ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

2 × 5 =

بستن
بستن

چگونه اسلام به کار و کاگری اهمیت می دهد؟

چگونه اسلام به کار و کاگری اهمیت می دهد؟

اهمیت اسلام به کار و کارگری

کار و کارگری در زندگی امامان(ع) کار و کارگری یکی از امور مهمی است که پیامبر(ص) و امامان(ع) به آن اهمیت بسیار میدادند
و آن را بعنوان یک اصل مهم زندگی که رابطه ی مستقیم و غیر مستقیم با اخلاق اسلامی دارد، می نگریستند.

کار در اسلام هر نوع تلاش و فعالیت مثبتی است که موجب شود محصول و بازدهی داشته باشد، بنابراین کار اختصاص به کارگری با کلنگ و بیل ندارد، بلکه شامل کارهای یدی و فکری مانند: صنعتی, بهداشتی, کشاورزی, تجارت, نویسندگی, رانندگی, معماری, مهندسی, مخترع و مکتشف نیز کارگر می باشد. زیرا همه ی اینها در رشته ای از رشته ها بازدهی کاری را دارند و با تلاشهای فکری و یدی کارها را به نتیجه می رسانند.

پر واضح است که نیازهای انسان تنها مسکن و محصولات کشاورزی و دامی نیست بلکه دارای نیازهای دیگری مانند تجارت و داد و ستد نیز می باشد.

رفتن نزد پزشک برای درمان بیماریها, سوار شدن هواپیما و اتومبیل برای مسافرت, نیاز به لباس و خیاط, نیاز به معلم و روحانی, نیاز به کار شناس اقتصادی, سیاسی, نظامی, فرهنگی و به وسایل صنعتی و … همه از نیازهای جمعی و کاری می باشد. بنابراین یک جامعه برای رفع نیازمندی های خود, نیاز به کارهای مختلف دارد. هر کاری که محصول مثبتی داشته باشد و معاش زندگی را تامین کند، مقدس و در اسلام بعنوان کار مورد تمجید قرار گرفته است.

امام صادق(ع) به هشام فرمود: هر گاه دو گروه را برای جنگ در برابر صف کشیده دیدی در چنین موقعیتی و چنان روزی هم کسب معاش زندگی را رها نکن در این روایت بطور مطلق کسب معاش از راه حلال سفارش شده و آن را تنها به کار بازویی اختصاص نداده است.

مطالب مرتبط


چگونه اسلام به کار و کارگری اهمیت می دهد 1 - چگونه اسلام به کار و کارگری اهمیت می دهد

چگونه اسلام به کار و کارگری اهمیت می دهد

دنیای پسندیده و ناپسند:

زهد و پارسایی در اسلام به معنی ترک دنیا و بیابانگردی و گوشه نشینی نیست، بلکه به معنی عدم دلبستگی به امور مادی است بنابراین کار و کوشش های مختلف حلال, برای تامین معاش, در صورتی که وسیله ی کسب رزقو روزی باشد و هدف قرار نگیرد و موجب دلبستگی و ترک امور معنوی نشود, عین زهد و پارسایی است.

چگونه اسلام به کار و کارگری اهمیت می دهد

مبارزه ی شدید اسلام با بیکاری و فقر

1-رسم پیامبر(ع) بر این بود که هر گاه با مردی ملاقات می کرد که نیرو و قوتش مایه ی شگفتی آن حضرت می شد,  می پرسید ((آیا به کاری اشتغال دارید؟)) اگر پاسخ منفی بود می فرمود: از چشم من افتاد.

2- مردی به محضر امام صادق(ع) آمد و عرض کرد: ((نمی توانم با دستم کار کنم و به کار تجارت نیز آگاهی ندارم من شخصی نیازمند و محروم هستم چه کنم؟)) امام صادق(ع) در پاسخش فرمود: با سرت باربری کن و خود را از مردم بی نیاز بدار.

3- پیامبر(ص) فرمود: آن کس بار زندگی خود را بر دوش دیگران بیفکند و از دسترنج مردم استفاده کند, ملعون و مطرود درگاه خدا است.

چگونه اسلام به کار و کارگری اهمیت می دهد

ارزش کار و کارگری از دیدگاه اسلام:

رسول خدا فرمود: کسی که از رزق و دسترنج خود بخورد، مانند برق درخشنده از روی پل صراط عبور کند. کسی که از دسترنج خود بخورد, در قیامت در صف پیامبران قرار گیرد و پاداش آنها را برای خود بگیرد . کسی که شب را در حالی که در کسب رزق حلال رنجیده و خسته شده بخوابد, در حالی که مشمول آمرزش خداوند شده, خوابیده است.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب