ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 + هفده =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:02*** 1398/06/2: قیمت فروش دلار 11650 تومان و قیمت فروش یورو 13100 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  شنبه 1398/06/02::: مردم سالاری: چانه‌زنی برجامی ظریف با الیزه; وزیر امور خارجه کشورمان مذاکرات اخیر خود با رئیس جمهور فرانسه را سازنده و خوب عنوان کرد و گفت ایران و فرانسه به گفت‌وگوهای خود ادامه خواهند داد و تماس‌ها بین آقایان مکرون و روحانی ادامه خواهد داشت. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: تبادل بسته های برجامی در پاریس; ظریف: تماس‌ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت; «بررسی گزینه‌های پیشنهادی ایران و فرانسه» پاسخی بود که محمدجواد ظریف در مواجهه با پرسش‌های متعدد خبرنگاران اروپایی در خلال حضورش در اروپای شمالی مطرح کرد. بعد از آنکه مشخص شد حضور در فرانسه و دیدار با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور هم در برنامه سفرهای دیپلماتیک و فشرده وزیر خارجه ایران قرار گرفته است، دیگر جزئیات این سفر و محور گفت‌وگوهای ظریف و مکرون بود که مورد پرسش اغلب خبرنگاران نروژی و بین‌المللی قرار گرفت.; دیداری که عصر جمعه به وقت ایران در پاریس انجام شد و ظریف آن را سازنده خواند. *** اطلاعات: پیشرفته‌ترین سامانه دفاعی ـ بومی کشور رونمایی شد; مأموریت سامانه « باور ۳۷۳» برای دفاع از حریم‌ هوایی کشور *** ابتکار: آیا بسته پیشنهادی ماکرون ایران را راضی می‌کند؟ نجات برجام در ایستگاه پاریس; محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که هفته گذشته به منظور دیدار با مقامات سه کشور اسکاندیناوی به فنلاند، نروژ و سوئد سفر کرده بود، روز گذشته در مهم‌ترین بخش از سفر اروپایی خود وارد پاریس شده و با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌و‌گو کرد. *** کیهان: هیچ‌کس از شمشیر عدالت مصون نیست حتی نمایندگان مجلس! خبر دستگیری دو نماینده مجلس در ارتباط با پرونده پیش‌فروش محصولات شرکت خودروسازی سایپا، بار دیگر نشان داد عزم قوه قضائیه در برخورد با فساد اقتصادی و اداری بیش از همیشه جزم است. *** دنیای اقتصاد: ماه متفاوت بورس و دلا‌ر; بازارهای داخلی در دومین ماه تابستان گرچه مسیر ماه‌های قبل را ادامه دادند، اما جنس نوسان قیمتی بازارها متفاوت بود. شاخص کل بورس تهران در مسیر پرشتاب صعودی خود در مرداد نیز رشد ۵ درصدی را به ثبت رساند.

چگونه امامان برای احقاق حق تلاش می کردند و سوگند یاد می کردند؟

چگونه امامان برای احقاق حق تلاش می کردند و سوگند یاد می کردند؟

سوگند از دیدگاه امامان

سوگند های امامان برای احقاق حق به یکی از اصول اخلاقی امامان معصوم(ع) سوگند هایی است که در موارد مختلف به زبان می آوردند در اینجا این سوال مطرح می شود که اگر سوگند یاد کردن مکروح است چرا امامان در موارد گوناگون سوگند یاد می کردند درباره سوگند به طور مشروح به بحث و بررسی بپردازیم سپس پاسخ پرسش فوق را دریافت داریم اسلام برای سوگند هایی به غیر از خدا می شود مانند قسم به قبله – قسم به جانم- قسم به جان پدرم- قسم به مسجد- قسم به کعبه- قسم به قرآن و… ارزشی قاعل نیست و چنین سوگندهایی در فرهنگ اسلام بی اعتبار است و مخالفت با آن گناه و کفاره ندارد مگر اینکه دروغ باشد که در این صورت گناه بخاطر دروغ خواهد بود و تنها باید بنام خدا قسم یاد کرد در این صورت بسیاری احکام آن جزء در مورد کفاره نظیر احکام عهد و نظر است مثلا اگر کسی بگوید سوگند بخدا روز جمعه روزه می گیرم اگر در روز جمعه از روی عمد روزه نگرفت گناه کبیره کرده و کفاره آن آزاد کردن یک برده و لباس دادن و یا غذا دادن به ۱۰ مسکین است اکنون که از نظر اسلام سوگند به چیزهایی جز ذات پاک خدا بی ارزش و بی اعتبار است . باید توجه داشت که حریم سوگند به ذات پاک خدا بسیار محترم و مقدس است و باید مراقب بود که نام خداوند متعال را بازیچه قرار نداد و برای هر چیز جزیی و کوچک سوگند یاد نکرد در فرهنگ اسلام سوگند دروغ بخدا از گناهان بسیار بزرگ است و سوگند راست نیز جز در موارد استثنایی نهی شده و در فقهای اسلام سوگند راست را بطور مطلق مکروه دانستند .

مطالب مرتبط


سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام 1 - سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

تاریخچه سوگند یاد کردن و نظر اسلام :

بطوری که تاریخ نشان می دهد قصم خوردن در گفتگو ها و قرار دادها ما بین مردم و ملل مختلف قبل از اسلام وجود داشته و مردم به اشیاء گوناگون که در بینشان مقدس بوده قسم یاد می کردند و در گفتارهای شبانه روزی شان برای اثبات ادعایشان از آن بهره می جستند هنگامی که اسلام ظهور کرد همه ی سوگند ها را حذف و بی اثر دانست جز قسم به خدا . لذا فرمود: قسم و سوگند به اشیاء و به پیامبران و هر چیز مقدس دیگر پوچ و بی اثر است و تنها باید به ذات پاک خدا قسم یاد کرد به این ترتیب و فرهنگ اسلام موضوع مقدس سوگند را جهتدار کرد و به آن ارزش والایی بخشید.

سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

پرهیز از سوگندهای راست :

اکنون که از نظر اسلام سوگند به چیزهایی جز ذات پاک خدا بی ارزش و بی اعتبار است باید توجه داشت که حریم سوگند به ذات پاک خدا بسیار محترم و مقدس است و باید مراقب بود که نام خداوند متعال را بازیچه قرار نداد و براب هر چیز جزء و کوچک سوگند یاد نکرد امام خمینی در کتاب تحریر می فرماید: همه سوگندهای راست مکروح است در آیه 224 بقره می خوانیم خدا را در معرفیسوگند های خود قرار ندهید.

سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

انگیزه های سوگند یاد کردن زیاد:

از سخنان گهر بار امام حسین (ع) از سوگند یاد کردن زیاد بپرهیزید زیرا انسانی که (( تکیه کلامش سوگند است))  بخاطر یکی از چهار چیز سوگند یاد می کند:

  1. در خود احساس کمبود می کند سوگند می خورد تا مردم او را تصدیق کنند
  2. از آورد دلیل ناتوان است از این رو سوگند را وسیله ی استحکام سخنش قرار می دهد
  3. در بین مردم متهم شده و می بیند جز با سوگند حرفش پذیرفته نمی شود
  4. و گاهی به سوگند یاد کرده و بی جهت سوگند بر زبانش جاری می گردد.
سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

گناه بزرگ سوگند دروغ:

در روایت اسلامی سوگند دروغ بعنوان یکی از گناهان بسیار بزرگ که مجازات شدید زود رس دارد و یک نوع جنگ با خداست یاد شده و از آن به شدت نهی شده است. امام صادق (ع) فرمود : کسی که در نزد قاضی برای اثبات حق و نفی آن سوگند یاد کند و خود بداند دروغ می گوید با خدا به مبارزه و جنگ برخاسته است.

سوگند امامان برای احقاق حق و اهمیت سوگند در اسلام

چرا امامان سوگند یاد می کردند:

در گفتار پیامبران و امامان معصوم بسیار دیده شده که به ذات پاک خدا سوگند یاد می نمودند حتی گاهی در یک عبادت کوتاه چندید قسم می خوردند برای روشن شدن مطلب در گفتار پیامبر (ص) مکرر آمده که فرمود: سوگند به خداوندی که جانم در دست قدرت اوست و یا می فرمود: سوگند به خداوندی که مرا به حق مبعوث نمود همانا استقامت کنندگان همان رستکارانند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.