ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

14 − ده =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/05/28: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  دوشنبه 1398/05/28::: مردم سالاری: جعبه سیاه پتروشیمی‌گیت کیست؟ جلیل سبحانی مدیر عامل شرکت اسپک، از شرکت‌های زیرمجموعه بازرگانی پتروشیمی، اخیرا بازداشت شده است. گفته می‌شود جلیل سبحانی دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد فساد بزرگی است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی بلافاصله پس از خصوصی‌سازی این شرکت صورت گرفته و با تحقیق و تفحص از او، ممکن است شاه‌مهره‌های پتروشیمی‌گیت از سایه خارج شده و در معرض داوری و عدالت قرار گیرند. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: مروری بر مواضع سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی نسبت به ظریف; دوگانه کاذب مقاومت مذاکره; جاوید قربان اوغلو، دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با «ایران»: مخالفان دیپلماسی برای نظام هزینه‌تراشی می‌کنند; کشتی آزاد شده ایرانی هنوز سواحل جبل الطارق را ترک نکرده که یک جریان سیاسی به سیاق همیشه، مصادره به مطلوب‌های جناحی در راستای القای دوگانه سازی‌های مختلف را کلید زده است. *** اطلاعات: در کنگره ملی و همایش سراسری الماس‌های درخشان; دکتر ظریف: موظفیم بار فشار معیشتی را از زندگی مردم برداریم *** ابتکار: دورنمای جنگ نامتقارن در یمن; همزمان با پیچیده‌تر شدن تحولات یمن، وزارت خارجه ایران روز گذشته میزبان نشستی با حضور علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر خارجه در امور سیاسی، محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله و سفرای چهار کشور اروپایی انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا بود. به گفته منابع خبری محور این مذاکرات در‌خصوص حل و فصل سیاسی بحران یمن، توقف جنگ و نیز راهکاری برای نجات غیرنظامیان یمنی بود. *** کیهان: خصوصی‌سازی ضروری است اما دولت وارونه اجرا می‌کند! خصوصی‌سازی از نیازهای ضروری اقتصاد است اما طی قریب به دو دهه گذشته دولت‌ها عمدتا خلاف جهت خصوصی‌سازی واقعی حرکت کرده‌اند. *** دنیای اقتصاد:  مهار تورم با کنترل قیمت‌ها؟ ۹۲ درصد رای منفی دادند; استیضاح قیمت‌گذاری دستوری; ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یک برنامه تلویزیونی، رای به ناموفق بودن قیمت‌گذاری دستوری دادند. این رای تاییدکننده نظر کارشناسانی است که اعتقاد دارند تنظیم بازار با هدف کنترل تورم محکوم به شکست است. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه امامان تغافل و نادیده گرفتن در زندگی را انجام می دادند؟

چگونه امامان تغافل و نادیده گرفتن در زندگی را انجام می دادند؟

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان (ع) یکی از اصول اخلاقی امامان که کمتر مورد بحث و توجه قرار گرفته ((اصل تغافل)) است که از مهم ترین اصل های اخلاقی امامان و دارای آثار درخشان تربیتی است و از نظر روانشناس و جامعه شناس نقش بسزایی در آرامش روان و دوری جامعه از در گیریهای ضد اخلاقی می باشد. برای روشن شدن مطلب لازم است به بررسی چند مطلب در این رابطه بپردازیم .

مطالب مرتبط


تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل 1 - تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

فرض کنید در یک خانواده ای فرهنگ اسلامی حاکم است و همه افراد آن نماز خوان و روزه بگیر و دارای سایر آداب اسلامی هستند . یکی از بچه های آن خانواده مثلا بستنی می خواهد بدون اجازه پدر و مادر مخفیانه به جیب پدر یا کیف مادر دستبرد می زند و پولی را می دزدد و به سراغ خریدن بستنی می رود . اگر در اینجا پدر یا مادر از این کار ناشایسته فرزند اطلاع یافت هر گاه در حضور جمع خانواده یا در حضور دیگران به او بگوید ای بچه دزد بد جنس و در حضور جمع او را کتک بزند چنین برخوردی برخورد صحیح نیست بلکه موجب می شود بچه عقده ای تربیت گردد و انحراف او بیشتر شود در اینجا برخورد دومی وجود دارد که از آن به عنوان ((اصل تغافل)) یاد می شود و آن در این مورد به این معنی است که پدر و مادر خود را به نادانی بزنند و دزدی بچه را نادیده بگیرند و از راه غیر مستقیم به تربیت او بپردازند مثلا بگویند: مال حرام خواری روح انسان را پلید و اخلاق را فاسد و انسان را به بیراهه می کشاند و باعث بیچارگی می شود.

 

معنی تغافل و فرق آن با غفلت: تغافل یعنی شخص چیزی را می داند و از آن آگاهی دارد . ولی از روی مصلحت خود را غافل و بی خبر نشان می دهد و به گونه ای برخورد می کند که طرف مقابل تصور می کند که او از موضوع بی خبر است امیر مومنان علی (ع) روزی دید چند نفر از خوارج در کوفه به او فحش و ناسزا گفتند آن بزرگوار با کمال بزرگواری از کنار آنها رد شد و فرمود: (منظورشان من نیستم) به این ترتیب آن بزرگوار از اصل تغابل استفاده کرده است .

حضرت علی (ع) می فرماید:

1-غفلت زیان بخش ترین دشمنان است.

2- غفلت خوی افراد احمق و بی شعور است

3- غفلت یک نوع گمراهی است. در حدیث قدس خداوند به پیامبر چنین وحی کرده کسی که از من غافل باشد باکی ندارم که او در چه بیابان و دره ای به هلاکت برسد.

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

گفتار امامان در ارزش تغافل: در گفتار امام معصومین با تغییرات گوناگون به ارزش بسیار تغافل تصریح شده علی (ع) فرمود: ارجمند ترین اخلاق یک شخص بزرگوار آن است که نسبت به آنچه آگاهی دارد تغافل داشته باشد . کسی که از بسیاری از امور تغافل نکند آرامش و آسایش خود را متزلزل و ناموزون نموده است.

امام سجاد (ع) فرمود:

همانه سامان یافتن همه امور دنیا دردو جمله است . اصلاح و تامین معاش زندگی همچون پری پیمانه ای است که دو سوم آن به هوشمندی و توجه و یک سوم آن بهگذشت و چشم پوشی است. علی (ع) فرمود: نیمی از ساختار خردمند بر اساس احتمال است و نیمی دیگر به چشم پوشی بستگی دارد.

تغافل و نادیده گرفتن در زندگی امامان و معنی تغافل

چند فراز از تغافل و چشم پوشی در زندگی امامان (ع): باید توجه داشت که مرز بین تغافل و حلم . نزدیک بلکه تغافل شاخه ای از حلم و بردباری است . و بدون حلم نمی توان به آن ست یافت . علی (ع) فرمود: هیچ حلمی هچون تغافل (چشم پوشی) نیست امام سجاد (ع) فرمود: همانا سامان یافتن همه امور دنیا در دو جمله است اصلاح و تامین معاش زندگی همچون پری پیمانه ای است که دو سوم آن به هوشمندی و یک سوم آن به گذشت و چشم پوشی است.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. Avatar
    حجت اسماعیلی - 2019/07/23 - 11:51 ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.