ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

19 + 11 =

بستن
بستن

چگونه اسلام به امانت و امانت داری اهمیت می دهد؟

چگونه اسلام به امانت و امانت داری اهمیت می دهد؟

فرهنگ امانت داری در اسلام

امانت در فرهنگ اسلام معنی وسیع و گستر ده ای دارد و منحصر به پول لباس و فرش نیست . قرآن امانت الهی است . پیامبران و امامان امانتهای الهی هستند پست و مقام امانت است. معلمان امانت است. بیت المال در اختیار کارمندان امانت است. شاگردان و ورق های امتحانی آنها در نزد معلمان امانت است چنانکه این معنی وسیع برای امانت در آیات قرآن و گفتار پیامبر به وضوح دیده میشود در آیه ۷۲ سوره احزاب می خوانیم ما امانت را برای آسمانها و زمین و کوه ها عرض داشتیم آنها از حمل آن ابا کردند و از آن هراس داشتند اما انسان آن را بر دوش کشید او بسیار ظالم و جاهل بود. امانت در این آیه به معنی ولایت کلید الهی و تکلیف و مسئولیت است و اگر در روایاتی امانت در این آیه به ولایت و امامان آمده از این رو است که آن نیز شعبه ای از ولایت کلی الهی و مسئولیت است.

مطالب مرتبط


امانت در فرهنگ اسلام: 1 - امانت در فرهنگ اسلام:

امانت در فرهنگ اسلام:

یکی از اصول و ارکان اخلاق اسلامی خصلت ((امانت داری)) است که امامان شیعه در مورد آن فوق العاده اهتمام می ورزیدند و با  تغییرات و تاکیدات فراوان و مختلف به آن سفارش می کردند از حضرت علی بن موسی الرضا سوال شد منظور از امانت در آیه  قرآن چیست؟ فرمود امانت همان ولایت است که هر کس آن را به نا حق ادعا کند به راه کفر رفته است.

امانت در فرهنگ اسلام:

اهمیت امانت داری از دیدگاه قرآن:

قرآن می فرماید: همانا خداوند به شما فرمان می دهد که امانت ها را به صاحبش بدهید امام  صادق(ع) فرمود: همانا خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد مگر اینکه دو صفت راستگویی و حفظ امانت خواه صاحب امانت نیکو کار باشد یا بد کار جزء برنامه شریفش بود.

امانت در فرهنگ اسلام:

حفظ اعتماد و اطمینان در جامعه:  راز و فلسفه آن همه اهمیت دادن اسلام به امانت داری آن است که اعتماد و اطمینان در جامعه حدثه تلخ و مفاسد ویرانگر به سراغ انسانها خواهد آمد و به طور کلی عرصه ی زندگی تلخ و تنگ خواهد بود ولی اگر اعتماد و اطمینان در جامعه باشد نقش به سزایی در سالم سازی محیط زندگی شیرین و روابط حسنه و اقتصاد خوب خواهد داشت

امانت در فرهنگ اسلام:

وسعت قلمرو و امانت داری در گفتار امامان (ع) امانت داری در اسلام به قدری مهم و جدی است که هیچ گونه عذری برای ترک آن وجود ندارد و در هر حال و شرایط باید به صاحبش باز گردد. علی (ع) می فرماید: امانت را به صاحبانش بدهید گر چه آنها از قاتلان فرزندان پیامبران باشند.

امانت در فرهنگ اسلام:

امین شریک مال مردم است. امام صادق (ع) هنگام گفتن ((هکذا))  ((این چنین)) انگشتان دو دستش را میان هم جمع کرد. یعنی

اینگونه شریک مال مردم هستی. عبد الرحمن می گوید: من سخن امام صادق (ع) را دریافتم و پذیرفتم و رعایت کردم و در نتیجه

از کار و کاسبی خود برکت بسیار بردم به طوری که زکات اموالم به سیصد هزار هم رسید.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

  1. امیدمحمدزاده - 2018/06/17 - 11:31 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب