ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه اطلاعاتی در مورد مموری کارت ها داشته باشیم؟

چگونه اطلاعاتی در مورد مموری کارت ها داشته باشیم؟

درحال حاضر از تلفن های همراه دوربین های دیجیتال و MP3player و موارد دیگر در جامعه بسیار استفاده می شود که برای کار با همه آنها استفاده از این وسیله لازم می باشد. در صورت داشتن موبایل هوشمند که بتوان با آن هم عکس های باکیفیت گرفت و هم موسیقی گوش داد لازم است از کارت های حافظه های با ظرفیت مناسب استفاده شود. SD یا به زبان ساده تر مموری کارت غیر ولتاژی به عنوان حافظه برتر در بازار نمایان شده است. بسیاری از تولید کنندگان میلیون ها کارت حافظه با سرعت، اندازه و ظرفییت های مختلفی تولید می کنند. برای استفاده از یک حافظه خوب باید ۳ مورد را در نظر گرفت : ۱- شکل ظاهری، ۲- اندازه ۳- سرعت آن. کلاس مموری مشخص کننده هریک از این موارد است مثلا” از مموری کلاس ۲ برای گنجایش ۱ گیگ تا ۳۲ گیگ UHS-1 SDXC استفاده کنید.

مطالب مرتبط


گام 1 - آنچه باید درباره مموری کارت ها بدانید

 • شکل ظاهری:

درهنگام خرید یک کارت حافظه ،استفاده از آن دارای اهمیت است . در موبایل های هوشمند با دوربین های مختلف مموری کارت های با ابعاد مختلف استفاده می شود. با استفاده از خشاب می توان اندازه آنها را متناسب کرد.

در انواع مموری کارت ها SD کارت‌های استاندارد با وزن ۲ گرم و اندازه ۲.۱*۲۴*۳۲ میلی‌متر، بزرگترین نمونه است. امروزه اغلب دوربین‌های دیجیتال از اندازه استاندارد پشتیبانی می کنند. در مقایسه بین Compact Flash (CF) که عکاسان در دوربین‌های با کیفیت بالا دیجیتال مانند Canon 1D Mark IV استفاده می کنند با این نوع حافظه‌های استاندارد بسیار کوچک‌تر هستند.

در بیشتر موبایل ها Micro SD استفاده می شود ، دارای اندازه ۱*۱۱*۱۵ میلی‌مترو وزن نیم گرم می باشند . در یک SD می توان با حجم ۱۶۵ میلی‌متر مکعب ۹ Micro SD را قرار داد.

از نظر قیمت ، کارت های میکرو درمقایسه با کارت های SD با همان کلاس سرعت و اندازه اغلب گرانتر است .

 • ظرفیت:

کارت‌های SD گنجایش سیو مختلفی را دارا می باشند و این میزان کلاس اندازه کارت حافظه را مشخص می کند . در موبایلهای هوشمند شما ،  میکرو Micro SD نمی باشد . آنها Micro Secure Digital High Capacity یا Micro SDHC هستند. SD دارای استانداردهایی بر طبق دسته بندی و کنترل کننده حداکثر تا ۲ گیگ گنجایش برای استفاده در دستگاه های مخصوص خود می باشد . بیشتر مموری کارت ها که در حال حاضر در دسترس هستند از لحاظ فنی SDHC با گنجایش های ما بین ۴ گیگ تا ۳۲ گیگ هستند. بزرگترین گروه کلاس Secure Digital Extended Capacity یا SDXC هستند که از گنجایش ۶۴ گیگ تا ۲ بیت را احاطه می کنند.

 • کلاس سرعت:

کارت‌های SD در سرعت های مختلف نیز وجود دارند. اگر از دوربین استاندارد و یا دیجیتال با سایز کوچک استفاده می‌کنید کلاس سرعت برای شما ایجاد مشکل نخواهد کرد. برای گرفتن تصویری با رزولوشن بالا از این دوربین ها لازم است از مموری کارت هایی استفاده شود که دارای توانایی گرفتن ۲ یا ۳ تصویر در یک زمان را داشته باشد . کارت‌های SD غالبا” به وسیله کلاس سرعتی خود، از کلاس ۲ (کندترین) تا کلاس ۱۰ (سریع‌ترین) طبقه بندی می‌شوند. در ضمن گروه جداگانه ای با سرعت بالا به عنوان UHS کلاس ۱ Ultra High Speed)) وجود دارد ولی اکثر دستگاه‌ها آنرا حمایت نمی‌کنند.

انجمن حافظه اس دی برای هدایت مشتری، با استفاده از نماد بر روی حافظه‌ها ها استانداردهای سرعت را نشان می‌دهد. دو سرعت برای این کارت ها وجود دارد:

کلاس سرعت، از طریق این انجمن ۲، ۴، ۶ و ۱۰ تعریف شده است.

کلاس فوق سرعت برای دستگاه‌ها یی که سرعت بالایی دارند طرح ریزی می شود . کلاس های سرعت ها به این صورت نشان داده می شود : کلاس سرعت ۱در این مجموعه به صورت (U1) و کلاس سرعت ۳ به صورت (U3) (کلاس فوق سرعت ، درمیان این دو گروه بالاترین کارکرد را دارد)

تفاوت سرعت و کلاس مموری میکرو اس دی

امروزه کوچکترین کارت تجاری که بیشترین مصرف را دارد، کارت حافظه میکرو اس دی می باشد. این مموری دارای سایز ۱۱ در ۱۵ میلی متر می باشد و با همین اندازه کوچک برای انواع وسایل قابل حمل مانند موبایل و تبلت بهترین است .

میکرو اس دی از پیشرفته ترین تحول در سری حافظه‌های فلش مموری می باشد که توسط توشیبا در سال ۱۹۸۰ ابداع گردید. به این علت که شما از طریق آن به آسانی می توانید دیتاهای خود را جابه جا کنید ،شما مقدار زیادی از دیتاهایتان را می توانید از طریق مموری کارت هایی که تنها اندازه ی ناخن انگشت کوچکتان است سیو کنید.

از نظر انتخاب نام مموری کارت های تا گنجایشg 2 را micro SD،  g4 تا g 32 را micro SDHC و کارت های g64 به بالا ( تا ۲ ترابایت) را micro SDXC می‌نامند.

برای خریداری این وسیایل ها بجز بحث گنجایش آنها، موضوع مهم تری که درنظر ماست نوع “Class” آنها می باشد.
بیشتر فروشندگان تمام تلاششان در تبلیغات و فروش مموری کارت ها بر سر گنجایش آن ها می باشد. ولی داشتن یک کارت g 32 سبب افزایش یا کند شدن سرعت دستگاه شما نمی‌شود.
تفاوت قیمت در حافظه ها فقط به علت حجم آن ها نمی باشد بلکه “Class” هم برروی این موضوع تأثیر دارد.
باید توجه داشته باشید مموری کارت خود را از فروشگاه مطمئن با گرانتی معتبر خریداری نمایید. مثلا ممکن است شما مموری Class 10 که برروی آن نیز چاپ شده باشد خریداری نمایید درصورتی که در عمل مموری کارت Class 2 است.
رتبه بندی “Class” در کارت‌های Micro SD بر طبق سرعت نوشتن/خواندن آن‌ها می باشد.

کلاس در مموری چیست؟

 

برای حمایت از ضبط ویدئو در SD Speed Class استانداردهایی طراحی شده است. تولید کنندگان مموری کارت SD از انواع مدل های فلش جهت تولید یک مموری SD استفاده می‌کنند، پس سرعت جابه جایی حقیقی می‌تواند تفاوت داشته باشد. سرعت‌های متفاوت، تشخیص دررابطه با اینکه کدام حافظه برای ضبط محتوای در حال جریان (Streaming) قابل اطمینان است را مشکل می‌کند، به دلیل اینکه لازمه ضبط ویدئو حداقل سرعت پایدار برای اطمینان از یک بازپخش یکدست دارد. انجمن SD ، استانداردهای کلاس سرعت (Speed Class) را توضیح داده که از طریق علائم سرعت علامت گذاری شده است تا به خریداران در تصمیم گیری و برگزیدن مموری کارت، که نیازشان را برطرف می کند ، کمک کند. دو نوع نشانگر سرعت راجع به نسل گذرگاه SD وجود دارد:

علائم Speed Class و UHS Speed Class کمترین کارکرد ضبط ویدیو را، برای مطمئن شدن از پخش یکنواخت ویدئو، نشان می‌دهد. این مورد برای رکوردرهای ویدئو ، دوربین‌های فیلمبرداری و دیگر دستگاه‌های با توانایی ضبط ویدئو دارای اهمیت است. کلاس سرعت از طریق انجمن SD به انواع کلاس ۱۰، ۶، ۴ و ۲ تعیین شده است.

کلاس سرعت UHS تنها برای دستگاه‌های UHS و مشخص کننده کمترین سرعت نوشتن جهت ضبط ویدئو روی محصولات UHS طرح ریزی شده است. سرعت کلاس UHS از طریق انجمن SD در دو مدل UHS Speed Class 1)U1) و UHS Speed Class 3 )U3) تعیین شده است.

توجه : Speed Class و UHS Speed Class این دو کلاس سرعت متفاوت دارند.

کلاس ۲ – Class 2

مموری کارت های میکرو کلاس ۲ دارای سرعت ۲MB/s می باشند که درحال حاضر این سرعت فایده ای ندارد و سرعت عمل شما را پایین خواهند آورد و شاید تنها برای دستگاه های قدیمی عکاسی کاربرد داشته باشد البته با پایین ترین و معمولی ترین رزولیشن.
درحال حاضر موبایل های پیشرفته توانایی عکاسی با کیفیت HD را دارا می باشند که رسما” برای آن مورد استفاده قرار نمی گیرند ،پس خرید حافظه کلاس ۲ صحیح نیست.

کلاس ۴ و ۶ – Class 4, Class 6

مموری کارت های میکرو اس دی کلاس ۴ و کلاس ۶،دارای سرعتی مابین ۴MB/s و ۶MB/s می باشند و می توانند ضبط ویدئو درحد HD را برای شما انجام دهند.

کلاس ۱۰ – Class 10

درحال حاضر یکی از خصوصیات گوشیهای پیشرفته قابلیت فیلم برداری HD همزمان با عکاسی می باشد که تنها با سیستم کلاس ۱۰ شما می توانید این کار را انجام دهید. کلاس ۱۰ دارای مینیمم سرعت ۱۰MB/s می‌باشد. سرعت بالای این مموری کارت ها فواید دیگری در قسمت نرم افزاری گوشی ها یا تبلت ها دارد. توسط این حافظه ها می توان بدون هیچ مشکلی و به آسانی فیلم های FullHD را از طریق دستگاه خود ضبط کرد.

کلاس یو اچ اس – UHS Class

حافظه های کلاس UHS که از جدیدترین رم های بازار می باشد و در دو مدل UHS-I و UHS-II ارائه شده که امروزه بیشتر مموری‌ کارت ها از مدل UHS-I می‌باشند.  UHS ازنظر تئوری به سرعت ۳۱۲Mb/s می تواند برسد.

 میکرو اس دی UHS حاوی دو زیر کلاس با نام‌های U1 و U3 است، که کلاس U1 دارای دست کم سرعت ۱۰MB/s و کلاس U3 دارای دست کم سرعت ۳۰MB/s می‌باشد.

هنگامی که می خواهید مموری کارت تهیه کنید حتما” به پشتیبانی دستگاهتان از نظر نوع رو میکرو اس دی دقت نمایید.

کارکرد مموری ها بستگی به مدل دستگاهی که از آن استفاده می شود دارد.

عملکرد حافظه اس دی و رم میکرو اس دی در کلاس وسرعت مشابه است .

درباره مموری کارت

 • یک حافظه فرمت شده به وسیله کامپیوتر (سیستم عامل Windows/سیستم عامل Mac) ضمانتی که با این محصول تطابق داشته باشد را ندارد.
 • سرعت نوشتن / خواندن دیتاها امکان دارد با توجه به ترکیب محصول مورد استفاده متفاوت باشد
 • در این قسمت به مواردی که ممکن است اطلاعات آسیب ببیند یا پاک شود اشاره می کنیم (جبران اطلاعات آسیب دیده و یا پاک شده امکان پذیر نمی باشد):
  • زمانی که محصول درحال نوشتن یا خواندن دیتاها از روی مموری کارت باشد(مواقعی که چراغ دسترسی روشن یا چشمک می زند) محصول را خاموش کرده یا حافظه را خارج کنید.
  • استفاده از مموری کارت در نزدیکی میدان مغناطیسی یا آهن ربا
 • سفارش می شود داده های مهم را به رایانه انتقال داده و سپس سیو نمایید.
 • از زدن برچسب یا موارد مشابه آن بر روی مموری و تبدیل آن خودداری کنید.
 • از لمس کردن ویا برخورد جسم های فلزی با قسمت اتصال و یا ترمینال های این قسمت در حافظه ها خودداری کنید.
 • سعی کنید حافظه خم نشود ویا به زمین نخورد و نیز به آن ضربه ای وارد نشود.
 • سعی به جدا کردن مموری از یکدیگر و بازسازی آن نکنید.
 • از خیس شدن مموری جلوگیری کنید.
 • به جز مموری هیچ چیزی در اندازه مناسب را داخل شکاف مموری وارد نکنید زیرا باعث یک سوء عملکرد می شود.
 • برای استفاده و نگهداری از کارت حافظه در مکان های زیر خودداری کنید:
  • مکان هایی که بسیار داغ هستند مثل : خودروی پارک شده زیر نور آفتاب
  • مکان هایی که مستقیما زیر نور خورشید هستند
  • مکان هایی که در معرض گازهای خورنده هستند یا درمکانها ی بسیار مرطوب

درباره نوع های مموری کارت که می شود با این محصول استفاده کنید

 • شما تنها قادر به استفاده از Memory Stick PRO Duo می باشید که نیمه بزرگ Memory Stick یا سایز استاندارد یک کارت SD می باشد.

در ارتباط با تبدیل کارت به چیز دیگر

 • اگر بخواهید از تبدیل مموری کارت برای استفاده در دستگاه سازگار با آن کارت استفاده کنید ، باید دقت نمایید که صد در صد جهت قرار گرفتن آن صحیح باشد . در صورتی که مموری کارت در جایگاهش تا انتها داخل نشده باشد ، امکان دارد به طور صحیح کار نکند .

تشخیص حافظه‌های تقلبی

عمروسرعت مموری کارت های تقلبی نسبت به اصلی کمتر می باشد و با توجه به اینکه تعداد این حافظه ها در بازار زیاد شده و اکثر گوشیهای همراه از آن ها استفاده می کنند. بهتراست با چند تکنیک آسان برای تشخیص حافظه های تقلبی از اصلی آشنا شوید .

موارد زیر برای تمامی کارت های حافظه تقریبا” مشابه می باشد.

درمورد اس دی ها باید به قسمت پایین کارت دقت کنید که دارای یک فرو رفتگی باشد درغیر این صورت تقلبی است.

شماره سریال روی جعبه مموری کارت را با سریال روی خود محصول تطبیق دهید.

دقت کنید که کیفیت چاپ پشت کارت پایین نباشد و اتصال برچسب به صورت نامنظم وکج نباشد.

روی جعبه کارت حافظه نیز باید هولوگرام داشته باشد.

برلبه پایینی مموری کارت شماره سریال باید به وضوح درج شده باشد.

به چاپ روی مموری استیک های سونی دقت نمایید که دارای کیفیت پایینی نباشد.

درضمن درمورد جعبه مموری استیک نیز دقت نمایید که به جای کلمه سونیSorry درج نشده باشد ، در صورتی که چنین شرکتی وجود ندارد.

لازم به ذکر است که از طریق کیفیت وطرح دفترچه راهنما نیز می توان تشخیص داد که آیا تقلبی است یا نه زیرا کالای فیک دارای دفترچه راهنما با طرح وکیفیت پایین است .

 
 

اطلاعات مطلب

 • موبایل
 • 361 بازدید
 • blankblankblankblankblank (No Ratings Yet)
  blankLoading...
 • آخرین ویرایش توسط : parisa - پنج‌شنبه, 04 آگوست 16, 4:18 ب.ظ
 • tallash

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب