ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه الجزایر تحت سلطۀ استعمار فرانسه قرار گرفت؟

چگونه الجزایر تحت سلطۀ استعمار فرانسه قرار گرفت؟

استعمار در لغت به معنای طلب عمران و آبادی است. این واژه زمانی به کار برده شد که اروپاییان اعلام کردند که هدفشان از رفتن به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا آباد کردن این کشورها و متمدن ساختن مردم این نواحی است؛ اما از همان آغاز معلوم بود که هدف اصلی آنها دست انداختن به منابع ثروت این سرزمین ها و ساقط کردن حکومت های ملی و مردمی و روی کار آوردن حکومت های وابسته است. استعمار شکل های گوناگون داشت؛ از جمله حملۀ نظامی و تصرف خاک یک کشور، تحت الحمایه کردن آن، اخذ امتیازات سیاسی اقتصادی و برقراری روابط غیرعادلانۀ اقتصادی و تجاری و… .

مطالب مرتبط


گام 1 - نفوذ فرانسه

نفوذ فرانسه

در قرن نوزدهم رقابت دولت های اروپایی برای تسلط بیشتر بر مستعمرات، به دریای مدیترانه و شمال آفریقا نیز کشیده شد. فرانسویان توجه خاصی به شمال آفریقا به ویژه الجزایر داشتند. در این زمان، الجزایر بخشی از امپراتوری عثمانی بود و عثمانی ها حاکمان آن را منصوب می کردند امّا ضعف دولت عثمانی و عدم اطاعت قبایل از حاکمان الجزایر موجب شد تا فرانسویان به تدریج زمینه را برای اعمال نفوذ خود مساعد ببینند.

گام 2 - لشکرکشی به الجزایر

لشکرکشی به الجزایر

آنان سرانجام در سال 1830 م. بهانهٔ لازم را برای حمله به الجزایر به دست آوردند؛ بدین ترتیب که فرانسه ، به دلیل خرید اقلام عمده ای از موادغذایی ، به دولت الجزایر بدهکار بود؛ بنابراین، حاکم الجزایر از دولت فرانسه خواستار پرداخت بدهی های خود شد. فرانسویان با این بهانه که کشتی های آنان مورد هجوم دزدان دریایی قرار می گیرد، از پرداخت آن سرباز زدند. این مسئله بهانه ای مناسب برای حملهٔ ناوگان دریایی فرانسه به الجزایر شد.

لشکرکشی به الجزایر

ارتش فرانسه به الجزایر حمله ور شد و بخش هایی از سرزمین الجزایر را اشغال کرد؛ اما مردم الجزایر از همان ابتدا علیه آنها به پا خاستند. در این مبارزات، امیرعبدالقادر رهبر و فرمانده نیروهای آزادی خواه الجزایر بود. او به کمک نیروهای خود، مدت ها در مقابل اشغالگران مقاومت کرد ولی فرانسویان با استفاده از امکانات و تجهیزات برتر در سال 1843 م. بر عبدالقادر پیروز شدند و او را وادار به تسلیم کردند. فرانسویان عبدالقادر را مدتی به زندان انداختند و سپس او را به دمشق تبعیدکردند.

گام 3 - استقلال الجزایر

استقلال الجزایر

بدین ترتیب، سراسر الجزایر به تصرف استعمارگران فرانسوی درآمد. این وضع پایدار ماند تا در اواسط قرن بیستم که الجزایری ها دور تازه ای از مبارزات ضداستعماری را شروع کردند و سرانجام در سال 1962میلادی به استقلال دست یافتند.

اطلاعات مطلب

  • تاریخ و تمدن
  • 447 بازدید
  • blankblankblankblankblank (2 votes, average: 3,00 out of 5)
    blankLoading...
  • آخرین ویرایش توسط : - شنبه, 28 اکتبر 17, 10:41 ق.ظ
  • تاریخ جهان

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب