ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

شانزده − پنج =

بستن
بستن

چگونه امامان با مردم برخورد داشتند؟

چگونه امامان با مردم برخورد داشتند؟

آموزش شیوه برخورد امامان با مردم

شیوه برخورد امامان با مردم یکی از اصول اخلاقی امامان معصوم شیوه برخورد خوب آنها با مردم بود که ما باید با الگو قرار دادن آن روش صحیح برخورد اسلامی با افراد گوناگون را بیاموزیم. برای روشن شدن مطلب لازم است این موضوع را از نظر قرآن و روایات مورد بررسی قرار داده سپس به ذکر فراز هایی از شیوه زندگی امامان در این راستا به توضیح و تکمیل بحث بپردازیم. طبیعی است که برخورد با انسانهای مختلف باید هماهنگ با روحیه ی آنها آموزنده و دارای آثار مثبت تربیتی باشد. شیوه های برخورد را از دیدگاه قرآن توجه نماییم که می خوانیم محمد (ص) فرستاده خداست و کسانی که با او هستند در برابر کفار سرسخت و شدید در میان خود مهربانند . و یا می خوانیم هر گاه کسانی که به آیات ما ایمان دارند نزد تو آیند به آنها بگو سلام بر شما و می خوانیم ای پیامبر با حکمت (استدلال) و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت نما و با آنها به روشی که نیکوتر است استدلال و مناظره کن.

مطالب مرتبط


شیوه برخورد امامان با مردم 1 - شیوه برخورد امامان با مردم

شیوه برخورد امامان با مردم

شیوه برخورد با انسانها از دیدگاه قرآن:

امامان ما تربیت شده قرآن و شاگرد علمی و عملی این کتاب بزرگ آسمانی و به اصلاح کپی قرآن هستند وقتی که آیات قرآن را بررسی می کنیم می بینیم که در رابطه با شیوه برخورد با مردم دستورهای گوناگون دارد مانند:

1-برخورد محبت آمیز و نیک و گرم با همه حتی با دشمنان نادان

2- برخورد خشن و کوبنده با دشمنان مکتب و مقدسات دینی

3- برخورد خشن با دوستان منحرف و گنهکار

این تقسیم بندی بر اساس این است که طرف مقابل یا دوست صمیمی و مومن دارای حسن نیت است و یا کافر معاند و مناقص که نقاط لجاجتش آشکار شد و یا انسان میانه ای است که نه کافر است و نه منافق است و یا دوست گناهکار می باشد و یا انسانهای دیگری با روحیه ی مختلف می باشد .

شیوه برخورد امامان با مردم

چند گفتار از امامان در رابطه با برخورد با انسانها

در بررسی نهج البلاغه گاهی می بینیم علی (ع) برخورد پر محبت با مومنان داشت و مومنان را از تند خویی بر حذر می داشت بعنوان نمونه در مجلس خود و در حکم و قضاوت با چهره ای باز با مردم روبرو شو و از خشم و غضب حتما بپرهیز که آن انگیزه ای از شیطان است تند خویی نوعی جنون و دیوانگی است چرا که صاحبش پشیمان می شود اگر پشیمان نشود دلیل آن است که جنونش مستحکم است.

شیوه برخورد امامان با مردم

چند فراز از برخورد امامان با مردم با افراد مختلف

بر اساس امر به معروف و نهی از منکر و اصول اخلاقی گوناگونی بوده است با بعضی خشن و با بعضی صمیمی و با بعضی دیگر در حد میانه و ... یکی از همراهان حضرت رضا (ع) در سفر مدینه به خراسان که از اهالی بلخ بود می گوید: من در سفر خراسان همراه حضرت رضا (ع) بودم روزی سفره غذا طلبید همه غلامان از سیاه و غیر سیاه را کنار سفره جمع کرد عرض کردم . فدایت شوم . مناسب تر بود که سفره اینها را جداگانه بیندازید و در پاسخم فرمود:  ساکت باش. همانا خدای همه ی اینها یکی است. مادر ما یکی است . پدر ما یکی است. و پاداش هر کس بستگی به کردار او دارد.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب