چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند 1 - چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند

چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند

پرهیز امامان از عوامل زیان بخش به سلامتی :

حضرت پیامبر فرمود: روزه بگیرید تا سلامتی یابید بر شما باد به روزه گرفتن.

روزه پاک کننده غلظت درون رگ ها و زداینده ی چیزهای زاید بدن است.

امیر مومنان علی (ع) به پسرش امام حسن (ع) فرمود: هر گاه خواستی سلامتی خود را حفظ کنی و از طبیب و دارو بی نیاز شوی چهار دستور را رعایت کن:

1- هنگامی که به غذا اشتها نداری غذا نخور

2- هنگامی که سیر نشدی از غذا دست بکش

3- غذا را کاملا در دهان جویده کن

4- قبل از خواب غذایی حاجت کن

رسول خدا (ص) فرمود: هیچ چیز در پیشگاه خدا مبعوس تر از شکم پر نیست.

امام صادق(ع) فرمود: بدنتان را همچون خوک هایی که برای کشتن پروا می کنند، چاق نکنید.

چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند

حفظ بدن از سرما خوردگی و بیماری های دیگر در دیدگاه امامان (ع):

در عصر امامان (ع) حمام خصوصی در منازل نبود، بلکه همه مردم حتی خلیفه از حمام های عمومی استفاده می کردند روایت شده امامان (ع) هنگامی که به حمام میرفتند، موقع بیرون آمدن، خود را بطور کامل می پوشاندند تا سرما نخورند از محمد بن موسی(ع) در مورد امام باقر(ع) و امام صادق(ع) نقل شده که گفت آنها وقتی که از حمام بیرون می آمدند خواه تابستان یا زمستان سر و گردن خود را می پوشاندند و می گفتند پوشاندن موجب حفظ از سرما خوردگی و سردرد خواهد بود.

امام صادق(ع) می فرماید: پس از بیرون آمدن از حمام پاهای خود را با آب سرد بشویید، چرا که این کار درد نیمی از سر یا درد نیمی از صورت را برطرف می سازد و هنگامی که از حمام بیرون آمدی سرت را با پارچه ای ببند.

چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند

 اهمیت حجامت و خونگیری:

از عواملی که برای حفظ صحت و سلامتی بسیار کار ساز و مفید است حجامت و خون گیری می باشد یکی از برنامه های جدی پیامبر (ص) و امامان (ع) برای پیشگیری از بیماری ها حجامت بود. آنها هم خود حجامت می کردند و هم دستور موکد به آن می دادند حجامت موجب درمان بیماری های چرکین و بیماری های جلدی و باز شدن رگ ها و جلوگیری از غلظت خون می شود و خواص بسیاری برای سلامتی و جلوگیری از بیماریها دارد.

چگونه در اسلام به سلامتی روح و جسم اهمیت می دادند

نوشیدت شربت و خوردن انار بعد از حجامت:

روایات متعددی بیانگر آن است که بعد از حجامت برای جبران ضعفی که بر اثر حجامت حاصل شده و برای ساخته شدن خون تازه شربت یا انار شیرین بخورند، امام حسن عسگری(ع) فرمود: بعد از حجامت انار شیرین بخور چرا که خون شما را آرامش می بخشد و آن را در داخل بدن پاک سازی و صاف می نماید نیز از زراره روایتگفت: امام صادق(ع) حجامت کرد سپس به کنیز خود فرمود سه ظرف شربت نزد من بیاور . آنگاه فرمود: همانا شربت شیرین بعد از حجامت موجب ورود خون صاف و قطع حرارت می گردد.