دانشمندان الهى، ترسیم وظایف حكومت اسلامى، مبارزه بنیادین با مفاسد اجتماعى و بیان جایگاه بلند امر به معروف و نهى از منكر،خود نشان و تأیید دیگرى بر اصالت این متن ارزنده و حكیمانه است.
بنابراین، هر كس با سبك و سیاق و روش و منش آن بزرگواران آشنا باشد، تردیدى درباره این متن، براى او باقى نمى‏ماند كه این سخنان را تنها كسى فرموده است كه «قد ذقّ العلم
ذقاً و عالم غیر معلم و فهم غیر مفهم و محدث من عنداللَّه» باشد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب