ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه اعتماد به نفس خود را با ۳ روش افزایش دهیم؟

چگونه اعتماد به نفس خود را با ۳ روش افزایش دهیم؟

 

آن چه به شما (نه دیگران بلکه شما ) اعتماد به نفس می دهد را پیدا کنید.

کارهایی را که ندانسته به صورت اتفاقی انجام می دادید که نتیجه آن باعث لطمه خوردن اعتماد به نفستان می شد را پیدا کنید و راه از بین بردن آن عادت های غلط را بیابید.

رموز ایجاد اعتماد به نفس بیشتر را در زندگی تان پیدا کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - یادگیری و تسلط بر سه نوع اعتماد به نفس

یادگیری و تسلط بر سه نوع اعتماد به نفس

اکنون موقع آن است که یاد بگیریم چگونه اعتماد به نفس جدید و زیادی را وارد زندگی مان کنیم . در حقیقت سه نوع اعتماد به نفس وجود دارد که باید آن ها را فرا بگیریم و در زندگی به کار ببندیم .

1-اعتماد به نفس رفتاری

2-اعتماد به نفس احساسی

3- اعتماد به نفس معنوی

برای آن که بتوانید به فردی قدرتمند و کاملی که حقش را دارید تبدیل شوید می بایست هر سه نوع اعتماد به نفس را یاد بگیرید . اولین نوع، اعتماد به نفس رفتاری است. اعتماد به نفس رفتاری به این معناست که شما به توانایی تان برای انجام هر کاری در زندگی به خود اعتماد داشته باشید. این کار ها می توانند به سادگی کارهایی مثل پرداخت به موقع قبوض یا کار های دشواری مثل به حقیقت تبدیل کردن رویاهایتان باشد . این نوع اعتماد به نفس همان اعتماد به نفسی است که اغلب ما همیشه به آن فکر می کنیم . دومین نوع ، اعتماد به نفس احساسی است معنای اعتماد به نفس احساسی این است که شما به توانایی تان برای مسلط شدن بر دنیای احساسات تان اعتقاد دارید . منظور این است که بدانید در لحظه چه احساسی دارید ، در انتخاب عواطف و احساسات صحیح در زندگی مختار باشید تا این که بتوانید خودتان را از درد و رنج برهانید و یاد بگیرید که چگونه می نوانید با دیگران رابطه سالم و با دوام ایجاد کنید . بعضی افراد اعتماد به نفس رفتاری بالایی دارند به همین علت به موفقیت هایی هم نائل شدند ، ولی به علت کمبود اعتماد به نفس احساسی در زندگی شان احساس خوشبختی نمی کنند . در طرف مقابل نیز بعضی افراد از اعتماد به نفس احساسی بالایی برخوردارند ، ولی در انجام کارها ناتوان هستند . اعتماد به نفس معنوی سومین نوع اعتماد به نفس است که در واقع مهم ترین نوع آن هم محسوب می شود . اعتماد به نفس معنوی اعتماد شما به جهان هستی است . ایمان شما به این که زندگی نتیجه مثبتی خواهد داشت ، اعتقاد شما به این که خلقت شما بر پایه ی دلیل خاصی است و زندگی هفتاد ، هستاد یا نود ساله بر روی این کره خاکی، خالی از هدف نیست . به نظر من بدون داشتن اعتماد به نفس معنوی ، ایجاد اعتماد به نفس رفتاری و اعتماد به نفس احساسی در خود بسیار دشوار خواهد بود . پیش از آن که در مورد چگونگی ایجاد این سه نوع اعتماد به نفس بحث کنیم ، همین حالا برای یک لحظه به زندگی تان نگاه دقیقی بکنیم و ببینید کدام نوع اعتماد به نفس در شما بیشتر است . ممکن است شما در انجام کارها موفق باشید و بدانید که چگونه با ترس از شکست مقابله کنید ، ولی تعدادی روابط آزار دهنده و ناسالم داشته اید و این گونه به نظر می آید که نمی توانید همسری دلخواه برای خود پیدا کنید . ممکن است در یک خانواده فوق العاده زندگی کنید ، ولی تلاش لازم را برای رسیدن به موفقیت های شغلی که دیگران به آن دست پیدا کرده اند را ندارید.

[ اعتماد  به  نفس  واقعی  یعنی  داشتن  هر سه  نوع

اعتماد به نفس رفتاری ، احساسی و معنوی به طور

 مساوی به گونه ایی که زندگی متعادل در عین حال

قدرتمندی را داشته باشی . ]

گام 2 - چگونه می توان اعتماد به نفس رفتاری را در خود ایجاد کرد ؟

چگونه می توان اعتماد به نفس رفتاری را در خود ایجاد کرد ؟

زمانی که شما اعتماد به نفس رفتاری داشته باشید ، برای ساختن یک  زندگی و انجام فعالیت های گوناگون به شیوه دلخواهتان مطمئن خواهید بود و برای تحقیق این امر تمام تلاش خود را انجام می دهید . اعتماد به نفس رفتاری چهار ویژگی دارد که عبارتند از :

1-اعتماد به توانایی تان برای انجام کار ها

 به عنوان مثال اگر رویای شروع یک کار مستقل را داشته باشید . اعتماد به نفس رفتاری باعث می شود که به خود ایمان داشته باشید که برای رسیدن به هدفتان کاری انجام می دهید وسال ها در مورد آن تنها به حرف زدن اکتفا نمی کنید . به همین منظور برای فراهم کردن یک برنامه کار و کسب و اطلاعات درباره ی چگونگی اداره یک شرک و تعیین زمان شروع و توسعه ی شغلی جدید به خودتان اعتماد دارید .  اگر شما استحکام بخشیدن به زندگی زناشوییتان را هدف خود قرار دهید . اعتماد به نفس رفتاری باعث می شود که شما مطمئن باشید می توانید به گونه ایی با همسرتان ارتباط برقرار کنید که یک تعهد دو جانبه برای بهتر کردن شرایط زندگی ایجاد کنید . همچنین می توانید مطمئن باشید که روش های تاثیر گذاری پیدا خواهید کرد که هر دو از آن بهره مند خواهید شد

2-اعتماد به توانایی هایتان برای پیگیری یک کار و داشتن پشتکار برای به انجام رساندن آن ها

آیا تا کنون کاری را شروع کرده اید که قبل از پایان آن ، آن را رها کرده باشید ؟

آیا همیشه قصد دارید چند کار را باهم انجام دهید و در نهایت نمی توانید هیچ کاری را به نتیجه برسانید ؟

بسیاری از ما زمانی که کاری را شروع می کنیم تنها چند قدم برمی داریم برای رسیدن به هدف مان را طی می کنیم ، ولی قبل از رسیدن به هدف به خاطر ترس از شکست متوقف می شویم و شاید دلیلش بی برنامگی یا نداشتن  تمرکز باشد . اعتماد به نفس رفتاری تنها شروع کار های جدید نیست بلکه مهم به اتمام رساندن آن کاره می باشد .

3-اعتماد به توانایی تان برای حل مشکلات

بعضی از ما زمانی که را که هموار است و زندگی آرامی را داریم در حرکت به سوی جلو فوق العاده عمل می کنیم اما به محض پیدایش یک مانع از حرکت متوقف می شویم . آیا شما تحمل موانع را دارید ؟ هر مسیری که ارزش پیگیری را داشته باشد مطمئن باشید که موانعی هم بر سر راه دارد . با داشتن اعتماد به نفس رفتاری می توانید به توانایی خود برای غلبه بر این موانع ایمان داشته باشید این به همین منظور است که وقتی مانعی بر سر راه تان قرار می گیرد ، نگویید : « ای وای ! چه کار کنم ؟ » و چندین روز مثل انسان های شکست خورده رفتار کنید . بلکه بگویید : « یک مانع همان که منتظرش بودیم » با این کار تمام نیروی خود را آماده کنید .

چگونه می توان اعتماد به نفس رفتاری را در خود ایجاد کرد ؟

4-اعتماد به توانایی تان بر کمک گرفتن از دیگران

 بسیاری از ما فکر می کنیم که رویاهایمان را فقط با کمک خودمان به واقعیت تبدیل کنیم و باید این را به تنهایی طی کنیم و اگر از کسی کمک بگیریم موفقیتی برایمان محسوب نمی شود . این امر یکی از موثر ترین راه ها برای تخریب شخصیت و اعتماد  به نفسمان است .من نیز در گذشته همین گونه بودم اعتقاد داشتم که همه کارها را باید خودم انجام دهم. نباید از کسی کمک بگیرم و در عین حال از این که کسی به من کمک نمی کند شکایت می کردم . ولی حقیقت این بود که به کسی اجازه نمی دادم . حاضر نبودم مسئولیت کارهایم را به دیگران واگذار نمایم و به همین علت همیشه خسته و ناراحت بودم . زمانی که فهمیدم در اعتماد به نفس رفتاری می بایست در صورت نیاز به کمک دیگران حساب کنم ، به تدریج از دیگران کمک گرفتم . معجزه ایی اتفاق افتاد و این که کارهایم با موفقیت صد درصد روبه رو شد . آیا در خواست کمک از دیگران سخت است ؟ آیا تصور می کنید که همه ی کارها را باید خودتان انجام دهید ؟ اگر می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید می بایست این نوع طرز فکر را فرا موش کنید . به یاد داشته باشید که :  « کمک گرفتن از دیگران نشانه ضعف و ناتوانی نیست ، بلکه نشانه ژرف اندیشی و دوست داشتن خودتان است . در صورتی که هر یک از این ویژگی ها را نداشته باشید ، اعتماد به نفس در رفتارتان جلوه گر نخواهد بود و این عادم اعتماد به نفس به صورت الگو هایی خاصی خود را بروز خواهد داد اگر هر کدام از علایم زیر ابراز کنید می بایست بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید و آن را تقویت کنید :

1-شروع انجام کار را عقب می اندازید .

2-با توجه به جوانب کاری که انجام می دهید ، بدون آن که تصمیمی بگیرید ، خود را نسبت به آن متعهد می کنید و بیش از اندازه خود را مورد تجزیه وتحلیل قرار می دهید . بعضی اوقات هم به دلیل تعلل زیاد زمانی تصمیمی می گیرید که دیگر اشتیاقی برای رسیدن به آن هدف را ندارید .

3-از روبه رو شدن با مسائل مهم و چالش برانگیز در زندگی خودداری می کنید و بر روی موضوعاتی متمرکز می شوید که در واقع نیازی به توجه زیاد شما ندارد .

4-با بیان این که همه چیز در خانه و محل کار درست است و وانمود کنید که حتی در مواقع سختی هم احتیاجی به کمک دیگران ندارید . اگر هر یک از گزینه های فوق در مورد شما صحت داشته باشد یا این که احساس می کنید به اعتماد به نفس رفتاری بیشتری نیاز دارید . این توصیه ها می توانند به شما کمک کنند .

چگونه می توان اعتماد به نفس رفتاری را در خود ایجاد کرد ؟

1-تمام قدم های کوچک و خاص را که مربوط به کارهایی که می خواهید برای به واقعیت تبدیل کردن رویاهایتان انجام دهید را لیست کنید ویک موقعیت زمانی برای آن در را نظر بگیرید .

یعنی این که به جای گفتن : « می خواهم شرکتی مستقل درباره مشاوره  داشته باشم » ، سپس هر روز به این فکر کنید که این کار بزرگی است ، هدف های کوچک و قابل دسترس را انتخاب کنید .  به عنوان مثال : « در این هفته می خواهم به کسانی که در این راه موفق بوده اند تماس بگیرم » . تجزیه یک هدف بزرگ به اهداف کوچکتر و انجام آن ها به صورت پیوسته راه فوق العاده ای برای شروع ایجاد اعتماد به نفس رفتاری است .

2-پیدا کردن افراد موفق و یاد گرفتن از آن ها

بعضی از افراد دوست ندارند با افراد موفق ارتباط داشته باشند ، چرا که به صورت پنهانی یا غیر پنهانی به آن ها حسادت می کنن . به همین علت ارتباطمان با افرادی که نسبت به آن ها حسد می ورزند بیشتر می شود و این امر سبب می شود که تفکرات منفی  و کینه توزانه بروز داشته باشد . من به شما توصیه می کنم که افرادی را پیدا کنید که به آن چه شما آرزویش را دارید قبلا دست پیدا کرده اند ، تفاوتی هم نمی کنند که موفقیتشان در کار بوده یا یک زندگی عاطفی . آن ها رابیابید و از آن ها یادبگیرید . دنبال فرستی بگردید که با آن ها صحبت کنید . از آن ها در خواست کنید که تجاربشان را به شما منتقل کنند و به طرز تفکر بینش آن ها پی ببرید . در این صورت درخواهید یافت که معاشرت با این گونه افراد به شما انگیزه می دهد ، به شما شور و اشتیاق می دهد و اعتماد به نفس رفتاری تان افزایش می یابد .

3-یک لیست از تمام کسانی که می توانید برای درخواست کمک و حمایت به آن ها مراجعه کنید را تهیه کنید .

بعد از تهیه ی لیست وقتی که میبینید چند نفر از آشنایان و دوستانتان حاضراند به شما کمک کنند تا به هدفتان برسید تعجب خواهید کرد . در فهرست مشخصات کسانی را بنویسید که هر گاه انرژی تان برای انجام کار کم شد بتوانید به آسانی یک تماس تلفنی یا یک ایمیل با آن ها ارتباط برقرار کنید و انرژی لازم را از آن ها دریافت کنید .

به یاد داشته باشید که :

مهم ترین اصل برای افزایش اعتماد به نفس رفتاری این است که در هیچ شرایطی دست از ادامه کار برندارید . هر چه قدر برای پیشرفت به خود اطمینان داشته باشید اعتماد به نفس بیشتری را دریافت خواهید کرد .

گام 3 - چگونه به اعتماد به نفس احساسی دست پیدا کنیم ؟

چگونه به اعتماد به نفس احساسی دست پیدا کنیم ؟

زمانی که به اعتماد به نفس احساسی دست پیدا کنید به توانایی تان برای شناخت عواطف و احساساتتان پی خواهید برد . این نوع اعتماد به نفس پنج نوع ویژگی دارد که به آن ها اشاره خواهم کرد :

1-ایمان به توانایی تان برای شناخت احساس تان

شناخت عواطف و احساسات بخش مهمی از اعتماد به نفس احساسی است . همه ی انسان ها با انواع عواطف و احساساتی که در قلبشان دارند ، زندگی می کنند ، ولی حتی نمی دانند که این احساسات هم وجود دارد . زمانی که این نوع شناخت را بر روی احساسات خود نداشته باشید ، گنگ باشد و نتوانید آن ها را بفهمید ، اعتماد به نفس احساسی برایتان به وجود نمی آید و مطمئنن به دلیل نداشتن اعتماد به نفس احساسی ، ایجاد روابط سالم با دیگران برایتان دشوار خواهد بود .

2- ایمان و توانایی تان برای ابزار احساس تان

شناخت احساسات اولین گام برای رسیدن به اعتماد به نفس احساسی است . گام بعدی این است که بتوانید احساساتتان را نسبت به دیگران به شیوه درستی ابزار کنید ، حال این افراد می توانند پدر ، مادر ، همسر و یا همکار شما باشند . عواطفی که در قلب ما مدفون می شوند . بن بست های عاطفی و روحی ایجاد می کنند که مانع از ابزار عشق و علاقه به دیگران می شود .

3- ایمان به توانایی تان برای ایجاد رابطه ای معنی دار و دوستانه با دیگران

ما در دنیایی که بیش از6 میلیارد نفر در آن زندگی می کنند هستیم . یاد گیری چگونگی برقرار  ساختن یک رابطه با دیگران بخش مهمی از ایجاد اعتماد به نفس احساسی است . اگر از شرکت در یک مهمانی ، حضور در یک جلسه کاری یا همایش اجتماعی واهمه داشته باشید ، مطمئنا فاقد اعتماد به نفس احساسی هستید ، چرا که از برقراری رابطه دوستانه و معنی دار با دیگران  ناتوان هستید . ایجاد یک رابطه دوستانه با دیگران به گونه ای که برای هر دو شما پر فایده باشد می تواند اعتماد به نفس احساسی شما را افزایش دهد و عشق و احساس رضایت را در زندگی برایتان به ارمغان بیاورد .

4- ایمان به توانایی تان برای پیدا کردن عشق و شناخت متقابل در تمام مواقع زندگی به خصوص در شرایط دشوار

یکی از راز های ایجاد رابطه موفق و همچنین یکی از راز های ایجاد اعتماد به نفس احساسی ، کنار گذاشتن احساسات نا خوش آیند تا زمانی که به مفهوم عشق و درک آن برسید . طبیعت زندگی این است که شما را مورد هموم درگیری های شخصی و کوهی  از احساسات  نامطلوب و سرشار از عصبانیت و اندوه و هر چیزی شبیه به آن بگیرد . این که چه احساسی داریم و یا حتی ابراز احساسات هم کافی نیست . شما می بایست به قدری اعتماد به نفس داشته باشید که بتوانید از لابه لای احساساتتان آن را هدایت کنید و به ژرف ترین واقعیت وجودی خود برسید . شما می بایست در تکاپوی جستجوی عشق و رسیدن به معنای واقعی آن در تمام مواقع جزء مهم ترین کارهای خود بدانید . زمانی که به این نوع اعتماد به نفس دست پیدا کنید دیگر خورا قربانی عواطف و احساساتتان و مسائلی که برایتان اتفاق می افتد ، نمی دانید . در این زمان یک منبع روشن از عشق و محبت را در وجود خود احساس خواهید کرد .

چگونه به اعتماد به نفس احساسی دست پیدا کنیم ؟

5- ایمان به توانایی تان برای این که بدانید به هر چیزی که به دیگران ارائه می کنید با ارزش است .

شما فردی با مشخصات خاص خود می باشید و این که هیچ کس در دنیا همانند شما وجود ندارد . هیچ وقت نبوده و هیچ وقت نخواهد بود . خودشناسی و شناخت اهدافتان در زندگی بخش مهمی از اعتماد به نفس احساسی است . زمانی که به منحصر به فرد بودن خود اطمینان داشته باشید و به آن افتخار کنید پی خواهید برد که چقدر نزد آشنایانتان ارزشمند هستید  و وجودتان ضروری است و آن چه از شما ارائه می شود نیز ضروری است . شاید شما در گذشته برخی از این ویژگی ها را به وجود آورده باشید و اکنون در حال تقویت برخی دیگر باشید . شاید آن ها را مرور کنید و قبول داشته باشید که عدم وجود این محسنات در زندگی تان باعث شده اعتماد به نفس کمتری را احساس کنید . زمانی که احساس اعتماد به نفس احساسی نمی کنید ، احتمال دارد یکی از علائم زیر را در خود مشاهده کنید .

1-اکثر مواقع حساسیت خود را نسبت به احساستان را از دست می دهید . این طور به نظر می رسد که نمی دانید چه اتفاقی در حال بروز در زندگی عاطفی تان است و به همین علت بیان می کنید : « من واقعا گیج و سردرگم شده ام ». بسیاری از ما می خواهیم برای گول زدن خودمان ، خود را به گیجی بزنیم . در این صورت تا وقتی که گیج هستیم نیازی نیست که خود را متعهد به شناخت احساساتمان کنیم . معمولا سردرگمی باعث می شود که بسیاری از مسائل ناخوشایندی که نمی خواهیم با آن ها روبه رو شویم . را پوشش دهد .

2-احساسات خود را پنهان می کنید و آن را صادقانه ابراز نمی کنید . شاید دیگران همواره نگران این باشند که شما چه احساسی دارید که این می تواند به طور مستقیم راهی برای کنترل آن ها باشد . هیچ کس نمی تواند درون واقعی شما را بشناسد . و مطمئنا درون شما با ظاهر بیرونی شما متفاوت است .

3-گوشه گیری می کنید . زمانی که برای ایجاد ارتباط درست با دیگران اعتماد به نفس ندارید ، خود را از موقعیت های اجتماعی جدا می کنید و در یک دنیای شخصی با چارچوب خاص زندگی می کنید .

4-برای مورد پسند قرارگرفتن و رضایت دیگران اعتیاد پیدا می کنید و از آن جایی که فاقد اعتماد به نفس احساسی هستید ، به ناچار به تائید دیگران برای اثبات ارزش تان نیاز دارید .

چگونه به اعتماد به نفس احساسی دست پیدا کنیم ؟

- به انتقاد کردن و تفکرات منفی گرایش پیدا می کنید . در مورد هر چیز که آن را درک نمی کنید یا زیر سلطه اش هستید ، انتقاد می کنید . بدون اعتماد به نفس احساسی ممکن است تصور کنید اسیر احساساتتان و تاثیر دیگران قرار گرفتهاید . تنها راه دفاع از خودتان این است که به آن شخص یا موقعیت یا قضاوت های منفی حمله کنید . افراد هر چه قدر درمانده تر باشند بیشتر در مقام قضاوت قرار می گیرند . در صورتی که هریک از علائم بالا در مورد شما صدق می کند یا این که بخواهید اعتماد به نفس احساسی را در خود ایجاد کنید این پیشنهادات به شما کمک می کند :

1-یادبگیرید که چگونه احساسات خود را بشناسید و به آن ها پاسخ دهید .

هیچ گاه به خودتان نگویید : « نمی دانم چه احساسی دارم ؟ » . به جای آن بگویید : « بسیار خوب ، می دانم که چه احساسی دارم ، زیرا راحت نیستم . من فقط صبر می کنم بفهمم چه حسی دارم یا از کسی کمک بگیرم » . وسایل و ترفندهایی را پیدا کنید تا به شما کمک کند که یادبگیرید چگونه با احساساتتان ارتباط برقرار کنید و به شیوه ای مناسب و تاثیر گزار آن ها را ابراز کنید . از روشی که من با عنوان « رازهای در مورد عشق » ابداع کردم یا روش دیگری یا هر روشی که خودتان ابداع کرده اید استفاده کنید ، فقط منتظر نمانید و از احساسات خود بی خبر نمانید . همیشه به جای سرکوب کردن احساساتتان آن را ابراز کنید . در این صورت اعتماد به نفس احساسی شما تقویت می شود .

2-یادبگیرید که چگونه احساسات خود را به دیگران ابراز کنید

این توصیه ادامه همان توصیه اول می باشد . پنهان کردن احساساتتان از دیگران تنها موجب ایجاد دیوارهای عاطفی می شود وبین شما و آن جدایی عاطفی به وجود می آورد . صحبت در مورد مسائل مربوط به روابطتان با دیگران را عقب نیاندازید . رویارویی با مشکلات و مسائل مربوط به روابطتان به جای فرار کردن از آن ها باعث تقویت اعتماد به نفس احساسی تان می شود .

3-پیدا کردن فرصت برای ارتباط با دیگران

عقب نشینی نکنید . یکی از نادرست ترین راه های تخریب اعتماد به نفس احساسی همین است . زمانی که در خانه نشسته اید هرگز نمی توانید یادبگیرید که چگونه احساس خوبی در مورد خود یا دیگران  داشته باشید . نزد دوستان و آشنایان بروید و شخصیت واقعی خود را نشان دهید . اگر دوستان زیادی ندارید به یکی از گروه هایی که افراد را گرد هم جمع می کنند مثل سازمان های داوطلب ، سازمان های پشتیبانی و گروه های خدماتی بپیوندید . هر چه قدر وسعت ارتباط خود را بیشتر کنید ، اعتماد به نفس احساسی بیشتری را تجربه خواهید کرد .

[ فراموش  نکنید : اعتما د به نفس  احساسی  تنها  موردی

است که می توانید  آن  را  در  خود  ایجاد کنید . با همه

 توانی که دارید  با عواطف قلبی تان ارتباط برقرار کنید و

آن را گرامی بدارید ، در  این  صورت  اعتماد  به  نفس

احساسی بیشتری  را  در  خواهید  یافت و  توان  ارتباط

قوی تری با دیگران را خواهید داشت . ]

گام 4 - چگونه اعتماد به نفس معنوی را در خود ایجاد کنیم ؟

چگونه اعتماد به نفس معنوی را در خود ایجاد کنیم ؟

احتمالا پیش از این هرگز نام اعتماد به نفس معنوی را نشنیده اید . به نظر من این اعتماد به نفس از مهم ترین نوع آن می باشد ، چرا که رابطه شما را با دنیایی که در آن زندگی می کنید را تعریف می کند . در این جا به برخی از ویژگی های این نوع اعتماد به نفس اشاره خواهم کرد :

1-اعتقاد به این نکته که جهان هستی همواره رو به تکامل است و جهت آن به سوی تعالی است .

از هر سو که به جهان هستی نگاه کنید ، در خواهید یافت که جهان هستی روبه تکامل است . یک نوزاد به طور معجزه آسایی رشد می کند و انسان بزرگ می شود . دانه ها به درخت تبدیل می شوند . این نمایه های فیزیکی ، فرقی نمی کند که یک سلول باشد یا یک درخت و یا انسان ، در هر صورت نشان این است که طبیعت باهوش ذاتی خودش همه موجودات را به سوی تکامل هدایت می کند . شما هم جزئی از همین معجزه جهان هستی هستید ، جزئی از همین سیر بدون انکار به سوی تکامل هستید .

[  اعتماد  به  نفس  معنوی  از  شناخت  چنین مسیر  رو به

 تکامل جهان هستی نشئت می گیرد و اگر این مهم را باور

داشته  باشید  ، هر  چند  ممکن است  آن   را  به  وضوح

مشاهده نکنید ولی زندگی شما را هدایت می کند . ]

2-اعتقاد به نظم جهان هستی و معنای آن

اگر فکر می کنید که در دنیای بی قانون و پر هرج و مرج زندگی می کنید . از اعتماد به نفس معنوی زیادی برخوردار نیستید . اتفاقات و حوادث در نظرتان تصادفی خواهد بود و همواره احساس ناامنی خواهید کرد . زمانی به اعتماد به نفس معنوی دست پیدا خواهید کرد که به روند طبیعت و نیروی خلقت دقت کنید و به این که وجود شما توسط یک نیروی برتر که فراتر از حد تصور است طراحی شده است ایمان بیاورید . این هوش ذاتی در کوچک ترین اعضاء از پر پرندگان گرفته تا گردش سیارات کاملا مشهود است . زمانی که شروع به دریافت حقایق جهان هستی کنید ، این دریافت ها ، مشاهده ها و نتیجه ها شما را توضیح می دهند و در این صورت اعتماد به نفس معنوی در درونتان رشد می کند . آیا می دانید که بزرگترین مشکلات هم در جهان هستی به منظور هدفی خاص به وجود آمده اند وگرنه اصلا به وجود نمی آمدند .

چگونه اعتماد به نفس معنوی را در خود ایجاد کنیم ؟

3-اعتقاد به خودتان به عنوان معجزه خداوندی که علت آفرینش جهان هستی است .

اگر خوب بنگرید متوجه خواهید شد که حقیقت وجودی شما نیز یک معجزه است . شما خود را یک انسان می شناسید ، انسانی که در ضمیر باطنی اش خود آگاهی وجود دارد و از طریق یادگیری ، احساس ، رشد و عشق به تکامل می رسد . در هر صورت وجود دارید و بر روی این کره خاکی زندگی می کنید . مطوئن باشید که منحصر به فرد هستید و یکی از مخلوقات خالقی بزرگ می باشید . آیا به نظر شما این یک معجزه نیست ؟

شما به عنوان یک جزء از کل در وجود خود همان شکوه یک کوه سربلند و شکوهمند ، همان غروب دل انگیز خورشید ، همان قدرتی که شما را در نطفه خلق کرد را مشاهده می کنید .

[  اعتماد به نفس معنوی به شما می آموزد که در پشت این

جسم و شخصیت و ظاهر خود چه شخصیت واقعی وجود

دارد . منبع  وجود  این  اعتماد  به  نفس  قبول خود  به

عنوان یک معجزه از معجزات خلقت است . ]

زمانی که فاقد اعتماد به نفس معنوی باشید یکی از علائم زیر را مشاهده خواهید کرد .

1-تلاش می کنید که هر چیزی را در زندگی کنترل کنید . باید همه چیز در دستان شما باشد ، چرا که عتقاد ندارید آن چه خداوند خلق کرده است در مسیر مثبتی قرار داشته باشد . نداشتن این نوع اعتماد به نفس شما را از انجام کارها باز می دارد و یا زمانی که دوست ندارید مشکلات خود را بروز دهید رابطه تان با افراد خراب می شود . شما با این بی اعتمادی ، حرکت در راستای حقایق جهان برایتان دشوار می شود وبا مقابله کردن در مقابل آن زندگی تان را تلخ تر و ناگوار تر می کنید .

2- امکان ریسک کردن و ماجرا جویی برایتان دشوار می شود . زمانی که به نظم جهان هستی و عملکرد هدفمند آن اعتقاد نداشته باشید ، احساس امنیت نخواهید کرد . با احتیاط کار می کنید ، عشق می ورزید و کار می کنید . به همین علت زندگی تان تهی از شور و اشتیاق خواهد بود و آن را محدود می کنید و به همین سبب می شود که احساس نارضایتی و ناامنی داشته باشید .

3-شما یک حس عمیق بی قراری عاطفی خواهید داشت . هیچ چیزی شما را به صورت کامل راضی نمی کند و چیزی شماذ را قانع نگه نمی دارد ، چرا که منتظرید زندگی شما را تایید کند و دلیلی برای بودن به شما بدهد . شما به این نکته توجه نمی کنید که بدون تردید وجود شما یک معجزه است . شما مورد عشق خداوند هستید .  وجود شما به همین شکل که هست کفایت می کند .

چگونه اعتماد به نفس معنوی را در خود ایجاد کنیم ؟

در این جا به برخی از پیشنهادات برای ایجاد اعتماد به نفس معنوی اشاره می کنیم :

1-دلایل و شواهدی پیدا کنید که دلیل سیر تکاملی و منظمی باشد

به زندگی خود و دیگران نگاه کنید ببینید که چند بار مشکلاتی که تصور می کردید سخت به شما می رود باعث خیر و برکت شده اند . یادتان هست که می گفتید : « دیگر عاشق نمی شوم » ، ولی باز هم عاشق شدید به یاد دارید که زمانی دری به روی تان بسته می شود یک بار متوجه در باز دیگری می شدید ببینید که زندگی همواره رو به سوی تکامل دارد .

2-زمانی را برای گردش در طبیعت تعیین کنید و به آنچه میبینید دقت کنید

طبیعت خود یک آموزگار معنوی قوی و همیشه حاضر است . وقتی از لابه لای درختان عبور می کنید به تک تک گل ها نگاه عمیق بیاندازید . به امواج دریا ها که به ساحل کوبیده می شوند نگاه کنید و به ستاره هایی که سرتاسر آسمان را پوشانده اند را تماشا کنید . در این صورت با هوش بیکران و با عظمتی ارتباط برقرار خواهید کرد که تمام مخلوقات زاده دست اویند . هر چه قدر به جسم فیزیکی تان نگاه کنید و در آن تامل نمایید به اعتماد به نفس معنوی بیشتری دست پیدا خواهید کرد .

3-معجزات و شواهدی را جستجو کنید که نشانگر دوست داشتن شما باشند .

هر روز در زندگی به مسائلی برخورد می کنید که نشانه این است که مورد توجه و رحمت الهی قرار گرفته اید . هر روز نشانه ای را می بینید که ثابت می کند مورد عشق و توجه پروردگارتان هستید . خورشید برای روشن ساختن راه شما طلوع می کند و شما را گرما می بخشد . زمین منبع غذایی شما را تامین می کند . دقیقا در همان موقع که احساس ناراحتی و غم دارید ، پرنده ای سر به آواز می گذارد . درست لحظه ای که احساس بی کسی می کنید کودکی به روی شما لبخند می زند . زمانی که برای حل  می شوید ، به شخصی یا کتابی برخورد می کنید که به شما در حل مشکل کمک می کند . در جستجوی شاهدی باشید که به شما ثابت کند تحت مراقبت و هدایت نیروی بیکران هستید . به دنبال دلایلی بگردید که به شما ثابت کند مورد عشق و توجه پروردگارهستید .

[ در آخر ، اعتماد به نفس معنوی یعنی یک احساس نرم و

لطیف از آرامش است ، قلبتان را سرشار و روح تان را

 غنی می کند . به شما این امکان را می دهد که تصور کنید

در مسیر درستی  گام بردارید  و به شما  یاد آور می شود

که مهم نیست کجا هستید ، مهم این است که باید از همان

جا آغاز کنید و پیش بروید . ]

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب