ورود به سایت

ثبت نام در سایت

Registration confirmation will be e-mailed to you.

فراموشی رمز

یازده + هفت =

بستن
بستن

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند؟

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند؟

غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس

یکی از اصول و اخلاقی که همه ی امامان به طور قاطع و جدی به آن اهمیت می دادند و در انجام آن توجه بسیار داشتند اصل غیرت است غیرت یعنی نظارت قاطع در حفظ ناموس از هر گونه بی عفتی و از هر گونه زمینه هایی که موجب بی عفتی و ناپاکی ناموس گردد. غیرت یعنی حساس بودن و توجه عمیق و زمینه سازیهای سالم برای حفظ ناموس از لغزشها و پرتگاههای خلاف عفت و نگهبانی از حریم عفت همسران و خواهران و سایر افراد خانواده خصلت غیرت باید همچون یک پلیس بیدار و قاطع در وجود انسان باشد. و از حریم عفت نگهبانی کند. اگر این پلیس از مملکت وجود انسان برود و یا ضعیف و ناتوان شود. دزدان عفت او رمی دزدند و یا در خطر سقوط در دره هولناک بی عفتی قرار می دهند بنابراین هر کس باید پلیس غیرت خود را قاطع و استوار و زنده و شاداب نگهدارد. تا گوهر گرانبهای عفت و ناموس او مورد طمع و دزدان شهوت و انحراف قرار نگیرد.

امام صادق(ع) فرمود: همانا خداوند بسیار غیرتمند است و هر غیرتمندی را دوست می دارد و از غیرت خداوند این است که انحراف جنسی و ناموس آشکار و پنهان را حرام کرده است.

علی(ع) می فرماید: خداوند برای مومن غیرت می ورزد پس باید مومن غیرت بورزد . آن کس که غیرت نکند قلبش واژگون شده است.

رسول اکرم(ص) فرمود: همانا خداوند مبغوضی دارد آن مردی را که بیگانه ای (به خاطر بی عفتی) وارد خانه او می شود. ولی او با آن بیگانه نمی جنگد نیز فرمود: پدرم ابراهیم خلیل بسیار غیرتمند بود و من از او غیرتمند تر هستم و خداوند بین آن کسی را که بی غیرت است به خاک می مالد.

مطالب مرتبط


گام 1 - چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

اهمیت غیرت در گفتار پیامبر(ص) و امامان (ع) پدر ابراهیم خلیل الله (ع) بسیار غیرتمند بود و من از او غیرتمندتر هستم و خداوند بینی آن کس را که بی غیرت است به خاک میمالد . و نیز فرمود همانا موسی(ع) بسیار غیرتمند بود

رسول خدا فرمود: ای مردم شلوارهای (پوشاننده پاها) برگیرد که پوشاننده ترین لباس شما است و به وسیله ی آنها عفت زنهای خود را هنگام بیرون آمدن از خانه حفظ کنید بی غیرت بودن از صفات بسیار پست انسانها است. هر کس به چنین بلای عظیمی مبتلا شد قطعا از در گاه رحمت الهی طرد شده است چرا که چنین صفتی موجب یله و رها شدن زن و دختر و خواهر او شده و باعث گسترش فحشا و منکرات و انحرافات جنسی و پیامدهای بسیار شوم آن خواهد شد.

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

غیرت به معنی صحیح یعنی انسان نظارت قاطع به عفت ناموس خود داشته باشد و آن را کنترل و نگهبانی کند. ولی معنی آن این است که سوء ظن داشته باشد و با هر بهانه ی جزیی و مشکوک زن را در فشار و منگنه زندگی قرار دهد همانگونه که در هر کاری اعتدال آن خوب است در این مورد نیز همان راه اعتدال را برگزیند. افراط و تندروی نه تنها کار ساز نیست بلکه نتیجه معکوس دارد از این رو در روایات اسلامی از حساسیت وسوء ظن و غیرت بی جا زنان پاک را به ناپاکی و بی گناهان را به آلودگی سوق می دهد.

چگونه اسلام بر غیرت و نظارت قاطع در مورد ناموس تاکید می کند

فرازهایی از غیرت پیامبران(ص) و امامان(ع): امام باقر(ع) فرمود: حضرت ابراهیم(ع) مرد غیوری بود هر گاه از خانه اش بیرون می رفت در خانه را می بست و کلید خانه را به همراهش می برد روزی در را بست و از خانه بیرون رفت هنگام مراجعت وقتی وارد خانه شد مرد خوش سیمایی را در داخل خانه دید غیرتش به جوش آمد و با احساسات گفت: ای بنده خدا چه کسی تو را وارد خانه ام نموده آن مرد گفت: پروردگار خانه مرا وارد خانه نمود ابراهیم گفت: پروردگار خانه سزاوارتر از من به آن است تو کیستی. آن مرد گفت: من عزرائیل هستم ابراهیم(ع) پریشان شد و گفت: آیا آمده ای تا قبض روحم کنی عزرائیل جواب داد نه بلکه خداوند بنده ای را خلیل(دوست خالص) خود قرار داده آمده ام تا این مژده را به او بدهم. ابراهیم فرمود: آن بنده کیست تا نزدش روم و به خدمتگذاری او تا هنگام مرگم بپردازم عزرائیل گفت: آن بنده تو هستی . ابراهیم نزد همسرش ساره رفت و ماجرا را به اطلاع او رساند.

اطلاعات مطلب

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین علوم و دانش برای شما گردآوری میشه

آخرین های آیا میدانید

از همه جا براتون مطلب داریم لطفا کلیک کنید

مطالب برگزیده

موضوعات مهم سایت

مطالب محبوب