ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + ده =

بستن
بستن

چگونه اعتماد به نفسی حقیقی بیابیم ؟

چگونه اعتماد به نفسی حقیقی بیابیم ؟

آیا تاکنون از خود اعتماد به نفس بیشتری خواسته اید ؟

آیا می خواهید با انجام کارهای خاص در زندگی ، اعتماد به نفس بیشتری به دست آورید ؟

آیا نگارش کتابی خاص ، نقاشی کردن یک تابلو ، شروع یک کار جدید یا پیشنهاد ازدواج به فلان شخص دلخواهتان را تا مدتی که احساس بهتری در مورد خود داشته باشید ، عقب می اندازید؟

آیا کاری را شروع نمی کنید یا به اندازه ای که دوست دارید تلاش نمی کنید و منتظرید که یک روز اعتماد به نفسی را که به دنبال آن هستید به طرز معجزه آسایی ظهور کند ؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که با تمام موفقیت ها و پیشرفت هایی که در زندگی خود داشته اید ، اما همچنان اعتماد به نفسی را که خواهان آن هستید را احساس نمی کنید ؟

در این مطلب به جواب این سوالات خواهید رسید 

مطالب مرتبط


گام 1 - به نظر شما اعتماد به نفس واقعی چیست ؟

به نظر شما اعتماد به نفس واقعی چیست ؟

 غالبا تصور ما این است که داشتن اعتماد به نفس یعنی توانایی انجام کارهای خاص به نحو احسن یا به عبارت دیگر ممکن است شخصی بگوید : (( من هنرمندم و به توانائیم در نقاشی اعتماد دارم ، با حرکات خاص قلم مو ، تجسم اشیاء و آوردن آن ها روی بوم نقاشی و ساخت رنگ های درست آشنا هستم . ))

یا جملاتی همانند : (( من یک بازاریاب هستم و به توانایی ام در مکالمه تلفنی با مردم و فروش اجناس به آن ها یا تاثیر گذاشتن بر روی آن ها ، برای خرید محصولی که من به آن ها معرفی می کنم کاملا اعتماد دارم )) .

یا من (( فردی هستم که به توانایی خود برای جذب کردن افراد اعتماد دارم ، یعنی می دانم که چه طور با اولین ملاقات ، شخصی را تحت تاثیر قرار دهم ، می دانم که چه طور آن ها را راضی کنم و در نهایت این که در ایجاد روابط دوستانه فردی فوق العاده هستم )) .

اما در این گونه طرز فکر که اعتماد به نفس یعنی انجام کاری به شکل فوق العاده یک مشکل وجود دارد ، تفاوتی ندارد که این کار نقاشی ، فروشندگی ، عشق ورزیدن ، آشپزی یا هر چیز دیگری باشد ، مشکل این است که :

[ مهارت های بسیاری در زندگی وجود دارد که شما

می توانیدکاملاآن ها رایاد بگیرید،حال آن که شمافقط

تعدادکمی ازاین هنرها رافرا می گیرید. بنابراین شما

تنها زمانی احساس اعتماد به نفس می کنیدکه مشغول

انجام آن کار ها باشید .]

به نظر شما اعتماد به نفس واقعی چیست ؟

این بدان معنی است که اگر شما یک آژانس املاک دارید تنها زمانی احساس اعتماد به نفس می کنید که مشغول خرید یا فروش ملکی هستید و باقی اوقات این حس را ندارید . در صورتی که در کمکبه عنوان یک دوست و چه به عنوان یک حرفه ای مهارت دارید در آن لحظات احساس خوبی نسبت به خود دارید که نصیحت می کنید یا سبب راحتی کسی می شوید ، اما بقیه اوقات این احساس را ندارید . اگر یک نویسنده هستید زمانی که یک کتاب یا مقاله را به اتمام می رسانید احساس اعتماد به نفس می کنید و بقیه اوقات این احساس را ندارید . همان طور که می بینید ، شما تمام اوقات خود را صرف انجام کاری می کنید که در آن لحظه احساس اعتماد به نفس می کنید و به آن مهارت دارید و آن را به نحوی انجام می دهید که رضایت خاطر شما را به همراه داشته باشد . این امر روشن می کند که چرا بسیاری از مردم به کارشان معتاد می شوند یا کاری تمام ذهنشان را به خود مشغول می سازد و عدم تعادل در زندگی شان به وجود می آید . یعنی آن ها زمانی در مورد خود احساس خوبی دارند که مشغول انجام آن کاری هستند که در انجام آن توانایی دارند.

[ اعتماد به نفس می بایست باعث رشد آن چه می دانیم و

 آن چه انجام می دهیم شود . ]

 کار های زیادی در زندگی وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید و قابلیت های بسیاری هستند که می توانید آن ها را فرا بگیرید و اعتماد به نفس خود را به آن ها وابسته کنید ، ولی در حقیقت شما به هیچ وجه فرد معتمد به نفسی نخواهید بود . (( من اعتماد به نفس دارم ، چرا که یک برنامه نویس خوب کامپیوتر و یک بازیکن موفق تنیس و یک پدر خوب برای فرزندانم و....هستم ، اما اعتماد به نفس را به شکل گسترده در درون خود احساس نمی کنم )) .

به این نکته توجه کنید که آیا تا کنون اتفاق افتاده که از انجام کاری به بهترین نحو بر آیید ، کاری که به سختی برای آن تلاش کرده اید و هر چند به خاطر این موفقیت احساس خوبی داشته باشید ، اما در مورد خود احساس خوبی نداشته باشید ؟ شاید چهار سال به دانشگاه رفته اید و همواره از خود پرسیده اید :(( آیا قبول می شوم ، آیا می توانم این مقاله را به اتمام برسانم ؟ آیا می خواهم هر کاری برای فارغ التحصیلی تان فرا رسید و با کمال تعجب متوجه شدید که اصلا احساس خوبی ندارید ؟شاید با خود فکر کرده اید که : (( بسیار خوب ، که چه ؟ حالا ای تکه کاغذ را دارم ، ولی هنوز احساس خوبی ندارم و مطمئن نیستم که آینده ام به شکل دلخواهم باشد )) . همان طور که می بینید اگر اعتماد به نفس فقط از دانشجوی خوبی بودن ، نوشتن مقالات و کسب نمره های عالی باشد باید احساس فوق العاده ای حاصل شود .

 و حالا به این مثال توجه کنید : تصور کنید که شغلی وجود دارد و شما واقعا خواهان آن هستید . تا به هر کار دیگری که مشغول بوده اید خوشایندتان نبود و سرانجام موقعیتی به دست آمده که آرزویش را داشتید . دیگر شغل دلخواهتان را دارید و در نگاه سایرین فرد موفقی به شمار می آیید ، ولی با این وجود احساس خوبی نسبت به خود ندارید و با خود فکر می کنید که چه شده است ؟ همیشه تمام وقت و تلاشم را صرف این کردم که به این جا برسم ، اما حالا که رسیده ام آن احساسی که فکرش را می کردم ندارم . همیشه اعتقاد داشتم اگر این شغل را به دست آورم احساس قدرت درونی بساری خواهم کرد ، ولی هم چنان همان احساس قبلی را دارم .

اگر اعتماد به نفس شما از به دست آوردن یک موقعیت خاص یا به دست آوردن مقدر معینی پول ناشی می شود ، آن شغل یا آن پول اعتماد به نفس عمیق و فوق العاده ای به شما می دهد ، اما این کارها نمی توانند منبع اعتماد به نفس ماندگار شما باشند . اغلب ما بالاخره شغل یا پولی که همیشه خواهان آن بوده ایم را به دست می آوریم ، رابطه ای را می آفرینیم که همیشه دوستش داشتیم ، خانه ای را می خریم که هیچ وقت فکرش را نمی کردیم که روزی بتوانیم در آن زندگی کنیم ، ولی بازهم متوجه می شویم که هم چنان اعتماد به نفس را در خود احساس نمی کنیم . آیا تاکنون احساس کرده اید که یک متقلب هستید ؟

به نظر شما اعتماد به نفس واقعی چیست ؟

عبارتی وجود دارد که تجربه دستیابی به موفقیت از بیرون را به گونه ای توصیف می کند که در درون احساس می کنید که لیاقت آن را ندارید . این واژه (( پدیده تقلب کردن )) نامیده می شود . پدیده تقلب کردن بدین معناست که هر کاری که انجام می دهیم احساس می کنیم دیگران را فریب داده ایم در این مواقع به خود می گوییم : (( اتفاقی این شغل را گرفتم ، اکنون این شغل را دارم اما اگر بخواهم دوباره برای این شغل در خواست بدهم ، این بار شغل را به من نمی دهند . نمی دانم چگونه درست شد )) یا (( نمی دانم چه طور آن معامله بزرگ را انجام دادم ، حتی نمی توانم تصورش را بکنم که دوباره آن کار را انجام دهم ، شانس آوردم )) یا (( اگر دیگران بدانند که چقدر ناشی هستم دیگر توجهی به من نمی کنند ، اگر رئیسم بفهمد که من چه انسان ضعیفی هستم دیگر احترامی برایم قائل نمی شود . اگر مردم بفهمند که چه احساسی نسبت به خودم دارم دیگر به سراغم نمی آیند )) .

[گاهی اوقات احساس می کنیم مانند انسان های متظاهر

رفتار کرده ایم ، وقتی در زندگی کارهایی را انجام

می دهیم که احساس می کنیم باید حس اعتماد به نفس

را در ما تقویت کند ، اما در درون به هیچ عنوان

 احساس اعتماد به نفس نمی کنیم .]

 هر چقدر هم که در زندگی انسان موفقی باشید و موفقیت های بزرگی داشته باشید ، ولی در درون خود احساس اعتماد به نفس واقعی را نداشته باشید ، آن موفقیت ها و داشته های بیرونی برایتان اهمیتی نخواهد داشت . ممکن است شما هنوز به صحت آن چه می گویم ایمان نداشته باشید ، ممکن است هم چنان برای کسب در آمد و موفقیت در تلاش باشید ، شاید هم هنوز مشغول رسیدن به کامیابی های دیگری در زندگی باشید و شاید هم با خود بگویید : ((اگر همه چیزهایی را که می خواهم داشته باشم ، مطمئنا اعتماد به نفس بالایی به دست خواهم آورد )) . بسیار خوب ، خیلی هم مطمئن نباشید . من افراد زیادی را ملاقات کرده ام که آن قدر پول دارند  کهنمی دانند چه  طور خرج کنند که نمی دانند و همه چیزهایی را که شما تصور می کنید داشتن آن ها باعث ایجاد اعتماد به نفس د ، شهرت و احترام دارند و در بعضی موارد آن ها در حد پرسش مورد توجه قرار می گیرند ، اما هم چنان احساس اعتماد به نفس نمی کنند .آن ها به چه چیزی اعتماد دارند ؟ این حلقه گمشده چیست ؟

گام 2 - ماهیت اعتماد به نفس حقیقی

ماهیت اعتماد به نفس حقیقی

ماهیت اعتماد به نفس حقیقی 

یکی از مهم ترین راز ها درباره چگونگی خلق اعتماد به نفس حقسقس به شرح زیر می باشد :

[ اعتماد به نفس حقیقی هیچ ربطی با اتفاقات  بیرونی

زندگی شما ندارد . اعتماد به نفس حقیقی به دلیل کاری

که انجام می دهیدبه وجود نمی آید، بلکه به واسطه باور

درونی شما به  داشتن توانایی انجام هر کاری که انجام

 می دهید ظاهر می شود . ]

اعتماد به نفس حقیقی همواره از درون جاری می گردد نه از بیرون ، از تعهدی سرچشمه می گیرد که شما نسبت به خود دارید . تعهد به این که هر آن چه را که می خواهید انجام دهید ، هر آن چه که خواهان آن هستید و باید در زندگی انجام دهید .

این تعهد به خاطر اطمینان شما به خودتان بنا شده است ، نه اطمینان به نتیجه کارهایی که انجام می دهید که ممکن است حاصل شود یا نشود . این اعتماد به نفس ، باوری است در ضمیر باطنی تان که هیچ ربطی با مسائلی که در زندگی با آن مواجه می شوید ندارد . اعتماد به نفس این نیست که شما از عهده انجام کاری بر می آیید ، بلکه اراده شما به انجام آن کار است . اگر به خودتان اعتماد داشته باشید ، نتایج به دست آمده اهمیتی ندارد . شما مبادرت به انجام آن کار می کنید و آن چه را که می خواهید انجام می دهید ، بنابراین اعتماد به توانایی خود در انجام آن کار ، اعتماد به نفس واقعی نیست . بلکه شما به عنوان مثال یک وکیل خوب یا یک موسیقی دان زبردست هستید ، ولی اعتماد به توانایی تان برای مبادرت به انجام کارها در زندگی ، اعتماد به نفس به شمار می رود . آیا به تفاوت این دو توجه می کنید ؟

اطلاعات مطلب

  • آموزشی و ارتباطی
  • 481 بازدید
  • (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
    Loading...
  • آخرین ویرایش توسط : فخر کامبیز - چهارشنبه, ۲۴ خرداد ۹۶, ۶:۳۶ ق.ظ
  • اعتماد به نفس

دیدگاه کاربران

  1. Avatar
    حجت شایا - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۲:۲۰ ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مطالب تصادفی پر بازدید