ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

دو + هشت =

بستن
بستن

چگونه امامان تغافل و نادیده گرفتن در زندگی را انجام می دادند؟

چگونه امامان تغافل و نادیده گرفتن در زندگی را انجام می دادند؟

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان (ع) یکی از اصول اخلاقی امامان که کمتر مورد بحث و توجه قرار گرفته ((اصل تغافل)) است که از مهم ترین اصل های اخلاقی امامان و دارای آثار درخشان تربیتی است و از نظر روانشناس و جامعه شناس نقش بسزایی در آرامش روان و دوری جامعه از در گیریهای ضد اخلاقی می باشد. برای روشن شدن مطلب لازم است به بررسی چند مطلب در این رابطه بپردازیم .

مطالب مرتبط


تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل 1 - تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

فرض کنید در یک خانواده ای فرهنگ اسلامی حاکم است و همه افراد آن نماز خوان و روزه بگیر و دارای سایر آداب اسلامی هستند . یکی از بچه های آن خانواده مثلا بستنی می خواهد بدون اجازه پدر و مادر مخفیانه به جیب پدر یا کیف مادر دستبرد می زند و پولی را می دزدد و به سراغ خریدن بستنی می رود . اگر در اینجا پدر یا مادر از این کار ناشایسته فرزند اطلاع یافت هر گاه در حضور جمع خانواده یا در حضور دیگران به او بگوید ای بچه دزد بد جنس و در حضور جمع او را کتک بزند چنین برخوردی برخورد صحیح نیست بلکه موجب می شود بچه عقده ای تربیت گردد و انحراف او بیشتر شود در اینجا برخورد دومی وجود دارد که از آن به عنوان ((اصل تغافل)) یاد می شود و آن در این مورد به این معنی است که پدر و مادر خود را به نادانی بزنند و دزدی بچه را نادیده بگیرند و از راه غیر مستقیم به تربیت او بپردازند مثلا بگویند: مال حرام خواری روح انسان را پلید و اخلاق را فاسد و انسان را به بیراهه می کشاند و باعث بیچارگی می شود.

 

معنی تغافل و فرق آن با غفلت: تغافل یعنی شخص چیزی را می داند و از آن آگاهی دارد . ولی از روی مصلحت خود را غافل و بی خبر نشان می دهد و به گونه ای برخورد می کند که طرف مقابل تصور می کند که او از موضوع بی خبر است امیر مومنان علی (ع) روزی دید چند نفر از خوارج در کوفه به او فحش و ناسزا گفتند آن بزرگوار با کمال بزرگواری از کنار آنها رد شد و فرمود: (منظورشان من نیستم) به این ترتیب آن بزرگوار از اصل تغابل استفاده کرده است .

حضرت علی (ع) می فرماید:

1-غفلت زیان بخش ترین دشمنان است.

2- غفلت خوی افراد احمق و بی شعور است

3- غفلت یک نوع گمراهی است. در حدیث قدس خداوند به پیامبر چنین وحی کرده کسی که از من غافل باشد باکی ندارم که او در چه بیابان و دره ای به هلاکت برسد.

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

گفتار امامان در ارزش تغافل: در گفتار امام معصومین با تغییرات گوناگون به ارزش بسیار تغافل تصریح شده علی (ع) فرمود: ارجمند ترین اخلاق یک شخص بزرگوار آن است که نسبت به آنچه آگاهی دارد تغافل داشته باشد . کسی که از بسیاری از امور تغافل نکند آرامش و آسایش خود را متزلزل و ناموزون نموده است.

امام سجاد (ع) فرمود:

همانه سامان یافتن همه امور دنیا دردو جمله است . اصلاح و تامین معاش زندگی همچون پری پیمانه ای است که دو سوم آن به هوشمندی و توجه و یک سوم آن بهگذشت و چشم پوشی است. علی (ع) فرمود: نیمی از ساختار خردمند بر اساس احتمال است و نیمی دیگر به چشم پوشی بستگی دارد.

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

چند فراز از تغافل و چشم پوشی در زندگی امامان (ع): باید توجه داشت که مرز بین تغافل و حلم . نزدیک بلکه تغافل شاخه ای از حلم و بردباری است . و بدون حلم نمی توان به آن ست یافت . علی (ع) فرمود: هیچ حلمی هچون تغافل (چشم پوشی) نیست امام سجاد (ع) فرمود: همانا سامان یافتن همه امور دنیا در دو جمله است اصلاح و تامین معاش زندگی همچون پری پیمانه ای است که دو سوم آن به هوشمندی و یک سوم آن به گذشت و چشم پوشی است.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. حجت اسماعیلی - 2019/07/23 - 11:51 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب