ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

1 + 16 =

بستن

صرافی ملی ایران قیمت لحظه‌ای آخرین بروز رسانی 10:11:01*** 1398/05/28: قیمت فروش دلار 11700 تومان و قیمت فروش یورو 13200 تومان

تیتر اصلی روزنامه ها  دوشنبه 1398/05/28::: مردم سالاری: جعبه سیاه پتروشیمی‌گیت کیست؟ جلیل سبحانی مدیر عامل شرکت اسپک، از شرکت‌های زیرمجموعه بازرگانی پتروشیمی، اخیرا بازداشت شده است. گفته می‌شود جلیل سبحانی دارای اطلاعات ارزشمندی در مورد فساد بزرگی است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی بلافاصله پس از خصوصی‌سازی این شرکت صورت گرفته و با تحقیق و تفحص از او، ممکن است شاه‌مهره‌های پتروشیمی‌گیت از سایه خارج شده و در معرض داوری و عدالت قرار گیرند. *** شرق: موافقان و مخالفان سخنان کرباسچی; اصلاحات یا خروج از اصلاحات *** ایران: مروری بر مواضع سید حسن نصرالله و سردار سلیمانی نسبت به ظریف; دوگانه کاذب مقاومت مذاکره; جاوید قربان اوغلو، دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با «ایران»: مخالفان دیپلماسی برای نظام هزینه‌تراشی می‌کنند; کشتی آزاد شده ایرانی هنوز سواحل جبل الطارق را ترک نکرده که یک جریان سیاسی به سیاق همیشه، مصادره به مطلوب‌های جناحی در راستای القای دوگانه سازی‌های مختلف را کلید زده است. *** اطلاعات: در کنگره ملی و همایش سراسری الماس‌های درخشان; دکتر ظریف: موظفیم بار فشار معیشتی را از زندگی مردم برداریم *** ابتکار: دورنمای جنگ نامتقارن در یمن; همزمان با پیچیده‌تر شدن تحولات یمن، وزارت خارجه ایران روز گذشته میزبان نشستی با حضور علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر خارجه در امور سیاسی، محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله و سفرای چهار کشور اروپایی انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا بود. به گفته منابع خبری محور این مذاکرات در‌خصوص حل و فصل سیاسی بحران یمن، توقف جنگ و نیز راهکاری برای نجات غیرنظامیان یمنی بود. *** کیهان: خصوصی‌سازی ضروری است اما دولت وارونه اجرا می‌کند! خصوصی‌سازی از نیازهای ضروری اقتصاد است اما طی قریب به دو دهه گذشته دولت‌ها عمدتا خلاف جهت خصوصی‌سازی واقعی حرکت کرده‌اند. *** دنیای اقتصاد:  مهار تورم با کنترل قیمت‌ها؟ ۹۲ درصد رای منفی دادند; استیضاح قیمت‌گذاری دستوری; ۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یک برنامه تلویزیونی، رای به ناموفق بودن قیمت‌گذاری دستوری دادند. این رای تاییدکننده نظر کارشناسانی است که اعتقاد دارند تنظیم بازار با هدف کنترل تورم محکوم به شکست است. *** آرمان امروز:  كاهش قيمت‌ مسكن كليد خورد; کارشناسان می‌گویند در ماه‌های بهمن‌، اسفند و اردیبهشت‌ که جزو ماه‌های پرمعامله محسوب می‌شوند، شاهد عملکردهای هیجانی در بازار مسکن بودیم. اما هیچ‌گاه این هیجانات در بازار پایدار نمی‌ماند و آنگونه که از اظهارات بنگاهداران مسکن بر می‌آید پس از سومین ماه سال، کسادی در بازار مسکن حکفرما شده است. ***

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند؟

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند؟

غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس

یکی از اصول و اخلاقی که همه ی امامان به طور قاطع و جدی به آن اهمیت می دادند و در انجام آن توجه بسیار داشتند اصل غیرت است غیرت یعنی نظارت قاطع در حفظ ناموس از هر گونه بی عفتی و از هر گونه زمینه هایی که موجب بی عفتی و ناپاکی ناموس گردد. غیرت یعنی حساس بودن و توجه عمیق و زمینه سازیهای سالم برای حفظ ناموس از لغزشها و پرتگاههای خلاف عفت و نگهبانی از حریم عفت همسران و خواهران و سایر افراد خانواده خصلت غیرت باید همچون یک پلیس بیدار و قاطع در وجود انسان باشد. و از حریم عفت نگهبانی کند. اگر این پلیس از مملکت وجود انسان برود و یا ضعیف و ناتوان شود. دزدان عفت او رمی دزدند و یا در خطر سقوط در دره هولناک بی عفتی قرار می دهند بنابراین هر کس باید پلیس غیرت خود را قاطع و استوار و زنده و شاداب نگهدارد. تا گوهر گرانبهای عفت و ناموس او مورد طمع و دزدان شهوت و انحراف قرار نگیرد.

امام صادق(ع) فرمود: همانا خداوند بسیار غیرتمند است و هر غیرتمندی را دوست می دارد و از غیرت خداوند این است که انحراف جنسی و ناموس آشکار و پنهان را حرام کرده است.

علی(ع) می فرماید: خداوند برای مومن غیرت می ورزد پس باید مومن غیرت بورزد . آن کس که غیرت نکند قلبش واژگون شده است.

رسول اکرم(ص) فرمود: همانا خداوند مبغوضی دارد آن مردی را که بیگانه ای (به خاطر بی عفتی) وارد خانه او می شود. ولی او با آن بیگانه نمی جنگد نیز فرمود: پدرم ابراهیم خلیل بسیار غیرتمند بود و من از او غیرتمند تر هستم و خداوند بین آن کسی را که بی غیرت است به خاک می مالد.

مطالب مرتبط


گام 1 - چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

اهمیت غیرت در گفتار پیامبر(ص) و امامان (ع) پدر ابراهیم خلیل الله (ع) بسیار غیرتمند بود و من از او غیرتمندتر هستم و خداوند بینی آن کس را که بی غیرت است به خاک میمالد . و نیز فرمود همانا موسی(ع) بسیار غیرتمند بود

رسول خدا فرمود: ای مردم شلوارهای (پوشاننده پاها) برگیرد که پوشاننده ترین لباس شما است و به وسیله ی آنها عفت زنهای خود را هنگام بیرون آمدن از خانه حفظ کنید بی غیرت بودن از صفات بسیار پست انسانها است. هر کس به چنین بلای عظیمی مبتلا شد قطعا از در گاه رحمت الهی طرد شده است چرا که چنین صفتی موجب یله و رها شدن زن و دختر و خواهر او شده و باعث گسترش فحشا و منکرات و انحرافات جنسی و پیامدهای بسیار شوم آن خواهد شد.

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

غیرت به معنی صحیح یعنی انسان نظارت قاطع به عفت ناموس خود داشته باشد و آن را کنترل و نگهبانی کند. ولی معنی آن این است که سوء ظن داشته باشد و با هر بهانه ی جزیی و مشکوک زن را در فشار و منگنه زندگی قرار دهد همانگونه که در هر کاری اعتدال آن خوب است در این مورد نیز همان راه اعتدال را برگزیند. افراط و تندروی نه تنها کار ساز نیست بلکه نتیجه معکوس دارد از این رو در روایات اسلامی از حساسیت وسوء ظن و غیرت بی جا زنان پاک را به ناپاکی و بی گناهان را به آلودگی سوق می دهد.

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

فرازهایی از غیرت پیامبران(ص) و امامان(ع): امام باقر(ع) فرمود: حضرت ابراهیم(ع) مرد غیوری بود هر گاه از خانه اش بیرون می رفت در خانه را می بست و کلید خانه را به همراهش می برد روزی در را بست و از خانه بیرون رفت هنگام مراجعت وقتی وارد خانه شد مرد خوش سیمایی را در داخل خانه دید غیرتش به جوش آمد و با احساسات گفت: ای بنده خدا چه کسی تو را وارد خانه ام نموده آن مرد گفت: پروردگار خانه مرا وارد خانه نمود ابراهیم گفت: پروردگار خانه سزاوارتر از من به آن است تو کیستی. آن مرد گفت: من عزرائیل هستم ابراهیم(ع) پریشان شد و گفت: آیا آمده ای تا قبض روحم کنی عزرائیل جواب داد نه بلکه خداوند بنده ای را خلیل(دوست خالص) خود قرار داده آمده ام تا این مژده را به او بدهم. ابراهیم فرمود: آن بنده کیست تا نزدش روم و به خدمتگذاری او تا هنگام مرگم بپردازم عزرائیل گفت: آن بنده تو هستی . ابراهیم نزد همسرش ساره رفت و ماجرا را به اطلاع او رساند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب


تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی; رئیس مرکز تحقیقات صرع دانشگاه مونستر آلمان تازه‌ترین جزئیات از ساخت داروی “درمان تومور مغزی” توسط متخصصان ایرانی با عنوان “نانودارو کورکومین” را تشریح کرد. پروفسور علی ‌گرجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در استان تهران، در پاسخ به این سؤال که نانوداروی کورکومین چگونه می‌تواند با تومور مغزی مبارزه کند، اظهار داشت: نانوداروی کورکومین که ماده اصلی آن زردچوبه است برای درمان سرطان مغز به‌کار می‌رود و حتی در علم قدیم و طب سنتی زردچوبه داروی ضدالتهاب معرفی شده و در تحقیقات زیادی که روی سلول‌های سرطانی مختلف انجام شده است ثابت شد زردچوبه نه‌فقط برای سرطان مغز بلکه در درمان سرطان‌های دیگر مانند سرطان پستان و سرطان روده هم مؤثر است.

خبرگزاری فارس: رابطه‌بازان و مفسدان در آینده کشور هیچ جایی ندارند; رئیس قوه قضائیه در مراسم تشییع شهدا، گفت: خون شهدا این نظام را تضمین کرده است، آینده از آنِ متقین است و پولداران و رابطه‌بازان و مستکبران و مفسدان در آینده هیچ جایی ندارند.