ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

10 − 9 =

بستن
بستن

چگونه اسلام قدرتهای معنوی در راه هدف را بکار گرفتند؟

چگونه اسلام قدرتهای معنوی در راه هدف را بکار گرفتند؟

به کار بردن قدرت های معنوی در راه هدف توسط اسلام

یکی از اصول اخلاقی امامان معصوم (ع) این بود که آنها با اینکه دارای معجزه و قدرتهای عظیم معنوی بودند، هرگز آن را در راه منافع شخصی و خصوصی خود به کار نگرفتند. بلکه آن را در موارد لازم در راستای دفاع از اصول دین و حریم امامت و تثبیت حقانیت دین و امامت به کار می گرفتند.

و با این کار درس بزرگ را به همه انسانها دادند. که اگر دارای قدرت (که معمولا قدرت ظاهری و موقت هست) شدند، به آن مغرور نگردند و آن را در راه اهداف شخصی خود به کار نگیرند، بلکه در راه عدالت و آرمانهای مقدس اسلامی و انسانی به حرکت درآوردند .

(ولایت تکوین)

ائمه (ع) (ولایت تکوین) داشتند و با تصرف در عالم وجود کارهای خارق عادت می کردند. مثلا امور غیب و پنهانی را به دوستان خاص خود نشان می دادند.

و چنانچه امام حسین (ع) در شب عاشورا به یارانش که مانده بودند، جایگاه مخصوص آنها در بهشت را نشان داد. از این رو آنها از ضربات شمشیر و نیزه و تیر احساس درد و رنج نمی کردند. و برای وصول به مقام شهادت از همدیگر پیشی می گرفتند.

روزی حضرت علی (ع) از حوادث آینده خبر می داد. یکی از یاران گفت: ((آیا تو دارای علم غیب هستی؟)) آن حضرت پاسخ داد : این علم غیب نیست. این عملی است که از صاحب علمی (خدا و پیامبرش) آموخته ام . خداوند بر غیب آگاهی دارد و هیچکس را بر اسرار غیبش آگاه نمی سازد . مگر رسولانی که آنها را برگزیده است.

بنابراین آیاتی که علم غیب را منحصر به خدا می دانند، علم ذاتی و استقلالی است. اما غیر او با اعطای الهی ممکن است بر اسرار غیبت آگاهی یابد.

مطالب مرتبط


چگونه اسلام در به کاربردن قدرتهای معنوی در راه هدف اقدام می کرد 1 - اسلام در به کاربردن قدرتهای معنوی در راه هدف

 اسلام در به کاربردن قدرتهای معنوی در راه هدف

معنی و هدف از معجزه و قدرت امامان بر انجام آن

معجزه در اصل از عجز گرفته شده و به عجز آورده است. یعنی انسانی با آشکار نمودن اموری خارق العاده دست به قدرتهای معنوی بند که سایر مردم از انجام چنان کاری عاجزند.

در قرآن مجید از معجزه با عنوان ((برهان و آیه)) (نشانه) یاد می شود. زیرا دلیل و نشانه صدق و حقانیت صاحب معجزه است.

معجزه نشانه چیست؟

معجزه نشانه صدق و حقانیت صاحب معجزه است. معجزه نشانه ای از برای خداست که خداوند آن را به کسی جز پیامبران و رسولان و حجتهایش عطا نمی کند. هدف از آن این است که به وسیله ی آن راستگویی راستگو از دروغگویی و دروغگو شناخته شود.

 اسلام در به کاربردن قدرتهای معنوی در راه هدف

اقسام معجزه:

معجزه و کارهای خارق عادت که از سر می زد چندین گونه بود که مواردی از آن اشاره می شود:

1-دعا:

آنها مستجاب الدعوه بودند در مورد بیماری بی درمان بیمار از درگاه خدا تقاضای شفا می کردند خداوند دعایشان را استجاب رسانده و آن بیمار درمان می یافت و یا با دعای آنها مرده زنده می شد و باران می آمد و با برداشتن سنگی از زمین آب در آنجا می جوشید.

2-ولایت تکوین

آنها ((ولایت تکوین داشتند)) و با تصرف در عالم وجود کارهای خارق عادت می کردند مثلا امور غیب و پنهانی را به دوستان خاص خود نشان می دادند.

3-علم خداداد

آنها با علم خداداد بر پنهانیها و غیب آگاهی داشتند و بر اساس چنین آگاهی وسیع از مسایل پشت پرده خبر می دادند و در موارد لازم از قدرت علمی خود استفاده کرده و توطئه ها و نیرنگ های دشمن را خنثی می نمودند.

 اسلام در به کاربردن قدرتهای معنوی در راه هدف

بروز معجزه از امامان در موارد مهم :

معجزه که یک قدرت معنوی فوق العاده برای پیامبران و امامان (ع) است. چنانکه گفتیم برای اثبات صدق ادعای آن و اثبات کذب مدعیان دروغگو است. بنابراین آنها در همه جا از این قدرت عظیم معنوی استفاده نمی کردند. بلکه در مواردی که امور مهم دینی برای احقاق حق و ابطال باطل لازم بود، از معجزه استفاده می نمودند.

بنابراین ما نیز این اصل اخلاقی را الگو قرار دهیم ،که اگر صاحب بعضی از قدرتها شدیم، آن را در راه شخص خود و فامیل و دوستان خود به کار نیندازیم. بلکه از آن در امور بسیار مهم برای اثبات اهداف عالی و ابطال راه های انحرافی استفاده کنیم.

 

 

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. blank
    مهدی محمدزاده - 2019/07/18 - 8:44 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب